Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uzyskać zaświadczenie o niekaralności?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 01.04.2015

Niecałe 6 lat temu sąd uznał mnie za winnego prowadzenia roweru po alkoholu (art. 178a § 2 Kodeksu karnego). Grzywnę uiściłem. Czy kara została zatarta? Potrzebuję zaświadczenia o niekaralności – czy mogę je uzyskać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z treści Pana pytania wynika, że 6 lat temu został Pan uznany za winnego zarzucanego mu czynu, tj. z art. 178a § 2 Kodeksu karnego – kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości. Sąd wymierzył wobec Pana jedynie karę grzywny, którą Pan wykonał. Zainteresowany jest Pan, czy nastąpiło zatarcie skazania, bowiem potrzebne jest Panu zaświadczenie o niekaralności.

 

W pierwszej kolejności uprzejmie informuję, iż dla potrzeb niniejszej opinii przyjmuję, iż sąd nałożył na Pana jedynie karę grzywny, która to grzywna następnie została przez Pana zapłacona.

 

Istotna z punktu widzenia Pana interesu jest nie data wydania czy też uprawomocnienia się wyroku skazującego, ale przede wszystkim dzień, w którym zapłacił Pan grzywnę. Powyższe wynika bezpośrednio z treści art. 107 § 4 Kodeksu karnego, zgodnie z którym w razie skazania na grzywnę albo karę ograniczenia wolności, zatarcie skazania następuje z mocy prawa z upływem 5 lat od wykonania lub darowania kary albo od przedawnienia jej wykonania; na wniosek skazanego sąd może zarządzić zatarcie skazania już po upływie 3 lat.

 

Nie wskazuje Pan w treści pytania, czy w wyroku skazującym orzeczono wobec Pana jakiś środek karny, np. zakaz prowadzenia pojazdów, rowerów. Jeżeli bowiem orzeczono środek karny, zatarcie skazania nie może nastąpić przed jego wykonaniem, darowaniem albo przedawnieniem jego wykonania, z zastrzeżeniem art. 76 § 2.

 

W chwili obecnej zasadne jest zatem ustalenie, kiedy dokonał Pan wpłaty tytułem uiszczenia grzywny (przyjmując, iż na inną karę nie był Pan skazany, a orzeczony środek karny został wykonany z upływem czasu na który został orzeczony), bowiem od tej daty liczony będzie pięcioletni termin potrzebny do zatarcia z mocy prawa. Jeżeli termin ten nie upłynął, zasadnym będzie złożenie wniosku o zatarcie, bowiem upłynął już ustawowy termin 3 lat, który umożliwia Panu wystąpienie z takim wnioskiem. Wniosek składa się do sądu, który wydał wyrok. Opłata sądowa od wniosku wynosi 45 zł. Wniosek powinien wskazywać na Pana dane teleadresowa (imię i nazwisko, adres skazanego), określać sygn. akt sprawym, w której był Pan skazany, karę, która została wobec Pana orzeczona, jak i środki karne, informacje, kiedy karę i środki karne wykonano (z potwierdzeniem zapłaty).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden plus 2 =

»Podobne materiały

Czy brat może bezpiecznie przyjechać odwiedzić rodzinę w Polsce?

Mój brat 16 lat temu został skazany na 1,5 roku więzienia. Kilka miesięcy spędził w areszcie śledczym, po czym go zwolniono. Myślał, że to już koniec sprawy i wyjechał za granicę. Okazało się jednak, że sąd wydał wyrok skazujący. Brat jednak nie wrócił go odbyć. Czy obecnie, po

Praca na lotnisku mimo wyroku skazującego w przeszłości

W 2007 r. zostałem skazany na rok więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Sprawdziłem w KRK, że to skazanie już uległo zatarciu. Obecnie mam szansę na pracę na lotnisku, ale nie wiem, czy ją dostanę. Weryfikacji ma dokonywać straż graniczna. Czy to możliwe, że ma dostęp do innych danych o

Tryb załatwiania zatarcia skazania

W 1995 r. zostałem skazany na grzywnę i więzienie w zawieszeniu. W 2007 r. popełniłem inny czyn, też dostałem podobną karę. Jaki jest tryb załatwiania zatarcia tych skazań?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »