.
Mamy 12 156 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak prawo polskie przyjmuje rozwód z zagranicy?

Autor: Hanna Żurowska • Opublikowane: 15.02.2016

Ślub zawarty był w Polsce, a rozwód orzeczono w Anglii. Tam nie orzeka się o winie (mimo że przyczyną była zdrada). Jak prawo polskie przyjmie taki rozwód z za granicy? Czy osoba „winna” będzie miała jakieś problemy w Polsce (np. może zostać podana o alimenty)?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Na gruncie prawa polskiego rozwód udzielany poza granicami kraju, a w obszarze Unii Europejskiej, podlega uznaniu z mocy prawa na podstawie Rozporządzenia Rady WE nr 2201/03 z 27.11.2003 r. Oznacza to, iż rozwód orzeczony w Anglii (jeśli został orzeczony po przystąpieniu Polski do UE) będzie w Polsce wpisywany do ksiąg stanu cywilnego bez potrzeby przeprowadzania jakiejkolwiek procedury. Z wnioskiem o ewentualne jego uznanie (nie jest to procedura obligatoryjna) może wystąpić każdy, kto ma w tym interes prawny. W celu wpisania wyroku rozwodowego do polskiego aktu małżeństwa przedstawia się wyrok, zaświadczenie wydane przez sąd, a trybie art. 39 wspomnianego rozporządzenia i tłumaczenia przysięgłe.

 

Oznacza to, iż jeśli rzeczywiście jest tak, że w Anglii nie udziela się rozwodów z orzekaniem winy, to taki rozwód nie może zostać uznany przez polski sąd za odpowiednik wyroku z orzeczeniem o winie. Rozwody te nie są w ramach ich uznania dostosowywane do przepisów krajowych.

 

Polskie prawo po prostu przyjmuje wyrok i nie wnika w przyczyny, jeśli rzeczywiście jest tak, że nie jest to normatywnie wyrokowane przez angielskie sądy.

 

Jeśli zatem intencją stron jest rozwód z orzeczeniem o winie jako przyszłą, formalną podstawą zasądzenia alimentów, taki rozwód należałoby dla pewności załatwić w Polsce.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 + VIII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe

porady budowlane

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton