.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak sąd zapobiega porozumiewaniu się świadków na rozprawie karnej?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 21.03.2009

Czy dopuszczalne jest, aby sędzia przewodniczący w trakcie przesłuchań świadków w procesie karnym zezwalał tymże osobom na opuszczanie sali rozpraw, a tym samym na kontakt tych, co już byli przesłuchani, z tymi, co dopiero będą przesłuchiwani?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Stosownie do art. 371 Kodeksu postępowania karnego przy przesłuchaniu świadka nie powinni być obecni świadkowie, którzy jeszcze nie zostali przesłuchani. Tym samym przewodniczący winien upewnić się, czy na sali nie ma żadnych osób, które będą w tej sprawie przesłuchiwane w charakterze świadków lub chcieliby złożyć zeznania w tym charakterze, a także zapytać każdą osobę, która wchodzi do sali w czasie rozprawy, w jakim celu stawiła się na rozprawę.

 

Nadto na przewodniczącego nałożony został obowiązek przedsięwzięcia środków zapobiegających porozumiewaniu się osób przesłuchanych z osobami, które jeszcze nie zostały przesłuchane. W przypadku zapobieżenia porozumiewania się świadków już przesłuchanych z nieprzesłuchanymi, świadkowie przesłuchani nie powinni mieć wstępu do pomieszczenia, w którym oczekują świadkowie wezwani, a dotąd nieprzesłuchani. Natomiast w celu zapobieżenia porozumiewania się świadków oczekujących na przesłuchanie, winien zostać wyznaczony pracownik sądu, który sprawowałby dozór, by świadkowie ci nie umawiali się.

 

Niemniej w praktyce sądy nie dysponują odrębnymi pomieszczeniami i zdarza się, że świadkowie spotykają się na korytarzu. W przypadku braku możliwości technicznych przewodniczący powinien dążyć do przesłuchania świadków bez zarządzania przerwy w rozprawie. Chodzi bowiem o to, aby świadkowie przesłuchani nie mogli komunikować się ze świadkami jeszcze nieprzesłuchanymi, tzn. by wchodzili jeden po drugim.

 

Powyższe dotyczy nie tylko świadków, ale i wszystkich osób przesłuchiwanych, np. specjalistów, biegłych. Natomiast pokrzywdzony będący świadkiem może być obecny na całej rozprawie, w tym uczestniczyć w całym postępowaniu dowodowym.

 

Należy mieć jednak świadomość, iż naruszenie art. 371 Kodeksu postępowania karnego nie pociąga za sobą możliwości uchylenia wyroku czy też zdyskwalifikowania danego dowodu, niemniej sąd winien mieć na uwadze tę okoliczność, przy ocenie danego dowodu (tak Sąd Najwyższy w wyroku z 3.01.1975 r. I KR 158/74).

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus 10 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl