Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę?

Autor: Łukasz Poczyński • Opublikowane: 28.08.2009

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Złożyłam kilka dni temu wypowiedzenie pracodawcy i chciałabym odejść jak najszybciej, ponieważ mam już drugą pracę. Jednakże pracodawca zgodził się na rozwiązanie umowy o pracę w trybie ustawowym, czyli po 3 miesiącach. Co mam zrobić, żeby pożegnać się z firmą jak najszybciej?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 36 § 1 Kodeksu pracy (K.p.) okres wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony zależy od okresu zatrudnienia w danej firmie i wynosi:

  1. 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  2. 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  3. 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

 

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 30 lipca 1981 r. (I PR 63/81) powyższe terminy mają charakter okresów sztywnych.

 

Skutkiem wypowiedzenia przez jedną ze stron stosunku pracy jest rozwiązanie umowy o pracę z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia to czas, jaki upływa od momentu złożenia przez jedną ze stron oświadczenia o wypowiedzeniu umowy o pracę do chwili rozwiązania stosunku pracy. Jego szczególną cechą jest obowiązek świadczenia w tym czasie pracy przez pracownika oraz istnienie wszystkich innych praw i obowiązków stron stosunku pracy.

 

Celem ustawowych okresów wypowiedzenia jest ochrona interesów obu stron stosunku pracy. Okres wypowiedzenia daje np. pracodawcy możliwość znalezienia w tym czasie zastępcy dla odchodzącego pracownika lub dokonania zmian organizacyjnych pozwalających na niezakłócone funkcjonowanie firmy.

 

Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają jednak wcześniejsze rozwiązanie stosunku pracy w okresie wypowiedzenia na mocy zgodnego oświadczenia woli stron – zezwala na to art. 36 § 6 K.p. Otóż strony, które łączy umowa na czas nieokreślony, po dokonaniu wypowiedzenia przez jedną z nich mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy o pracę. Konieczne jest więc w tej sprawie porozumienie, a zatem zgodne oświadczenia woli pracodawcy i pracownika. W porozumieniu tym trzeba wyraźnie zaznaczyć, o ile okres wypowiedzenia zostaje skrócony, i wskazać nową datę rozwiązania umowy. Do tego też dnia przysługuje pracownikowi wynagrodzenie i tylko czas do rozwiązania umowy podlega wliczeniu do stażu pracy.

 

Co istotne, porozumienie to nie zmieni trybu rozwiązania umowy – strony w porozumieniu decydują jedynie o wcześniejszym zakończeniu stosunku pracy, jednak w dalszym ciągu będzie to wypowiedzenie dokonane przez jedną ze stron w rozumieniu art. 30 § 1 pkt 2 K.p.

 

Jak wynika z powyższego, pracownik nie może więc skrócić okresu wypowiedzenia jednostronnie. Może jednak udać się do pracodawcy osobiście i ustnie wnioskować o skrócenie wypowiedzenia (najlepiej zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem pisemnym). Niestety pracodawca nie musi zaakceptować wniosku, a Pani jako pracownik nie ma żadnych możliwości prawnych, aby go do tego zmusić. Zależy to bowiem od dobrej woli pracodawcy.

 

Oczywiście zawsze ma Pani możliwość porzucenia pracy, jednakże musi się Pani liczyć z poważnymi konsekwencjami takiego zachowania. Wiąże się to bowiem z rozwiązaniem umowy przez pracodawcę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 § 1 K.p.) i ewentualnym roszczeniem odszkodowawczym ze strony pracodawcy. Fakt ten może jednak nie przeszkadzać przyszłemu pracodawcy w zatrudnieniu Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - pięć =

»Podobne materiały

Okres wypowiedzenia kontraktu

Chcę odejść z pracy, w której jestem zatrudniona na umowę kontraktową (w załączniku). Pracodawca twierdzi, że miesięczny okres wypowiedzenia kontraktu liczy się od początku następnego miesiąca, nie od momentu wypowiedzenia umowy. Czy ma rację?

Porozumienie w sprawie rozwiązania umowy o pracę

Poinformowałem mojego pracownika, zatrudnionego na czas określony (niecałe 6 miesięcy) do końca 2013 r., że zamierzam go zwolnić z powodu likwidacji jego stanowiska pracy. Pracownik przyjął moją decyzję do wiadomości. Jak należy załatwić tę sprawę? Czy powinienem podpisać z nim porozumieni
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »