
Indywidualne porady prawne
Jak uzyskać zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE na terytorium Polski?Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.01.2011 |
Moj narzeczony pochodzi z Kamerunu i planujemy wziąć ślub w jego kraju. Obecnie mieszkam w UK. Narzeczony został deportowany z UK za fałszywy dowód osobisty, którego używał w celu uzyskania pracy. Jak długo nam zajmie otrzymanie dla niego statusu rezydenta długoterminowego, jeżeli powrócę do Polski i on dołączy do mnie po zawarciu związku małżeńskiego? Jakie warunki muszą być spełnione? |
Legalizacja pobytu cudzoziemca w Polsce na podstawie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE na terytorium Polski reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach.
Zgodnie z przepisami prawa zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE udzielane jest cudzoziemcowi na jego wniosek, jeżeli cudzoziemiec – zgodnie z przywołaną wyżej ustawą – bezpośrednio przed złożeniem wniosku przebywa na terytorium Polski legalnie i nieprzerwanie, co najmniej przez 5 lat, oraz posiada:
Zgodnie z prawem warunek stabilnych zarobków zakłada, że dochód po odliczeniu kosztów zamieszkania cudzoziemca (tj. opłaty za wynajmowane mieszkanie, elektryczność, gaz, wodę, odbiór ścieków, odpadów i nieczystości) oraz utrzymywanych przez niego członków rodziny musi być wyższy niż wysokość dochodu, od której przyznaje się świadczenie pieniężne z pomocy społecznej na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa do 5-letniego okresu pobytu, będącego warunkiem udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE, zalicza się połowę okresu pobytu cudzoziemca na podstawie wizy lub zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony udzielonych w związku z odbywaniem studiów lub szkolenia zawodowego.
Zgodnie z treścią przepisu zawartego w art. 64 ust. 4 ustawy o cudzoziemcach pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się za nieprzerwany, gdy żadna z przerw w nim nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy w okresach, gdy:
Zgodnie z treścią przepisu zawartego w art. 65 ust. 4 ustawy o cudzoziemcach do nieprzerwanego okresu pobytu nie zalicza się okresów pobytu cudzoziemca:
W sprawie legalnego nieprzerwanego pobytu wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 30 maja 2005 r. (sygn. V SA/Wa 747/2005), zgodnie z którym nieprzerwany pobyt winien być rozumiany jako rzeczywiste, fizyczne przebywanie cudzoziemca na terytorium Polski, służące jego zasymilowaniu się ze społecznością lokalną oraz budowie trwałych relacji osobistych i ekonomicznych.
Bez rozpoznania pozostawia się wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE złożony przez cudzoziemca:
Cudzoziemiec ubiegający się o zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE na terytorium RP obowiązany jest złożyć:
Zgodnie z treścią art. 71 ust. 6 ustawy o cudzoziemcach za tytuł prawny do zajmowania lokalu mieszkalnego, w którym cudzoziemiec przebywa lub zamierza przebywać, nie uznaje się umowy użyczenia lokalu, chyba że użyczającym jest jego zstępny, wstępny lub małżonek, rodzice małżonka lub rodzeństwo cudzoziemca.
W szczególnie uzasadnionym przypadku, gdy cudzoziemiec nie posiada ważnego dokumentu podróży i nie ma możliwości jego uzyskania, może przedstawić inny dokument potwierdzający jego tożsamość.
Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE cudzoziemiec może złożyć w czasie zgodnego z prawem pobytu na terytorium RP.
Zezwolenie to wydaje się na okres nieoznaczony. Status rezydenta długoterminowego jest trwały. Cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE, wydaje się kartę pobytu.
Zgodnie z treścią art. 69 ustawy o cudzoziemcach zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE cofa się, jeżeli:
Cudzoziemiec jest reprezentowany przez pełnomocnika ustanowionego na podstawie pisemnego pełnomocnictwa poświadczonego przez notariusza lub udzielonego przed urzędnikiem prowadzącym sprawę, lub udzielonego adwokatowi, radcy prawnemu.
Na cudzoziemcy ciąży jednak obowiązek osobistego odbioru karty pobytu.
Bieg sprawy rozpoczyna się z chwilą złożenia wszystkich przewidzianych przepisami prawa dokumentów. Dokumenty winne być sporządzone w języku polskim. W sytuacji gdy dokumenty są przetłumaczone, tłumaczenie oryginałów musi być dokonane przez tłumacza przysięgłego lub konsula. Cudzoziemiec zobowiązany jest okazać składane dokumenty do wglądu organowi prowadzącemu sprawę. Zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE wydawane jest w formie decyzji przez wojewodę właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE powinno zakończyć się nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Opłata skarbowa za wydanie zezwolenie wnoszona jest przy składaniu wniosku i wynosi 640 zł. Wraz z zezwoleniem na pobyt rezydenta długoterminowego cudzoziemiec otrzymuje kartę pobytu – opłata za kartę pobytu wynosi 50 zł.
Zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE udziela się na czas nieoznaczony. Karta pobytu wydana cudzoziemcowi, który uzyskał zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE, jest ważna 5 lat.
Przenosząc rozważania teoretyczne na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach przewidują bardzo surowe kryteria udzielania zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego WE na terytorium RP. Z opisanego przez Panią stanu faktycznego wynika, że Pani narzeczony nie spełnia warunków przewidzianych przepisami prawa, na podstawie których udzielane jest zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego WE na terytorium RP. Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Zapytaj prawnika - porady prawne online |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>