.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć rozdania spadku obcej rodzinie?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 07.12.2008

Uzyskałem pokaźny spadek (działki budowlane) po śmierci ojca. Mam zamiar się ożenić. Mam dzieci z poprzedniego małżeństwa. Po mojej śmierci część majątku odziedziczy przyszła żona. Czy po jej śmierci pozostały po niej majątek będzie rozdzielony pomiędzy: jej siostrę, jej siostrzeńca i moje dzieci? Chciałbym uniknąć rozdawania rodzinnego majątku obcej rodzinie. Czy testament bądź intercyza mogą załatwić tę sprawę? Wolałbym nie korzystać z intercyzy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z Pana pytania wynika, że interesuje Pana sytuacja prawna w zakresie spadkobrania na wypadek śmierci przyszłej żony, po zawarciu z nią związku małżeńskiego, w związku z czym uprzejmie informuję, co następuje.

 

Z chwilą śmierci jednego z małżonków ustaje pomiędzy nimi wspólność majątkowa małżeńska. Z tą też chwilą, wyłączając sytuacje szczególne, połowa majątku dorobkowego przypada żyjącemu współmałżonkowi w całości, druga zaś połowa majątku dorobkowego wchodzi w skład spadku po zmarłym. W odniesieniu do tej drugiej połowy majątku dorobkowego, który wchodzi w skład spadku, w pierwszej kolejności do dziedziczenia powołane są dzieci spadkodawcy (Pana przyszłej żony – chodzi tu o wszystkie dzieci biologiczne oraz adoptowane, nie tylko wspólne z Panem) oraz jego małżonek (czyli Pan); dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż 1/4 całości spadku. Jeżeli spadkodawca w chwili śmierci pozostawał w związku małżeńskim lub też miał choćby jedno dziecko (ewentualnie wnuka), to nie ma prawnej możliwości, aby do spadku doszło rodzeństwo (siostra), dalsi krewni (siostrzeniec) czy osoby trzecie (Pana dzieci z innego małżeństwa, chyba że Pana żona je adoptuje).

 

Wyjątkiem będzie sytuacja, gdy Pana żona pozostawi testament. W takim testamencie może ona powołać do całości spadku po sobie (przypomnę, że w skład tego spadku wchodzić będzie m.in. połowa majątku dorobkowego małżeńskiego) kogokolwiek – także osobę zupełnie obcą Panu czy sobie.

 

Równocześnie jednak muszę zauważyć, że zgodnie z art. 33 § 1 pkt 1 oraz 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego do majątku osobistego każdego z małżonków (nie zaś wspólnego majątku dorobkowego) należą przedmioty majątkowe nabyte przez jednego z małżonków przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę – chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił – oraz przedmioty majątkowe nabyte przed zawarciem małżeństwa.

 

Innymi słowy, jeżeli działki, o których Pan pisze, zostały nabyte w drodze spadku lub przed zawarciem małżeństwa, to prawo własności działek stanowi Pana majątek osobisty, do którego przyszła żona nie ma i mieć nie będzie (chyba że Pan postanowi inaczej) żadnych uprawnień. Wynika to z mocy samego prawa, w związku z czym nie trzeba zawierać intercyzy. Jeżeli zatem żona zmarłaby wcześniej niż Pan, to nie ma prawnej możliwości, aby odziedziczone przez Pana działki „wyszły” poza rodzinę, ponieważ w skład spadku po zmarłej one po prostu nie wejdą.

 

Z drugiej strony, jeżeli zdarzyłoby się tak, że to jednak Pan zmarłby szybciej niż żona, a nie pozostawiłby Pan testamentu, to całość spadku po Panu (w tym rzeczone działki) dziedziczyłaby żona oraz Pana dzieci w odpowiednich częściach. Tą drogą, tylko po Pana śmierci, żona mogłaby ewentualnie nabyć prawa to działek, o których Pan pisze, co w dalszej perspektywie rodziłoby możliwość ich przejścia (przynajmniej w części) na inną rodzinę niż Pańska.

 

Ponownie podkreślam, że Pan lub żona możecie w dowolnym czasie, w drodze testamentu, zadysponować majątkiem swobodnie (może Pan przepisać cały swój majątek, w tym działki, na dzieci).

 

Nie chcąc już komplikować opisu sytuacji bardziej, wspomnę tylko, że w razie sporządzenia przez Pana testamentu, w którym przekaże Pan wszystko dzieciom (wydziedziczy żonę), żona będzie mogła, tylko przed sądem, domagać się pewnej części spadku, która by jej przypadła, gdyby niekorzystnego dla niej testamentu Pan nie sporządził. Będzie to jednak stosunkowo niewielka już część spadku po Panu.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 + zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl