Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć konsekwencji karnoskarbowych?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 13.08.2013

Jak można uniknąć konsekwencji karnoskarbowych za nieodprowadzenie podatku ze sprzedaży na Allegro? Urząd skarbowy wysłał wezwanie o przedstawienie oświadczenia, czy rzeczywiście miało to miejsce.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Musi Pan odróżniać dwie sprawy: zobowiązanie podatkowe od konsekwencji karnoskarbowych.

 

Zobowiązanie podatkowe

 

Jeśli sprzedaż na Allegro spowodowała powstanie przychodu (gdy powstał dochód do opodatkowania), to powstało zobowiązanie podatkowe (opodatkowane według skali podatkowej 18% i 32%) i tego już Pan nie odwróci (zupełnie inną sprawą jest sytuacja, jeśli organ uzna Pana dochody za dochody ze źródeł nieujawnionych, wtedy zagrożone są one stawką podatku w wysokości 75%). Możliwe jest, w zależności zarówno od obrotów (przekroczenie limitu 150 000 zł), jak i sprzedawanych towarów (np. złoto), że powstało również zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług.

 

Konsekwencje karnoskarbowe

 

Konsekwencje karnoskarbowe związane są z naruszeniem norm Kodeksu karnego skarbowego (K.k.s.), a Pan prawdopodobnie naruszył ich co najmniej kilka.

 

Przykładowo zgodnie z art. 54 § 1 K.k.s. każdy podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności, albo obu tym karom łącznie (zgodnie z § 2 i § 3 jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie jest małej wartości, sprawca podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych; jeżeli kwota podatku narażonego na uszczuplenie nie przekracza ustawowego progu, sprawca podlega karze grzywny za wykroczenie skarbowe). Natomiast art. 60 § 1 K.k.s. stanowi, że: „kto wbrew obowiązkowi nie prowadzi księgi, podlega karze grzywny do 240 stawek dziennych”.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Co może Pan zrobić obecnie? Może Pan próbować zminimalizować konsekwencje karnoskarbowe, aczkolwiek nie jest pewne, czy to jeszcze możliwe, albowiem czynny żal, który zaraz opiszę, nie jest skuteczny, jeżeli został złożony:

 

  • w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego;

 

  • po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.

 

Z Pana opisu stanu faktycznego nie wynika, czy organ ma już wyraźnie udokumentowane naruszenie norm K.k.s. lub czy np. czynności sprawdzające dostarczyły już podstaw do wszczęcia postępowania o czyn zabroniony. Jeśli organ nie ma wyraźnie udokumentowanych naruszeń, a czynności nie dostarczyły jeszcze podstaw do wszczęcia postępowania o czyn zabroniony, może Pan uniknąć konsekwencji karnoskarbowych, składając tzw. czynny żal. Zgodnie z art. 16 § 1 K.k.s.: „nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu”. Takie zawiadomienie to właśnie czynny żal, powinno być ono złożone na piśmie albo przekazane ustnie do protokołu.

 

Czynny żal jest skuteczny tylko wtedy, gdy (w uproszczeniu) uiści Pan podatek, jak stanowi K.k.s.: „w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ postępowania przygotowawczego uiszczono w całości wymagalną należność publicznoprawną uszczuploną popełnionym czynem zabronionym” (art. 16 § 2 K.k.s.).

 

Zgodnie z art. 16 § 6 K.k.s. czynnego żalu nie stosuje się również wobec sprawcy, który:

 

„1) kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego;

 

2) wykorzystując uzależnienie innej osoby od siebie, polecił jej wykonanie ujawnionego czynu zabronionego;

 

3) zorganizował grupę albo związek mający na celu popełnienie przestępstwa skarbowego albo taką grupą lub związkiem kierował, chyba że zawiadomienia, o którym mowa w § 1, dokonał ze wszystkimi członkami grupy lub związku;

 

4) nakłaniał inną osobę do popełnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego w celu skierowania przeciwko niej postępowania o ten czyn zabroniony”.

 

Podsumowując, należy stwierdzić, że na ogół najkorzystniejszym rozwiązaniem na uniknięcie konsekwencji karnoskarbowych w podobnych przypadkach jest szybkie wyrażenie czynnego żalu i zapłata zaległości podatkowej (co wiąże się z obliczeniem tego zobowiązania, złożeniem zaległych deklaracji bądź korekt, np. zeznań rocznych) wraz z odsetkami lub wnioskowanie o rozłożenie spłaty zaległości podatkowej na raty (można wnioskować też o umorzenie, ale niezmiernie trudno je uzyskać).

 

Nie każda sprzedaż dokonana na Allegro powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym czy VAT. Jest tak przykładowo wtedy, gdy zbywa się, nie w związku z działalnością gospodarczą, rzeczy ruchome po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. W takich przypadkach ani nie trzeba składać czynnego żalu, ani nie trzeba płacić podatków (dochodowego czy też VAT), a jedynie wyjaśnić, że sprzedawano tzw. ruchomy majątek prywatny posiadany ponad pół roku, nie w ramach działalności gospodarczej. Nie zawsze jednak można się tak tłumaczyć.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • X minus sześć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Szacowanie podstawy opodatkowania

W 2010 r. handlowałam na Allegro jako osoba prywatna i nie rozliczyłam się z urzędem skarbowym. Nie wiem dokładnie, ile zarobiłam, ale przypuszczam, że będzie to ok. 25 tys. zł. Niestety nie mam żadnych dokumentów poza jednym paragonem na zakup towaru, którym handlowałam przez Internet. Koleżanka pozwoliła mi korzystać ze swojego konta na Allegro. Teraz ma kontrolę z US. Niebawem wyda się, że to ja handlowałam i bardzo boję się konsekwencji. W 2010 r. skończyłam szkołę policealną, nie studiowałam ani nie miałam pracy. Utrzymywałam się tylko z tej sprzedaży. Czy US może uznać, że prowadziłam niezarejestrowaną działalność gospodarczą? W jaki sposób organ podatkowy oszacuje podstawę opodatkowania, skoro nie mam żadnych dokumentów? Jak mogę zminimalizować konsekwencje mojego czynu?

Czy można uniknąć kary za nieuaktualnienie danych w urzędzie skarbowym?

Od dwóch lat mieszkam i pracuję w Warszawie. Do lipca 2008 r. byłam zameldowana w miejscowości podstołecznej. Od lipca 2008 r. jestem już zameldowana w stolicy. W marcu 2009 r. wymieniłam dowód osobisty, w którym mam już nowy adres zamieszkania (zameldowania). Jednakże w wyniku przeoczenia nie zmieniłam Urzędu Skarbowego. Rozliczenie za rok podatkowy 2008 złożyłam jeszcze w „starym” urzędzie. Chciałabym teraz zmienić urząd skarbowy na warszawski, jednakże nie wiem, jak to zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności karnej za brak aktualizacji danych: Czy powinnam więc złożyć NIP 3 do nowego urzędu ze wskazaniem adresu zamieszkania od lipca 2008 r. i wraz z nim pismo zawierające czynny żal? I czy wtedy poniosę jakieś konsekwencje związane ze złożeniem PIT-u za rok 2008 w „starym” urzędzie? Czy lepiej złożyć NIP 3 podając datę zamieszkania od np. marca 2009 r. (w tym bowiem czasie wymieniałam dowód osobisty)?

Kara za niezgłoszenie wynajmu mieszkania w urzędzie skarbowym

Przez rok wynajmowałem dwóm studentkom mieszkanie (wykupiłem to mieszkanie od spółdzielni 20 lat temu). Umowa zawarta była jednak tylko pomiędzy mną a jedną z wynajmujących (opłaty dziewczęta dzieliły między sobą). We wrześniu zadzwonili do mnie rodzicie tej drugiej studentki z żądaniem zwrotu pieniędzy uiszczonych za mieszkanie w miesiącach wakacyjnych, kiedy ich córka rzekomo nie mieszkała w moim lokalu. Straszą mnie donosem na policję i do urzędu skarbowego. Niestety, nie zgłosiłem wynajmu w urzędzie skarbowym. Jaka kara mi grozi i co mogę zrobić w opisanej sytuacji?

Przestępstwo skarbowe

Od 2000 r. mam zarejestrowaną jednoosobową działalność gospodarczą, której de facto nie prowadzę od 2007 roku. Praktycznie od początku z powodu bardzo niskich przychodów nie opłacałam składek na ZUS, podatku VAT ani PIT, od 2001 r. nie składałam rocznych zeznań podatkowych. W 2007 r. przeprowadziłam się za granicę. Teraz myślę o powrocie do kraju i chciałabym uregulować sprawy związane z pechową działalnością. Jak to zrobić? Czy popełniłam przestępstwo skarbowe i podlegam odpowiedzialności karnej? Dodam, że nie wiem dokładnie, jak wygląda moja sytuacja w urzędzie skarbowym i w ZUS-ie (nie dostałam żadnych pism od tych instytucji).

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »