.
Mamy 12 090 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przyspieszyć postępowanie w kolegium odwoławczym?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 24.03.2016

W grudniu 2003 r. moja mama wraz z mężem otrzymała zawiadomienie o przeznaczeniu ich lokalu do sprzedaży. Jednakże już w styczniu odmówiono im z uwagi na art. 34 ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Postępowanie przed samorządowym kolegium odwoławczym trwa od wielu lat i nie zapowiada się żeby miało znaleźć finał. Niedawno zmarł mąż mojej mamy, niestety u niej samej lekarze dają szansę na pół roku życia. Nie sądzę żebym miał jakieś szanse objęcia lokalu z art. 691 Kodeksu cywilnego. Mam swoje mieszkanie i pracę. Co mogę zrobić jeszcze za życia mojej matki, żeby prawo do tego lokalu nie wygasło? Dodam jeszcze, że 80% lokali gmina sprzedała już przed zgłoszeniem wspomnianego roszczenia.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety nie ma czegoś takiego jak ekspektatywa zbycia lokalu komunalnego, które to prawo może być dziedziczone i dochodzone przez ewentualnych spadkobierców zmarłego najemcy.

 

Zgodnie z art. 34 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami „w przypadku gdy umowa najmu mieszkania komunalnego została zawarta na czas nieoznaczony i gmina przeznaczy takie lokale do sprzedaży – najemcom lokali mieszkalnych przysługuje prawo pierwszeństwa w ich nabyciu (prawo pierwokupu)”.

 

O tym, czy mieszkanie jest na sprzedaż, czy nie, decyduje gmina. I to ona zwykle sama występuje do głównego najemcy z propozycją wykupu. Zainteresowany może złożyć odpowiedni wniosek z prośbą o sprzedaż mieszkania i czekać, aż urząd zdecyduje, czy dany lokal do tego celu się nadaje.

 

Niestety zgłoszone roszczenia co do gruntu stanową istotną przeszkodę w sprzedaży nieruchomości i bez wcześniejszego uregulowania kwestii własności nieruchomości nie ma możliwości, aby gmina mogła dokonać skutecznej sprzedaży mieszkania. Nawet jeśli wcześniej dokonano zbycia części lokalu. Od momentu wpisu ostrzeżenia o roszczeniu do KW zbywanie lokali nie jest możliwe.

 

Być może warto pomyśleć obecnie o ustanowieniu Pana najemcą tego lokalu, jeszcze za życia mamy. Choć w kolejnych latach wiele gmin zmniejsza bonifikaty i wykup lokalu komunalnego nie musi być już tak opłacalny.

 

Jeśli jednak nie ma możliwości, aby stał się Pan najemcą (być może przepisanie Pana mieszkania na kogoś innego – nie znam tu sytuacji), być może mieszkanie które Pan posiada jest w innej miejscowości, a może argument o konieczności zapewnienia mamie opieki.

 

Niewątpliwie warto spróbować wszystkiego. W przeciwnym wypadku stracicie Państwo mieszkanie komunalne.

 

Z wyprzedażą lokali komunalnych jest tak, że gmina może, ale nie musi ich sprzedawać. Nie można uczynić żadnego kroku, o ile gmina nie sprzeda lokalu komuś z pominięciem najemcy. Tylko wówczas przepisy przewidują prawa do wystosowywania roszczeń w stosunku do gminy

 

Zdaję sobie sprawę, że jest to dalekie od ideału, ale tak wygląda procedura wykupu lokalu komunalnego. Wniosek, jaki wypełniła mama, jest traktowany jako ankieta, wycena lokalu to także nie jest przyrzeczenie ustanowienie odrębnej własności i zbycia go na rzecz najemcy.

 

Jeśli poda mi Pan, w jakiej gminie leży lokal – odszukam potencjalne możliwości na ustanowienie Pana najemca lokalu – tu wszystko zależy od uchwały regulującej gospodarkę mieszkaniową w gminie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 5 plus dwa =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton