Mamy 11 794 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uchronić się przed zwolnieniem mimo stanu po chorobie?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 27.09.2016

Jestem emerytem wojskowym, który pracuje na pełny etat. Kilka miesięcy temu przeszedłem udar i do chwili obecnej przebywam na L-4. Są małe szanse na powrót do pracy przed upływem „magicznych 182 dni”. Nie ukrywam, że na obecnej pracy mi zależy. Czy istnieje jakiś sposób, by z „automatu” nie został rozwiązany ze mną stosunek pracy? Dodam, że mam jeszcze 3 tygodnie niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Czy lekarz prowadzący powinien mi wystawić zaświadczenie o tzw. warunkowym dopuszczeniu do pracy w celu okazania u lekarza medycyny pracy? Czy bez takiego zaświadczenia w trakcie np. 6. miesiąca zwolnienia mogę iść sam do kadr po skierowanie do lekarza medycyny pracy? Czy w ostateczności gdybym nadal się czuł nie najlepiej, istnieje taka możliwość, że bez wydania opinii przez lekarza medycyny pracy udam się na zaległy urlop, by potem ewentualnie zacząć kolejne zwolnienie lekarskie i uchronić się przed zwolnieniem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z przepisami do okresu zasiłkowego wlicza się okresy orzeczonej niezdolności do pracy, za które przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy. Nie wszystkie jednak zwolnienia będą zaliczane do tego samego okresu zasiłkowego.

 

Zgodnie z przepisami sumować więc należy:

 

 1. Wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, pomiędzy którymi nie było przerwy. W tym wypadku pod uwagę bierzemy łączny okres zwolnień lekarskich bez względu na to, jaka była przyczyna poszczególnych okresów niezdolności do pracy, jeśli między jedną a drugą chorobą nie było przerwy.
 2. Okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą- w tym wypadku tylko wtedy, gdy przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.
 3. Okresy, w których pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia i zasiłku chorobowego z powodu:
  1. niepodjęcia proponowanej mu przez pracodawcę pracy, która nie jest zabroniona osobom odsuniętym od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej,
  2. umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez tego pracownika, w wyniku którego powstała niezdolność do pracy,
  3. spowodowania niezdolności do pracy nadużyciem alkoholu (zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres pierwszych 5 dni tej niezdolności),
  4. wykonywania w okresie orzeczonej niezdolności do pracy zarobkowej lub wykorzystywania zwolnienia od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia.

 

Dotychczas jeśli pracownik chorował ponad 30 dni, to – zgodnie z art. 229 § 2 Kodeksu pracy – aby po takiej nieobecności w pracy mógł udać się na urlop, musiał najpierw poddać się badaniom kontrolnym i przedstawić zaświadczenie lekarskie potwierdzające jego zdolność do pracy na danym stanowisku.

 

Jednak zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 28 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07) celem kontrolnych badań lekarskich, którym ma zostać poddany pracownik po trwającej dłużej niż 30 dni chorobie jest wskazanie, że pracownik ten jest zdolny do kontynuowania pracy na danym stanowisku. Urlop wypoczynkowy zaś polega na niewykonywaniu pracy. Nie można więc uznać, że niezbędnym warunkiem rozpoczęcia urlopu jest przeprowadzenie kontrolnych badań lekarskich. Badania te są niezbędne przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, natomiast nieprzeprowadzenie ich przed urlopem nie pozostaje w sprzeczności z istotą urlopu wypoczynkowego. Sprawdzenie, czy pracownik jest zdolny do prac, może nastąpić dopiero w tym momencie, w którym pracownik chciałby faktycznie wykonywać obowiązki pracownicze na danym stanowisku.

 

Słowem – może Pan skorzystać z urlopu wypoczynkowego bez badań kontrolnych u lekarza medycyny pracy (o ile pracodawca Panu takiego urlopu udzieli) i potem rozpocząć nowy okres zasiłkowy, przynosząc zwolnienie od innego lekarza (na inną chorobę). Aby jednak mógł Pan chorować z tego samego powodu co teraz – przerwa między obecną chorobą a kolejnym zwolnieniem musiałaby wynieść co najmniej 61 dni (czyli urlop Panu nie pomoże, jeśli chce Pan przedstawić po nim zwolnienie od neurologa).

 

Alternatywą jest złożenie wniosku o świadczenie rehabilitacyjne do ZUS-u. Wniosek musi Pan złożyć na co najmniej 6 tygodni przed zakończeniem 182 dni choroby.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

 • VIII plus cztery =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

Poduszki