Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprzedać dom?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 27.02.2013

Ponad 6 lat temu miało miejsce otwarcie testamentu. Aby wszystko skrócić, testament został podważony i dom podzielono na 4 części (współwłaścicielami są: córka zmarłej i troje wnuków). Jak szybko sprzedać dom? Jesteśmy zgodni co do tego, że dom ma być sprzedany.

 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z treści pytania wynika, że nieruchomość jest współwłasnością 4 osób. Podejrzewam, że udziały wszystkich spadkobierców nie są równe i córka posiada udział wynoszący 1/2, a reszta spadkobierców – pozostałą część.

 

Sprzedaż domu musieliby Państwo rozpocząć od sprawdzenia księgi wieczystej nieruchomości i ujawnienia w niej udziałów spadkobierców na podstawie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku i ewentualnie postanowienia o dziale spadku, jeżeli taki dział został przeprowadzony. Bez uregulowania kwestii księgi wieczystej nieruchomości nie będą Państwo mogli sprzedać domu. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że postępowanie przed sądem wieczystoksięgowym może trwać dosyć długo. Jednakże nie muszą Państwo tego czasu spędzać zupełnie bezczynnie – mogą Państwo szukać już nabywcy nieruchomości. Jeżeli takowy się znajdzie, to po prostu spiszą Państwo z nim umowę przedwstępną, w której zobowiążą się Państwo dokonać sprzedaży domu, gdy kwestia księgi wieczystej zostanie uregulowana zgodnie z aktualnym stanem prawnym.

 

Jeżeli już jesteśmy przy kwestii umowy przedwstępnej, to muszą Państwo pamiętać, że może ona zostać spisana w zwykłej formie pisemnej lub w formie aktu notarialnego. Różnica – poza kwestią kosztów, jakie się wiążą z umową w formie aktu notarialnego – polega na tym, że kupujący, jeżeli zawrze z Państwem umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego, to w przypadku gdybyście się Państwo rozmyślili, będzie mógł dochodzić przed sądem sprzedania tej nieruchomości na jego rzecz, a także ewentualnie będzie mógł dochodzić odszkodowania. Jeśli zaś zwykła pisemna umowa przedwstępna nie dojdzie do skutku, kupujący będzie mógł dochodzić od Państwa jedynie odszkodowania. Tak więc umowa przedwstępna w formie aktu notarialnego zabezpiecza głównie interesy kupującego. Państwa interesy w przypadku rezygnacji kupującego z zawarcia umowy będzie chronić zadatek, który powinien zostać zastrzeżony w umowie przedwstępnej. Jego zastrzeżenie pozwoli Państwu zatrzymać kwotę daną tytułem zadatku, jeżeli kupujący wycofa się z transakcji. Muszą Państwo pamiętać, iż w przypadku zastrzeżenia zadatku w umowie przedwstępnej, jeżeli to Państwo zrezygnują z transakcji, kupujący będzie uprawniony do żądania dwukrotności danego przez siebie zadatku.

 

Jest jeszcze coś, co może Państwu ułatwić sprzedaż domu. Ponieważ jest czworo właścicieli i może być tak, że nie wszyscy są dostępni przez cały czas, mogą się Państwo zastanowić nad udzieleniem jednemu z Państwa pełnomocnictwa do działania w imieniu pozostałych właścicieli. Proszę jednak pamiętać, iż sprzedaż nieruchomości musi być dokonana w formie aktu notarialnego, więc pełnomocnictwo także powinno być udzielone w takiej formie. W pełnomocnictwie możecie Państwo wskazać wprost, za jaką kwotę pełnomocnik może dokonać sprzedaży nieruchomości lub jak powinna zostać podzielona kwota uzyskana ze sprzedaży, ewentualnie inne Państwa ustalenia.

 

Podczas sprzedaży nieruchomości notariusz na pewno poprosi o aktualny, czyli nie starszy niż trzymiesięczny, wypis z księgi wieczystej nieruchomości, wypis i wyrys z ewidencji gruntów. Kupujący może także chcieć sprawdzić zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami i względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zawsze dobrze jest omówić wcześniej z notariuszem i kupującym procedurę sprzedaży oraz ustalić listę dokumentów, które będą potrzebne. Oczywiście, jeżeli udzielicie Państwo jednemu z Was pełnomocnictwa notarialnego, to pełnomocnik legitymujący się takim dokumentem będzie mógł dokonać wszelkich tych formalności za Państwa.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V + trzy =

»Podobne materiały

Czy sytuacja prawna domu pozwala na jego sprzedaż i uniknięcie roszczeń ze strony rodziny?

Mieszkam z bratem i mamą w domu prywatnym. Brat od dawna znęca się nad nami. Mamy też inne problemy, dlatego doszłyśmy do wniosku, że najlepiej będzie ten dom sprzedać. Jak jednak zrealizować sprzedaż, biorąc pod uwagę jego sytuację prawną. Otóż moi rodzice są rozwiedzieni, ojciec mieszkał z nami aż

 

Składki na KRUS a sprzedaż domu bez gruntów rolnych

Moja ciocia jest panną, osobą samotną, posiada gospodarstwo rolne (dom, budynki gospodarcze i 2,5 hektara pola). Opłaca KRUS, by w wieku 55 lat dostać rentę. Brakuje jej jeszcze 7 lat. Chciałaby mi zapisać tylko dom, lecz boi się, że straci prawo do renty, gdy dokona takiej darowizny. Proszę mi

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »