.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak uzasadnić opóźnienie we wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 20.09.2014

Złożyłem sprzeciw od nakazu zapłaty 3 dni po terminie ustawowym. Sąd sprzeciw odrzucił. Mogę wnieść zażalenie na to orzeczenie. Na jakie okoliczności mógłbym się powołać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uchybienie terminwo sądowemu lub ustawowego powoduje bezskuteczność danej czynności procesowej.

 

Przepisy procedury cywilnej przewidują możliwość przywrócenia terminu ustawowego lub sądowego. Zgodnie z art. 168 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, „jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócić termin”. Jeśli więc strona bez swojej winy przekroczyła termin procesowy na wykonanie określonej czynności procesowej (np. na złożenie apelacji od wyroku), wówczas, zgodnie z art. 169 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, powinna złożyć pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu. Pismo wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Jeśli więc przeszkodą, która spowodowała uchybienie terminu, była choroba, wówczas wspomniany tygodniowy termin liczy się od czasu, gdy choroba ustała.

 

W piśmie o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić okoliczności uzasadniające wniosek. Ponadto, co istotne, równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności procesowej, dla której termin został przekroczony. Jeśli więc strona spóźniła się ze złożeniem apelacji od wyroku, to składając (już po terminie) wniosek o przywrócenie terminu na złożenie apelacji, powinna jednocześnie (razem z wnioskiem) złożyć do sądu spóźnioną apelację.

 

Jeżeli złożony przez stronę wniosek o przywrócenie terminu będzie uzasadniony, sąd przywraca termin i nadaje bieg czynności procesowej, która została dokonana wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu.

 

Powinien był Pan złożyć wniosek o przywrócenie terminu.

 

Obecnie trudno będzie wykazać uzasadnione powody uchybienia terminowi. W zasadzie nie ma prawnych skutecznych argumentów, aby teraz przywrócić termin do sprzeciwu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl