.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak się rozliczyć z zarobków z zagranicy?

Autor: Piotr Kozłowski • Opublikowane: 23.04.2012

Chciałabym spytać o to, jak się rozliczyć z zarobków z zagranicy. Rozpoczynam bowiem niedługo pracę w Niemczech (na okres roku, umowa o pracę, pełen etat, pracownik naukowy na uniwersytecie), tam też będę zameldowana. Umowa jest oparta na prawie TV-L, istnieje też możliwość przedłużenia umowy na kolejne 3 lata. W Polsce nie będę pracować w ogóle. Gdzie zapłacę podatek od dochodów uzyskanych w Niemczech? Czy w moim przypadku obowiązuje art. 20 umowy między RP a BRD (zwolnienie z podatku na teranie Niemiec i konieczność zapłaty w Polsce)? Czy w razie konieczności zapłaty podatku w Polsce będę mogła skorzystać z ulg podatkowych związanych z kosztami uzyskania przychodu wynikającymi z praw autorskich? Czy mogę rozliczyć się z mężem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Art. 20 jako lex specialis wyłącza zastosowanie ogólnego art. 19, dlatego można bez zagłębiania się w charakter zatrudnienia na uniwersytecie w Niemczech przyjąć stosowanie art 20.

 

Na podstawie art. 20 umowy następuje zwolnienie od podatku dochodowego w Niemczech, jeśli dochód ten zostanie opodatkowany w Polsce.

 

Konieczne jest więc w rocznym zeznaniu podatkowym w Polsce zadeklarowanie dochodów uzyskanych w Niemczech i zapłacenie od nich podatku dochodowego. Jednocześnie w Niemczech należy złożyć wniosek na podstawie art. 20 umowy o zwolnienie z opodatkowania. Wniosek ten będzie konieczny już od początku pracy, aby uniknąć pobierania comiesięcznych zaliczek na podatek.

 

Po przekroczeniu dwóch lat art. 20 nie znajduje zastosowania, a podatek będzie należało opłacić w Niemczech. Jeśli więc umowa nie zostanie przedłużona, to cały podatek będzie opłacony w Polsce, a w Niemczech będzie zwolnienie od podatku.

 

Jeśli chodzi o ulgi podatkowe związane z kosztami uzyskania przychodu wynikającymi z praw autorskich, to zastosowanie mają przepisy polskiego prawa podatkowego, czyli rozliczenie następuje tak, jakby dochód był w Polsce. Dotyczy to również wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VII plus 8 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »