Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprzedać nieruchomość będącą własnością firmy?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 19.11.2009

Jestem przedsiębiorcą, mam firmę, prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Chcę sprzedać nieruchomość, na którą składa się działka i hala produkcyjna, w której prowadzę działalność. Kupiłem ją 12 lat temu. W akcie notarialnym była podana cena działki i cena budowli (w sumie 21 tys. zł). Została ona przeze mnie wyremontowana (koszt 140 tys. zł) i oddana do użytku w 1999 r. – jest już zamortyzowana. Jaki podatek zapłacę od sprzedaży i w jakiej formie muszę to sprzedać? Po sprzedaży chcę kupić inną nieruchomość dla firmy.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Na podstawie dostarczonych przez Pana informacji stwierdzić można, iż sprzedaż zostanie umiejscowiona w źródle przychodu „działalność gospodarcza”, tj. źródle opisanym w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000 r. Nr 14, poz. 176), zatem przychód ze sprzedaży zostanie opodatkowany na zasadach ogólnych.

 

Co do formy sprzedaży całości nieruchomości – własność całej nieruchomości (gruntu i budowli) przenosi Pan na nabywcę umową w formie aktu notarialnego i wystawia fakturę VAT na kwotę uwidocznioną w akcie notarialnym.

 

W Pana przypadku omawiany przedmiot został zamortyzowany, warto jednak pamiętać, że:

 

„Przepis art. 23 ust. 1 pkt 1 in fine u.p.d.o.f. stanowi, że wydatki na nabycie środków trwałych, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych (zarówno tych zaliczanych do kosztów podatkowych, jak i tych których nie zaliczono do kosztów), są kosztem uzyskania przychodów przy określaniu dochodu z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) u.p.d.o.f., oraz gdy odpłatne zbycie rzeczy i praw jest przedmiotem działalności gospodarczej, a także w przypadku odpłatnego zbycia składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, bez względu na czas ich poniesienia. Gdyby, przykładowo, wartość początkowa nieruchomości wynosiła 200.000 zł, z czego umorzono – w formie odpisów amortyzacyjnych 20.000 zł, to wówczas kosztem uzyskania przychodów ze zbycia tych nieruchomości będzie kwota 180.000 zł (wartość początkowa, czyli 200.000 zł minus dokonane odpisy amortyzacyjne, czyli 20.000 zł)” – Adam Bartosiewicz, „Vademecum Doradcy Podatkowego” 25/2009.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IX + cztery =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży nieruchomości firmy

Prowadzę działalność jako osoba fizyczna. Podatek dochodowy płacę w wysokości 19%. Dążę do zamknięcia działalności i sprzedaży budynku firmy. Nie wiem, czy sprzedaż sfinalizuję w tym, czy dopiero w następnym roku. Czytałem kiedyś, że podatnicy opłacający podatek w formie karty podatkowej sprzedając nieruchomość firmową, nie płacą dodatkowo podatku. Czy to prawda? Kiedy można zmienić formę opodatkowania? Czy tylko z nowym rokiem? Mógłbym wtedy zmienić zakres działalności, np. na usługi doradztwa w urządzaniu mieszkań. Czy wtedy musiałbym najpierw zamknąć działalność i mieć jakąś przerwę, czy mogłaby być kontynuacja, tylko zmiana zakresu działalności i formy opodatkowania?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »