Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak przekazać majątek tylko jednemu dziecku?

Autor: Krzysztof Tyła • Opublikowane: 11.04.2012

Ja i moja druga żona jesteśmy właścicielami mieszkania. Chcielibyśmy przekazać to mieszkanie wyłącznie naszej córce. Tymczasem mam jeszcze syna z pierwszego małżeństwa, który zerwał ze mną wszelkie kontakty, gdy zakończył się mój obowiązek alimentacyjny. Co zrobić, aby w przyszłości mieszkanie dostała tylko córka?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Krzysztof Tyła

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z informacji przez Pana podanych wynika, iż mieszkanie wchodzi w skład majątku wspólnego Pana oraz Pana obecnej małżonki. Aby odpowiedzieć na zadane przez Pana pytanie, należy odnieść się do przepisów o darowiźnie i przepisów spadkowych, które w tym przypadku się zazębiają.

 

Zgodnie z treścią art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego (w skrócie K.c.) „przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku”.

 

W związku z powyższym mogą Państwo darować córce cały swój majątek w drodze darowizny. Jednakże w przypadku tego rodzaju rozporządzenia majątkiem należy mieć na uwadze konsekwencje prawne w zakresie prawa spadkowego.

 

Zgodnie z zasadami dziedziczenia ustawowego wskazanymi w art. 931 § 1 K.c. „w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek”. Powyższe oznacza, iż w przypadku Pana śmierci do spadku zostaną powołani: obecna małżonka, córka oraz syn z pierwszego małżeństwa. Będą oni dziedziczyć w częściach równych, tj. po 1/3. W przypadku dokonania darowizny na rzecz córki Pańskiemu synowi będzie przysługiwało – po Pana śmierci – prawo do zachowku, tj. 1/2 udziału spadkowego, który przypadałby mu, gdyby nie dokonano rozporządzenia majątkowego w postaci darowizny.

 

Powyższe zasady obowiązują w przypadku, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu. Testament uprawnia do rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci (art. 941 K.c.). W przypadku sporządzenia testamentu cały majątek może zostać przekazany na przykład córce i obecnej żonie (z pominięciem syna z pierwszego małżeństwa).

 

Niemniej jednak również w przypadku sporządzenia testamentu należy zwrócić uwagę na treść art. 991 § 1 K.c. regulującego uprawnienia do zachowku. W myśl tego przepisu „zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek)”.

 

Z powyższych przepisów wynika, że w przypadku sporządzenia testamentu i przekazania całego majątku żonie i córce syn byłby uprawniony do połowy udziału spadkowego, który przysługiwałby mu, gdyby dziedziczenie odbywało się na podstawie ustawy, a nie – testamentu.

 

Wyjściem z tej sytuacji jest możliwość wydziedziczenia osób, którym przysługiwałoby prawo do zachowku (w tym Pańskiego syna) w sytuacjach określonych w art. 1008 Kodeksu cywilnego.

 

„Art. 1008. Spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

 

 1) wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;

 

 2) dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;

 

 3) uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych”.

 

Jeżeli zachodzą okoliczności uzasadniające wydziedziczeniu syna, może Pan w testamencie dokonać takiego wydziedziczenia. Wtedy też całość majątku zostanie przekazana zgodnie z Pana wolą córce lub córce i żonie.

 

W dalszej kolejności Pana żona będzie uprawniona do darowania pozostałej części majątku córce. W ten sposób cały Państwa obecny majątek znajdzie się w rękach córki.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć minus 0 =

»Podobne materiały

Przekazania masy spadkowej z Polski do USA

Mieszkam w USA, gdzie mam żonę i dziecko (obywatele USA). Mam obywatelstwo polskie i amerykańskie. Posiadam na własność 7 działek budowlanych, dom jednorodzinny i mieszkanie (wraz z żoną) w Polsce. Wszystko kupowałem już po ślubie. Chciałbym przekazać swoją masę spadkową z Polski mo
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »