Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa domów na sprzedaż na własnych działkach a podatek od ziemi

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.06.2009

Posiadam własne działki budowlane. Mam firmę budowlaną świadczącą usługi budowlane – jako osoba fizyczna. Chciałabym na własnych działkach wybudować domy na sprzedaż. Co powinnam zrobić, aby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od ziemi, która jest moją prywatną własnością?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W przypadku działalności gospodarczej, którą prowadzi Pani w formie indywidualnej działalności osoby fizycznej, wniesienia przedmiotowych działek do przedsiębiorstwa dokonuje się poprzez wniesienie faktyczne wraz z ujawnieniem środka trwałego w ewidencji. Wprowadzenie do majątku firmy działek nie wywołuje skutków podatkowych w postaci konieczności zapłaty podatku. Jest to rozwiązanie bezpieczne i zgodne z ustawami podatkowymi. Rozwiązania wskazane w dalszej części odpowiedzi są spotykane, aczkolwiek kontrowersyjne.

 

1) Teoretycznie może Pani sprzedać same działki – jako osoba fizyczna – co zwolnione będzie z opodatkowania, i na tych działkach wybudować domy (sama usługa budowlana). Jest to jednak problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, może być trudno namówić nabywców na takie rozwiązanie. Po drugie, „hurtową” sprzedaż działek organ może próbować podciągnąć pod działalność gospodarczą. (Również w grę wchodzi wtedy to, czy dostawa gruntu podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT. Zakłada się, że podlega, gdy sprzedawcy da się przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyniłoby sprzedawcę podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).

 

2) Możliwa teoretycznie jest również pojedyncza sprzedaż działek prywatnie i odkupienie ich jako „towaru handlowego do dalszej sprzedaży” poprzez działalność gospodarczą – rozwiązanie to jest spotykane, jednak ma słabe strony. Budzi wątpliwości co do legalności – u osoby, która nabywa i odsprzedaje, powstaje przychód. Jest to kosztowne z powodu opłat związanych z aktem notarialnym i przeniesieniem własności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden minus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Rozliczenie podatku rodzica, który ponownie wziął ślub

Przez ostatnie lata rozliczałem się z synem jako osoba samotnie wychowująca dziecko. W grudniu zeszłego roku ponownie się ożeniłem (żona ma także dziecko z poprzedniego związku i rozliczała się tak jak ja); zawarliśmy intercyzę. Czy będę mógł dalej rozliczać się z synem, czy odtąd muszę rozliczać się z żoną lub sam?

Podatek dochodowy 2011 a sprzedaż mieszkania

Ja, moja żona i nasz dorosły syn wspólnie kupiliśmy w 1995 r. w Polsce mieszkanie, w którym nadal jesteśmy zameldowani. Od kilku lat jednak mieszkamy w Szwecji i chcielibyśmy to mieszkanie sprzedać. Jak wygląda kwestia podatku dochodowego w tym roku w obu krajach? Czy przy sporządzaniu aktu sprzedaży muszą być obecni wszyscy współwłaściciele, czy wystarczy jeden, posiadający upoważnienia pozostałych?

Gabinet lekarski i kasa fiskalna

Prowadzę indywidualną praktykę lekarską (gabinet lekarski), mam kasę fiskalną. Pracuję też dla NZOZ – dokładnie w tym samym zawodzie (na umowę-zlecenie). Dawniej wystawiałam rachunek na NZOZ jako sprzedawca, nie miałam kasy fiskalnej. Nie wiem, czy obecnie do kopii faktury wystawionej przez NZOZ mogę podpiąć paragon z mojej kasy? Dodam, że mój gabinet lekarski jest w innym mieście. Czy warto zgadzać się na umowę gabinetową?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »