.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak sprawdzić akta sprawy?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 23.11.2016

Jak napisać pismo do sądu, żeby sprawdzić akta sprawy? Nie wiem, jak siostra zdobyła mieszkanie po rodzicach, bo doszło do jakichś ustaleń przed notariuszem bez mojej wiedzy i zgody. Rodzice niedawno zmarli.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak sprawdzić akta sprawy?

Fot. Fotolia

Aby się tego dowiedzieć, nie musi Pan zakładać żadnych spraw w sądzie ani pisać pism do sądu. Wystarczy, że sprawdzi Pan, na jakiej podstawie i przez kogo nieruchomość została nabyta/sprzedana – albo w księdze wieczystej tej nieruchomości, albo w ewidencji gruntów i budynków.

 

Ewidencja gruntów i budynków to jednolity dla całego kraju, systematycznie aktualizowany zbiór informacji o gruntach, budynkach i lokalach, ich właścicielach oraz innych osobach fizycznych i prawnych władających tymi gruntami, budynkami i lokalami. Prowadzenie ewidencji gruntów i budynków jest zadaniem starosty. W ewidencji znajdują się informacje dotyczące:

 

  • gruntów – ich położenia, granic, powierzchni, rodzajów użytków i klas gleboznawczych, oznaczenia ksiąg wieczystych lub zbiorów dokumentów - jeżeli zostały założone dla nieruchomości, w skład której wchodzą grunty;
  • budynków – ich położenia, przeznaczenia, funkcji użytkowych i ogólnych danych technicznych;
  • lokali – ich położenia, funkcji oraz powierzchni użytkowej.

 

Jak również informacje o:

 

  • właścicielu;
  • miejscu zamieszkania lub siedzibie właściciela;
  • informacje o wpisaniu do rejestru zabytków;
  • wartość nieruchomości.

 

Powinien się Pan zatem udać do właściwego starosty na obszarze którego nieruchomość jest położona i złożyć wniosek o wypis z operatu ewidencyjnego danej nieruchomości. Jeżeli nie jest Pan jej właścicielem ani współwłaścicielem, musi Pan wykazać we wniosku swój interes prawny, jaki ma Pan w chęci poznania tych informacji. Interes prawny będzie oznaczał, iż otrzymanie wypisu jest związane z prawami lub obowiązkami danej osoby; interesem prawnym będzie np. udział w postępowaniu sądowym o zasiedzenie nieruchomości, w postępowaniu o dział spadku, nie jest nim natomiast ewentualna chęć kupna działki.

 

Potrzebne Panu informacje, jak już pisałam powyżej, może Pan również znaleźć w księdze wieczystej. Księga wieczysta to specjalny sądowy rejestr, którego celem jest ustalenie stanu prawnego nieruchomości. Właściwym dla danej nieruchomości będzie ten sąd, na terenie którego położona jest nieruchomość. Księgi wieczyste są jawne.

 

Obecnie, jeżeli dysponuje Pan numerem księgi wieczystej nieruchomości, może Pan tę księgę przejrzeć całą w internecie pod adresem ekw.ms.gov.pl Jeżeli nie posiada Pan numeru księgi wieczystej ale zna Pan adres nieruchomości lub numer działki, to numer księgi wieczystej może Pan ustalić na stronie http://www.znajdzksiege.pl lub we właściwym dla położenia nieruchomości starostwie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziesięć plus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »