Mamy 10 970 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Budowa domów na sprzedaż na własnych działkach a podatek od ziemi

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 01.06.2009

Posiadam własne działki budowlane. Mam firmę budowlaną świadczącą usługi budowlane – jako osoba fizyczna. Chciałabym na własnych działkach wybudować domy na sprzedaż. Co powinnam zrobić, aby uniknąć zapłacenia podatku dochodowego od ziemi, która jest moją prywatną własnością?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W przypadku działalności gospodarczej, którą prowadzi Pani w formie indywidualnej działalności osoby fizycznej, wniesienia przedmiotowych działek do przedsiębiorstwa dokonuje się poprzez wniesienie faktyczne wraz z ujawnieniem środka trwałego w ewidencji. Wprowadzenie do majątku firmy działek nie wywołuje skutków podatkowych w postaci konieczności zapłaty podatku. Jest to rozwiązanie bezpieczne i zgodne z ustawami podatkowymi. Rozwiązania wskazane w dalszej części odpowiedzi są spotykane, aczkolwiek kontrowersyjne.

 

1) Teoretycznie może Pani sprzedać same działki – jako osoba fizyczna – co zwolnione będzie z opodatkowania, i na tych działkach wybudować domy (sama usługa budowlana). Jest to jednak problematyczne z dwóch powodów. Po pierwsze, może być trudno namówić nabywców na takie rozwiązanie. Po drugie, „hurtową” sprzedaż działek organ może próbować podciągnąć pod działalność gospodarczą. (Również w grę wchodzi wtedy to, czy dostawa gruntu podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT. Zakłada się, że podlega, gdy sprzedawcy da się przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy, co czyniłoby sprzedawcę podatnikiem podatku VAT w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług – Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535).

 

2) Możliwa teoretycznie jest również pojedyncza sprzedaż działek prywatnie i odkupienie ich jako „towaru handlowego do dalszej sprzedaży” poprzez działalność gospodarczą – rozwiązanie to jest spotykane, jednak ma słabe strony. Budzi wątpliwości co do legalności – u osoby, która nabywa i odsprzedaje, powstaje przychód. Jest to kosztowne z powodu opłat związanych z aktem notarialnym i przeniesieniem własności.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery + V =

»Podobne materiały

Podatek dochodowy 2011 a sprzedaż mieszkania

Ja, moja żona i nasz dorosły syn wspólnie kupiliśmy w 1995 r. w Polsce mieszkanie, w którym nadal jesteśmy zameldowani. Od kilku lat jednak mieszkamy w Szwecji i chcielibyśmy to mieszkanie sprzedać. Jak wygląda kwestia podatku dochodowego w tym roku w obu krajach? Czy przy sporządzaniu aktu spr

 

Gabinet lekarski i kasa fiskalna

Prowadzę indywidualną praktykę lekarską (gabinet lekarski), mam kasę fiskalną. Pracuję też dla NZOZ – dokładnie w tym samym zawodzie (na umowę-zlecenie). Dawniej wystawiałam rachunek na NZOZ jako sprzedawca, nie miałam kasy fiskalnej. Nie wiem, czy obecnie do kopii faktury wystawionej przez NZ

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »