.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych?

Autor: Marcin Górecki • Opublikowane: 11.05.2012

Jak sprawdzić ilość posiadanych punktów karnych przypisanych do prawa jazdy? W jaki sposób mogę dowiedzieć się, czy w danej prokuraturze (jednostce policji) zostało wszczęte przeciwko mnie śledztwo? Czy organy mają obowiązek odpowiedzieć na pisemne zapytanie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak podaje artykuł 130 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515):

 

„Art. 130. 1. Policja prowadzi ewidencję kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego”.

 

W wyżej wymienionej ewidencji rejestrowane są popełnione przez kierowcę wykroczenia drogowe, a także odpowiadająca im liczba punktów. Liczba przypisywanych punktów wynika z wykazu naruszeń przepisów ruchu drogowego, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2002 r. Nr 236, poz. 1998).

 

Osoba zainteresowana ilością posiadanych przez siebie punktów ma prawo uzyskać od policji informację albo zaświadczenie o wpisach ostatecznych lub tymczasowych, dotyczących punktów odpowiadających dokonanym przez siebie naruszeniom.

Informację taką może Pan uzyskać w siedzibie organu prowadzącego ewidencję lub – w miarę możliwości technicznych – w każdej jednostce policji. Należy mieć ze sobą dowód osobisty i prawo jazdy.

 

W przypadku wszczęcia przeciwko Panu postępowania przygotowawczego zostałby Pan zawiadomiony. Jeżeli zatem jest prowadzone obecnie jakieś postępowanie, toczy się ono w fazie in rem (łac. w sprawie), a nie przeciwko konkretnej osobie. Nawet jeśli wystosuje Pan pismo, to żaden organ ścigania nie ma obowiązku poinformowania Pana o etapie sprawy, albowiem zakryje się tajemnicą i dobrem postępowania.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + osiem =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »