Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak rozliczyć się z braćmi?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 08.08.2016

Mam dwóch braci, którzy po rodzicach dostali działkę przekazana aktem darowizny. Cenę tej działki ustalono na 82 tys. zł z zaznaczeniem wyłączenia ze schedy spadkowej. Darowizna jest z 2011 roku. Jednemu z braci rodzice darowali dom (akt darowizny). Czy wartość domu i działki będzie wyceniona według cen aktualnych rynkowych, czy według sporządzenia darowizny? Moi braci chcą dać mi część pieniędzy bez rozstrzygania spraw w sądzie. W jaki sposób mam to zrobić, żeby uniknąć podatku? Czy trzeba będzie sporządzić jakiś akt przekazania? W jaki sposób mam to zgłosić do US, żeby nie płacić podatku?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Nie bardzo rozumiem, o jaką wycenę Pani pyta w odniesieniu do darowizny, jaką brat otrzymał w 2011 r. od rodziców. Od darowizny tej brat nie płacił ani nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, bowiem zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn skorzystał ze zwolnienia od tego podatku albowiem darowizna miała firmę aktu notarialnego i jest on obdarowanym spokrewnionym w grupie „zero”. Możliwe, że pyta Pani o art. 1039 § 1 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli w razie dziedziczenia ustawowego dział spadku następuje między zstępnymi (czyli właśnie dziećmi) albo między zstępnymi i małżonkiem, spadkobiercy ci są wzajemnie zobowiązani do zaliczenia na schedę spadkową otrzymanych od spadkodawcy darowizn oraz zapisów windykacyjnych, chyba że z oświadczenia spadkodawcy lub z okoliczności wynika, że darowizna lub zapis windykacyjny zostały dokonane ze zwolnieniem od obowiązku zaliczenia. Dotyczy to jednak działu spadku, a nie samego nabycia w drodze dziedziczenia. Ponadto ma zastosowanie jedynie przy dziedziczeniu ustawowym, nigdy testamentowym. Trzeba także pamiętać, że zgodnie z art. 1042 § 1 Kodeksu cywilnego: „zaliczenie na schedę spadkową przeprowadza się w ten sposób, że wartość darowizn lub zapisów windykacyjnych podlegających zaliczeniu dolicza się do spadku lub do części spadku, która ulega podziałowi między spadkobierców obowiązanych wzajemnie do zaliczenia, po czym oblicza się schedę spadkową każdego z tych spadkobierców, a następnie każdemu z nich zalicza się na poczet jego schedy wartość darowizny lub zapisu windykacyjnego podlegającej zaliczeniu”. Dodam, że tu wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania (czyli stanu historycznego), ale według cen z chwili działu spadku (czyli cen aktualnych na dzień działu spadku).


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

W kwestii przekazania pieniędzy przez rodzeństwo najlepiej będzie zrobić to darowizną, bowiem może Pan bez podatku otrzymać dowolną, nielimitowaną kwotę pieniędzy i rzeczy od osób z grupy „zero” i następnie wydać ja na dowolny cel. Są jednak określone warunki do spełnienia, by skorzystać ze zwolnienia. Na mocy z art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i zwalnia się z tego podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. rodzeństwo jeżeli w przypadku pieniężnej darowizny dokonanej nie w formie aktu notarialnego:

 

  • obdarowany (czyli Pani) zgłosi właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego nabycie w terminie 6 miesięcy od dnia spełnienia przyrzeczonego świadczenia (SD-Z2),
  • a gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne (i wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę 9637 zł) udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

 

Zatem, by skorzystać ze zwolnienia, musi Pani złożyć, w terminie 6 miesięcy od daty np. przelewu (nie może to być darowizna gotówkowa), druk SD-Z2 i udokumentować otrzymanie środków np. dowodem przekazania na rachunek bankowy. Nie jest potrzebna umowa ani w formie pisemnej, ani tym bardziej w formie aktu notarialnego dla ważności wykonanej darowizny.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus 6 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Podatek od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości

Na mocy testamentu sporządzonego przez moją zmarłą siostrę nasza mama i córka siostry odziedziczyły po niej dom. Po uprawomocnieniu się wyroku w listopadzie 2008 r., sprzedały dom pół roku później. Czy mama musi zapłacić teraz podatek od sprzedaży?

Ulgi w opodatkowaniu spadku po ojcu

Otrzymaliśmy z bratem w spadku po rodzicach mieszkanie. Mama zmarła w 2008 r., a ojciec w 1992. Mieszkanie nabył ojciec z majątku odrębnego na skutek zaliczenia części mienia pozostawionego na Ukrainie. Ojciec był jedynym spadkobiercą tego mienia. Czy przysługują mnie i bratu ulgi w opodatkowaniu spadku po ojcu zaburzaninie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »