Mamy 8844 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprecyzować testament?

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 24.02.2009

Jestem w bezdzietnym związku małżeńskim. Z poprzedniego mam troje dzieci. Moja żona nie pracowała, a całe wspólne mienie powstało z moich dochodów (dom jednorodzinny, 3 mieszkania, działka). Jak napisać testament, aby dom pozostał przy żonie, każde dziecko dostało po mieszkaniu, a działka pozostała w użytkowaniu żony do jej śmierci, a potem przeszła na własność mojej wnuczki?

Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek
Cóż ja mogę napisać. Jedynie chwalić w niebiosa, wszystkich Prawników którzy na łamach tego portalu, pomagają, za dość niską cenę, zwykłym „Kowalskim” w ich problemach Zwłaszcza wielkie dzięki dla Pani Elizy - PROFESJONALISTKA W PEŁENEJ KRASIE!!!
Stały klient Tomasz
Tak profesjonalnego portalu prawniczego nie spotkałam, mimo szuflowania w necie! Nie musicie się obawiać o dużą konkurencję bo wiarygodność Wasza pozwala w razie potrzeby tylko TUTAJ kliknąć! Sposób informowania klienta poprzez maile, to przykład jak serio podchodzicie do załatwienia sprawy, zaangażowanie się paru prawników do jednej kwestii problemu to również zasługuje na "piec z plusem". Jesteście WIELCY! nikt Wam do tej pory dorównać nie jest w stanie! Pozdrowienia dla całej ekipy tego portalu.
Iwona
Wspaniały serwis, wspaniali prawnicy. Szybka odpowiedź na pytanie i, co najważniejsze, wyczerpująca odpowiedź. Prawnicy są wspaniali, dostałam bardzo przejrzystą odpowiedź, zawierającą ważne szczegóły. Pani prawnik dokładnie doradziła mi, co mam robić, jak działać, jakie mam możliwości, co mam uwzględnić, pisząc wniosek, z jakiego paragrafu i co dla mnie ważne – napisała także od siebie, co najlepiej wypisać i na co zwracać uwagę. Gorąco polecam.
Agnieszka
Serdecznie dziękuję za szybką i wyczerpującą opinię. Szczerze mówiąc, korzystałam z porad kilku prawników. Zdecydowanie jesteście najbardziej solidni, widać w opinii, że przygotowana jest dla konkretnej sprawy, a przygotowujący ją prawnik wnikliwie przeanalizował konkretną sytuację, a nie tylko cytował fragmenty prawa autorskiego. Pozdrawiam i dziękuję.
Anna
Polecam ten serwis, ponieważ oprócz fachowej i wyczerpującej odpowiedzi na moje pytania potrafią zrozumieć ludzkie nieszczęście. Na pewno przy kolejnych sprawach prawnych zwrócę sie do waszego serwisu.
Krzysztof
Dziękuję za fachową poradę – bardzo mnie uspokoiła. Pani sędzia podczas rozprawy, uzasadniając swoje stanowisko w sprawie, również powołała się na cytowane przez Pana artykuły. Pozdrowienia dla Pana Lenowieckiego – od dziś polecam wszystkim EPORADY24.
Danuta
Fachowa porada bardzo dokładnie opisana szybko na temat miałem uczucie że rozmawiam z prawnikiem w cztery oczy - gorąco polecam.
Maciej
Super profesjonalna porada!!!! Polecam wszystkim fachowców którzy na łamach tego portalu pomagają zwykłym „Kowalskim” w sprawach dla Nich trudnych i niezrozumiałych. Starannie z wielką dokładnością opisany problem został wytłumaczony i zaproponowany tok załatwienia problemu za co, z całego serca DZIĘKUJE!!!!
Tomasz
Dziękuję za szybką i rzetelną pomoc. Do porad prawnych udzielanych internetowo podchodziłam raczej ostrożnie. Jednak po kilku wizytach w kancelariach prawnych, w których prawnik rezerwuje sobie czas ok. 15 min na klienta, a ponadto udziela odpowiedzi z głowy, bez żadnego wcześniejszego przygotowania, mówiąc: „prawdopodobnie”, z żalem stwierdziłam, że straciłam tylko czas i pieniądze. W związku z tym po przestudiowaniu kilku porad w interesującym mnie temacie postanowiłam spróbować skorzystać z serwisu ePorady24.pl. Opisałam jak najdokładniej zaistniałą sytuację i w ciągu 2 dni otrzymałam wyczerpującą i jasną odpowiedź. Byłam bardzo mile zaskoczona. Tutaj prawnik ma czas, aby przetrawić problem, zajrzeć gdzie trzeba, aby pomóc w rozwiązaniu sytuacji, i to jest WIELKI PLUS tego portalu. Polecam wszystkim taka formę!
Małgosia
Dziękuję za jasną, rzeczową i bardzo szybką odpowiedź. Dzięki waszej pomocy sprawę w sądzie wygrałam. Wszystkim będę polecać Wasz portal eporady24.
Joanna
Serdecznie dziękuję prawnikom tego portalu za pomoc. Odpowiedzi były naprawdę rzetelne i, co ważne, udzielane bardzo szybko. Wiem, „na czym stoję”. Wiedzy nigdy za wiele, w kancelarii bywało, że po opisaniu swojego problemu dowiadywałem się jedynie, że sprawa jest ciekawa i trudna, traciłem czas, pieniądze i wiedziałem tyle, co wiedziałem. W przypadku tego portalu tak się nie da – jest pytanie i jest wyczerpująca odpowiedź. Osobiście jestem bardzo zadowolony z porady.
Roman
BARDZO POLECAM. Sprawa z którą się zwróciłem wydawała się bez wyjścia. Wplątałem się w bardzo skomplikowany "układ" współpracy z dużym producentem materiałów budowlanych. Sądziłem, że mając gwarancję + aprobaty + deklaracje + faktury i wykonując usługi na wysokim poziomie mogę spać spokojnie. Myliłem się. Realia okazały się bardzo brutalne. Byłem załamany - wszystkie próby zainteresowania różnych instytucji były nieskuteczne. Pani Eliza wskazała mi sposób i czynnie POMOGŁA w jego wprowadzeniu. Wiem, że do ostatecznego rozstrzygnięcia minie jeszcze sporo czasu. Sprawa jest naprawdę bardzo trudna. Odzyskałem jednak wiarę w siebie i ludzi. Kontakt bardzo dobry - o wiele lepszy od kontaktów z innymi prawnikami. Jeszcze raz gorąco POLECAM.
Zbyszek
Panie, Panowie, nie marnujcie czasu na przeszukiwanie internetu i poszukiwanie właściwych rozwiązań co do waszych prywatnych spraw. Napiszcie zapytanie do „eporady24”, a szybko, konkretnie i na temat dostaniecie odpowiedź... Za niewielką opłatą uzyskałem nie „odpowiedź”, lecz „odpowiedzi”, bo było ich kilka i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Jarek
Jeżeli w poradach rozdawaliby Oskary, na pewno bym wysłał nominację do Oskara na eporady24.
Piotr
Dziękuję bardzo za rzetelną i wyczerpującą odpowiedź. Od jakiegoś czasu słyszałam różne sprzeczne opinie dotyczące mojego problemu i szczerze mówiąc, nie bardzo wiedziałam, do kogo się zwrócić, by uzyskać potrzebne informacje. W stosownym urzędzie nie dowiedziałam się niestety niczego konkretnego, a korzystanie z drogich usług biur doradczych nie wchodziło w grę. Państwa konkurencja w internecie wyceniła mój problem drożej. Pan Aleksander Słysz dokładnie przeanalizował moje pytania i rozwiał wątpliwości. Teraz wiem, jakie powinnam podjąć kroki w najbliższej przyszłości. Przyznam się, że obawiałam się krótkiej, lakonicznej odpowiedzi, niekoniecznie adekwatnej do wpłaconej kwoty, ale jestem pozytywnie zaskoczona. Duży plus za możliwość zadawania pytań dodatkowych.
Roksana
Chodziło o jedną sprawę - zadałem w sumie 5 pytań. Myślałem że odpowiedź to będzie kilka zdań tymczasem dostałem kilka stron naprawdę fachowej porady - każdy problem został dokładnie opisany. Teraz praktycznie nie muszą wynajmować prawnika - dostałem gotowe rozwiązanie. Mało tego prócz porady dosłałem kilkadziesiąt innych źródeł (książki internet) których znalezienie i zweryfikowanie zajęło by mi pewnie bardzo dużo czasu. A co do ceny to muszę bez wahania przyznać że usługa była za pól darmo w porównaniu do ilości wiedzy jaką dostałem.
Krzysztof

W testamencie może Pan rozporządzić swoim majątkiem na wypadek śmierci. W szczególności może Pan wskazać osoby, które powoła Pan do spadku, oraz określić, jaki udział w spadku przypadnie każdej z osób.

 

Zgodnie z zasadami polskiego prawa spadkowego powołanie do spadku może dotyczyć tylko ułamkowej części spadku, a nie poszczególnych praw i przedmiotów majątkowych wchodzących w skład spadku.

 

Jeżeli w testamencie przeznaczy Pan konkretnym osobom konkretne przedmioty majątkowe, to nie będzie to oznaczało, że te osoby odziedziczą po Panu właśnie te przedmioty.

 

Wynika to z art. 961 Kodeksu cywilnego, stosownie do którego jeżeli spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie w testamencie poszczególne przedmioty majątkowe, które wyczerpują prawie cały spadek, osobę tę poczytuje się w razie wątpliwości nie za zapisobiorcę, lecz za spadkobiercę powołanego do całego spadku. Jeżeli takie rozrządzenie testamentowe zostało dokonane na rzecz kilku osób, osoby te poczytuje się w razie wątpliwości za powołane do całego spadku w częściach ułamkowych odpowiadających stosunkowi wartości przeznaczonych im przedmiotów.

 

Jeżeli więc w testamencie rozporządzi Pan całym swoim majątkiem (lub prawnie całym) i przeznaczy Pan spadkobiercom poszczególne przedmioty spadku, to wówczas te osoby nie odziedziczą tych konkretnych przedmiotów, a zostaną uznane za spadkobierców w częściach ułamkowych. Te części ułamkowe będą odpowiadały stosunkowi wartości przeznaczonych spadkobiercom przedmiotów.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Jeżeli przeznaczy Pan spadkobiercom poszczególne przedmioty, ale nie będą one wyczerpywały całego lub prawie całego spadku, to osoby wskazane w testamencie jako spadkobiercy za takich nie będą uznawane. W takiej sytuacji odbędzie się dziedziczenie ustawowe (spadkobiercami ustawowymi będą żona i dzieci), a osoby wskazane w testamencie będą uznawane za zapisobiorców.

 

Definicja zapisu jest zawarta w art. 968 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby.

 

Jeżeli ustanowi Pan poszczególnych członków rodziny zapisobiorcami, to będą oni mogli po Pana śmierci żądać wykonania tych zapisów. Zgodnie z art. 970 Kodeksu cywilnego w razie braku odmiennej woli spadkodawcy zapisobiorca może żądać wykonania zapisu niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.

 

Może więc Pan zobowiązać spadkobierców ustawowych do przeniesienia na własność poszczególnych członków Pana rodziny poszczególnych przedmiotów, które wejdą w skład spadku.

 

Ustanowienie zapisów w testamencie będzie najwłaściwszym rozwiązaniem, jeżeli zależy Panu, aby poszczególne przedmioty wchodzące w skład spadku po Pana śmierci stały się własnością poszczególnych członków Pana rodziny.

 

Nie ma Pan możliwości dokonania takiego zapisu testamentowego, zgodnie z którym działka po Pana śmierci przeszłaby na własność żony, a po jej śmierci automatycznie przeszła na własność wnuczki. Prawo nie dopuszcza takiej możliwości.

 

Może Pan natomiast zobowiązać żonę, której zapisze Pan działkę, do przeniesienia jej własności na rzecz wnuczki. Zgodnie z art. 968 § 2 Kodeksu cywilnego spadkodawca może obciążyć zapisem także zapisobiorcę. Jest to tzw. dalszy zapis.

 

Może Pan również (jeżeli działka stanowi Pana własność i część majątku osobistego) ustanowić na rzecz żony prawo dożywotniego używania, a w testamencie zapisać działkę wnuczce. Użytkowanie ustanowione na rzecz osoby fizycznej jest ograniczonym prawem rzeczowym, które wygasa najpóźniej ze śmiercią użytkownika.

 

Z Pana pytania nie wynika, czy używając sformułowania „działka”, miał Pan na myśli działkę w rodzinnym ogrodzie działkowym czy też po prostu nieruchomość gruntową. Jest to ważne, ponieważ działki w rodzinnym ogrodzie działkowym nie są własnością ich użytkowników i dlatego kwestia prawa do takiej działki po śmierci użytkownika uregulowana jest w przepisach dotyczących ogródków działkowych.

 

Pozostaje jeszcze do rozwiązania kwestia tego, czy wszystkie wymienione przez Pana przedmioty majątkowe (dom, mieszania, działka) są Pana majątkiem osobistym, czy też wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego. To, że w Pana małżeństwie pracował tylko Pan, nie oznacza, że przedmioty majątkowe zakupione w czasie trwania małżeństwa z Pana wynagrodzenia za pracę stanowią Pana majątek osobisty. Tu należy wskazać, że dochód z pracy, jaki Pan uzyskuje, wchodzi w skład majątku wspólnego małżeńskiego. Tak więc przedmioty majątkowe zakupione z tych środków wchodzą w skład majątku wspólnego małżeńskiego.

 

Powyższe wynika wprost z prawa rodzinnego, z art. 31 § 2 Kodeksu rodzinnego, zgodnie z którym do majątku wspólnego małżonków należą w szczególności: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków oraz dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.

 

Zgodnie zaś z przepisem art. 31 § 1 Kodeksu rodzinnego wspólność małżeńska ustawowa obejmuje przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje z małżonków lub przez jednego z nich.

 

Jeżeli więc nie zawarł Pan z żoną umowy majątkowej małżeńskiej, wyłączającej wspólność ustawową małżeńską, to wszystkie przedmioty i prawa majątkowe (w tym również własność domu i mieszkań) wchodzą w skład majątku wspólnego. W takiej sytuacji dziedziczeniu w razie Pana śmierci będą podlegały tylko udziały w tych przedmiotach – zgodnie z domniemaniem prawnym zawartym w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

 

Jeżeli pozostaje Pan w ustroju rozdzielności majątkowej z żoną, to Pana wynagrodzenie stanowi Pana majątek osobisty. Tak samo przedmioty przez Pana nabyte stanowią Pana majątek osobisty.

 

Również przedmioty, które Pan nabył przed powstaniem wspólności ustawowej małżeńskiej lub które nabył Pan w drodze darowizny lub spadkobrania (jeżeli darczyńca i spadkodawca nie wskazali wyraźnie, że nabyte przedmioty nie wchodzą w skład Pana majątku wspólnego), będą Pana majątkiem osobistym. Te przedmioty wchodzą w skład spadku po Panu w całości.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • sześć plus 1 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak napisać testament?

Jestem właścicielką mieszkania, które należało do mnie, zanim wyszłam drugi raz za mąż. Chciałabym, by w razie mojej śmierci mieszkanie mógł zamieszkiwać za darmo (tzn. ponosząc tylko koszty czynszu i mediów) mój mąż. Jednocześnie pełne prawo własności nabyłyby moje córki dopiero po śmierci męża. Jak napisać testament, który będzie uwzględniał moją wolę?

Sporządzenie testamentu

Mój ojciec zmarł 17 lat temu. Na sprawie spadkowej ja i mój brat zrzekliśmy się spadku na rzecz mamy, aby dom pozostał w całości jej własnością. Jakieś 11 lat temu mama ponownie wyszła za mąż. Ojczym ma dziecko z pierwszego małżeństwa. Jak będzie wyglądało dziedziczenie po śmierci mojej mamy? Czy jeśli mama sporządzi testament, to ojczym nie będzie dziedziczył majątku, który pozostał po moim tacie?

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »