Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak udowodnić, że córka może się już sama utrzymywać?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 23.08.2014

Sąd odrzucił mój wniosek o uchylenie alimentów. Jestem ojcem córki, która skończyła niezłe studia, ale wcale nie stara się znaleźć pracy, tylko wygodnie żyje za pieniądze od rodziców. Chciałbym więc wnioskować choćby o obniżenie alimentów. Jak mogę przed sądem udowodnić, że córka może się sama utrzymywać? Odrzucono mój wydruk o zarobkach w jej zawodzie (z internetu).

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego zwanego dalej K.r.io.

 

Pozwoli Pan, iż nie będę przytaczał przedstawionego przez Pana stanu faktycznego, ale odniosę się do niego w trakcie udzielania odpowiedzi na pytanie.

 

W pierwszej kolejności pozwolę sobie wskazać na braki formalne pozwu o obniżenie alimentów. W treści pozwu nie wskazuje Pan ani wysokości aktualnie płaconych alimentów, ani wysokości alimentów, które chciałby Pan płacić. Warunkiem koniecznym jest wskazanie w treści pozwu wartości przedmiotu sporu. W tym przypadku byłaby to różnica między alimentami obecnie płaconymi, a tymi, które miałyby być płacone. Różnicę należy pomnożyć 12 razy, a wynik da nam wartość przedmiotu sporu.

 

Drugie uchybienie formalne to brak nemeru PESEL przy Pana osobie. W lipcu bieżącego roku [2013] nastąpiła nowelizacja przepisów Kodeksu postępowania cywilnego i konieczne jest podawanie numeru PESEL przez stronę powodową.

 

Trzecie uchybienie to brak daty i miejscowości, w której pozew został sporządzony.

 

Po czwarte konieczne jest zredagowanie Pana żądań. W pierwszej kolejności wnosić należy o obniżenie wysokości świadczenia alimentacyjnego płaconego na mocy wyroku sądu rejonowego do określonej kwoty. W drugiej kolejności wskazać należy, iż Kodeks postępowania cywilnego nie przewiduje dowodu z akt sprawy. Konieczne jest bowiem wskazanie numeru karty akt sprawy i okoliczności, na które dowód ma zostać przeprowadzony. Zdarza się, że sąd dopuści dowód z akt sprawy, ale praktyka taka jest niezgodna z przepisami prawa. Konieczne zatem byłoby zapoznanie się z treścią akt sprawy celem sporządzenia notatek ze wskazaniami numerów kart dokumentów, na które chce się Pan powołać. W dalszej kolejności zasadne byłoby podanie numerów kart w pozwie i okoliczności, na które dowody mają być przeprowadzone.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Odnosząc się do kwestii ostatniej dotyczącej zarobków osoby uprawnionej do alimentacji, zasadne jest złożenie wniosku o dopuszczenie i przeprowadzenie dowodu z rozpytania powiatowego urzędu pracy na okoliczność, czy osoba uprawniona do alimentacji była kiedykolwiek zarejestrowana jako bezrobotna. Nadto może Pan wnosić o to, by sąd zwrócił się do urzędu skarbowego z wnioskiem o przedłożenie rocznego rozliczenia osoby uprawnionej do alimentów. Po trzecie wskazać należy, iż jeżeli dysponuje Pan takimi możliwościami, proszę przejrzeć profile córki na portalach społecznościowych celem sprawdzenia, gdzie córka spędza wakacje, czy wolny czas spędza w domu, czy też w restauracjach lub kawiarniach. Wszystko powyższe pozwoli Panu na uzyskać informacje, czy córka podejmuje niezbędne kroki do uzyskania samodzielności finansowej.

 

Z definicji obowiązku alimentacyjnego rodziców względem dziecka (utrzymanie i wychowanie) wynika, że obowiązek ten ustaje dopiero wówczas, gdy dziecko osiągnie samodzielność życiową, co z reguły łączy się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Możliwość podjęcia pracy zarobkowej nie może być jednak rozważana w oderwaniu od osobistej i życiowej sytuacji uprawnionego. Jeżeli mianowicie młody człowiek kontynuuje naukę, uczy się zawodu, uczęszcza na kurs doskonalenia zawodowego, to za usprawiedliwione uznać należy dalsze alimentowanie go. Jak przyjął Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 499/97, nawet zdobycie dwóch zawodów przez dziecko nie uwalnia rodziców od obowiązku świadczenia alimentów, jeżeli taki uprawniony podejmuje studia. Wykładnia art. 133 § 1 nie może bowiem pozostawać w oderwaniu od art. 94, który nakłada na rodziców obowiązek troszczenia się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i należytego przygotowania go do pracy dla dobra społeczeństwa, odpowiednio do jego uzdolnień. Jest przy tym oczywiste, że jedynie efektywne studiowanie pozwala uprawnionemu liczyć na alimentowanie go.

 

Wydruk z internetu wskazujący na wysokość średniego wynagrodzenia uzyskiwanego przez osoby posiadające określony zawód w mojej ocenie może stanowić dowód tylko w sytuacji, kiedy udałoby się Panu wykazać, iż zarobki w nim określone mają zastosowanie do miejsca zamieszkania córki.

 

Istotny z punktu widzenia Pana uprawnień jest pogląd, zgodnie z którym „rodzice nie są obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które, będąc już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie się, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza, jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie” (wyrok SN z dnia 8 sierpnia 1980 r., sygn. akt III CRN 144/80, OSNCP 1981, nr 1, poz. 20).

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Alimenty dla dorosłych córek

Jestem w trakcie pisania pozwu. Zamierzam wnioskować o rozwód bez orzekania o winie i alimenty dla dorosłych córek (dwóch), które studiują. Czy mogę wnioskować o alimenty stanowiące określony procent dochodów męża?

Czy alimenty płaci się do pełnoletności dziecka?

Moje małżeństwo zostało rozwiązane przez rozwód bez orzekania o winie. Na rzecz najmłodszej córki zasądzono alimenty w wysokości 500 zł, płatne do rąk matki. Czy mogę zaprzestać przekazywania alimentów do rąk matki z chwilą uzyskania przez dziecko pełnoletności?

Alimenty na syna – jak je zmniejszyć?

Od kilku miesięcy mój pełnoletni syn (student) mieszka ze mną i moją byłą żoną. Wcześniej mieszkał na stancji, ale teraz wrócił do domu, bo mówi, że taniej będzie dojeżdżać na uczelnię. Płacę mu nadal alimenty w takiej samej wysokości co wcześniej, choć teraz jest na utrzyma
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »