.
Mamy 12 842 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem prawny i szukasz pomocy?
Kliknij TUTAJ i opisz nam swój problem w formularzu.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprzedać spadek przez pośrednika?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 13.06.2014

Po zmarłej mamie odziedziczyłam wraz z tatą spory obszar ziemi. Jesteśmy jej współwłaścicielami wraz z bratem mamy. Teraz chcielibyśmy ją wspólnie sprzedać. Ziemia ta leży w moich rodzinnych stronach, czyli na Podkarpaciu, a ja mieszkam na Pomorzu i ze względu na moją pracę nie mogę w najbliższym czasie pozwolić sobie na podróżowanie w te strony i osobiste uczestnictwo w sprzedaży spadku. Osoba zainteresowana kupnem też jest z tamtych stron. Czyli żeby nie odkładać sprzedaży, potrzebuję pośrednika, który reprezentowałby mnie w tej transakcji. Stąd moje pytanie: czy mogę upoważnić tatę do dysponowania moją częścią spadku czyli jej sprzedaży? Czy to upoważnienie musi być potwierdzone u notariusza i jak ono powinno wyglądać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Nie ma przeszkód, aby wszyscy spadkobiercy jeszcze przed działem spadku, ale już po jego stwierdzeniu, zbyli część spadku, w tym przypadku nieruchomość, na rzecz osoby trzeciej.

 

W Pani sytuacji nie tyle chodzi o pośrednictwo, co o pełnomocnictwo do sprzedaży Pani części spadku. Może Pani takiego pełnomocnictwa tacie udzielić i będzie on mógł reprezentować Panią przy zawieraniu umowy sprzedaży nieruchomości. Jednakże pełnomocnictwo takie musi zostać udzielone w formie notarialnej, już tłumaczę dlaczego.

 

Otóż zgodnie z art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

 

Do sprzedaży nieruchomości konieczna jest forma aktu notarialnego, bo tak stanowi przepis art. 158 Kodeksu cywilnego, poniżej go cytuję:

 

„Umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione”.

 

Skoro zatem sama umowa musi mieć formę notarialną, to także pełnomocnictwo musi mieć tę formę.

 

Co do jego treści to szczegółowo opisze to notariusz według własnego, że tak to ujmę, gustu, ale pełnomocnictwo musi zawierać dane: kogo Pani upoważnia, do sprzedaży jakiej konkretnie nieruchomości, a właściwie udziału w nieruchomości, z podaniem numeru księgi wieczystej itd.

 

Proszę się tym jednak nie martwić, bo notariusz – jako osoba profesjonalnie zajmująca się przygotowywaniem takich dokumentów – sporządzi je w taki sposób, aby po przedstawieniu go kolejnemu notariuszowi przy zawieraniu umowy sprzedaży spadku nie było problemów.

 

To pełnomocnictwo nie będzie potwierdzone a sporządzone przez notariusza w formie właśnie aktu notarialnego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 plus 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl