.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uwiarygodnić wniosek o zmianę nazwiska?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 09.09.2016

Chciałbym się dowiedzieć co mogę dołączyć w załączniku do wniosku o zmianę imienia i nazwiska. Posiadam dwa obywatelstwa – polskie i francuskie. Chciałbym zmienić nazwisko na używane przeze mnie jako pseudonim artystyczny i na co dzień. Nie jest ono ani imieniem, ani nazwiskiem historycznym, ani nie jest wysławione w dziedzinie kultury i sztuki, jednakże ma brzmienie niepolskie. Jak uwiarygodnić wniosek o zmianę nazwiska w tej sytuacji?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Najpierw wyjdę od podstawy prawnej (pozytywnych przesłanek) zmiany nazwiska, tj. ustawa z dnia 17 października 2008 r. o zmianie imienia i nazwiska przewiduje:

 

„Art.4 ust. 1.

Zmiany imienia lub nazwiska można dokonać wyłącznie z ważnych powodów, w szczególności gdy dotyczą zmiany:

 

1) imienia lub nazwiska ośmieszającego albo nielicującego z godnością człowieka;

2) na imię lub nazwisko używane;

3) na imię lub nazwisko, które zostało bezprawnie zmienione;

4) na imię lub nazwisko noszone zgodnie z przepisami prawa państwa, którego obywatelstwo również się posiada”.

 

W Pana przypadku przyczyny nie są skatalogowane w powyższym przepisie. Jednakże warto zauważyć, że mogą one być zaliczone po przyczyn podobnych do tych, które wymieniono w pkt 1 i 2. Wprawdzie fakt rozwodu i brak kontaktów z ojcem nie ośmiesza Pan, ani też nie czyni nazwiska nielicującym z godnością ludzką – jednak w Pana subiektywnym odczucie stanowi istotny dyskomfort.

 

Natomiast co do przesłanki z ppkt 2) – używa Pan swego pseudonimu i jest przez to identyfikowany, co jest sytuacją bardzo podobną do używania innego nazwiska.

 

Obie te przesłanki można więc wykorzystać i niejako podać Pana sytuacje jako podlegające podobnym przesłankom. Taki sposób interpretacji przepisu jest dozwolony, bowiem ustawa wyraźnie mówi, że wylicza przesłanki przykładowo nie zaś enumeratywnie. Nie stanowią więc one listy zamkniętej, jeżeli i ustawodawca używa określenia „w szczególności”, dając prawo także do innych sytuacji. Najistotniejsze jest więc wykazanie i udowodnienie, że powody są ważne.

 

Na Pana miejscu opisałabym obie przyczyny (osobistą i praktyczną), a w zakresie dowodowym skupiłabym się na wykazaniu aspektu praktycznego. Kodeks postępowania  administracyjnego nie ogranicza zakresu dowodowego – ma więc Pan prawo wskazywać linki do miejsc Internecie, gdzie oferuje Pan, wystawia i w inny sposób wykazuje swoja aktywność autorską pod pseudonimem. Może Pan oczywiście zrobić wydruki poszczególnych „scrinów” stron, ale najważniejsze jest podanie źródła. Jeżeli zawierał Pan umowy jako autor tekstów, używając w nich także pseudonimu – proszę załączyć ich kopie. Jeżeli posiada Pan możliwość wskazania konkretnych tekstów jako publicznie dostępnych, które opatrzono Pana pseudonimem – proszę także to zrobić.

 

Natomiast formalnym załącznikiem jest Pana zupełny akt urodzenia.

 

Zawsze ma Pan także prawo wskazać organowi administracyjnemu (USC), aby w razie wątpliwości zwrócono się do Pana o wyjaśnienia lub wskazano dodatkowe brakujące dowody.

 

Podsumowując – uważam, że warto bardziej wyeksponować watek „praktyczno-autorski” niż „osobisty”, choć w mojej ocenie obie te przyczyny łącznie stanowią ważny powód dający podstawę do zmiany nazwiska. W końcu nazwisko jest dobrem osobistym człowieka, a nie własnością urzędu, dlatego jego zmiana powinna być uznana za czynioną z ważnych powodów, gdy nazwisko zaczyna być „niechciane i niepraktyczne” z punktu widzenia osoby, do której należy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X + sześć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton