Mamy 10 708 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak pozbawić syna zachowku?

Autor: Anna Jędrzejczak • Opublikowane: 23.11.2008

Posiadam mieszkanie własnościowe. Mam dwójkę dzieci: syna i córkę. Spisałam testament przed notariuszem i zapisałam mieszkanie córce i zięciowi. Jednak słyszałam, że syn może żądać wypłaty zachowku. Czy istnieje możliwość, aby w taki sposób przepisać mieszkanie córce i zięciowi, aby po mojej śmierci syn nie miał prawa do zachowku? Jeżeli istnieje taka możliwość, to jakie koszta będą się z tym wiązały?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Anna Jędrzejczak

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Zgodnie z przepisem art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się – jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – 2/3 wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

 

Jeśli zatem Pani syn nie jest trwale niezdolny do pracy ani małoletni, to tytułem zachowku należy mu się połowa wartości udziału, jaki by mu przypadał w spadku.

 

Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku – bądź w postaci darowizny spadkodawcy, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu – przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia.

 

Zatem syn nie będzie mógł rościć sobie prawa o zachowek ze spadku po Pani śmierci, jeśli daruje mu Pani za życia przedmiot bądź przedmioty, które wystarczą na pokrycie wartości zachowku, jaki by mu przypadał, lub jeśli dokona Pani zapisu w testamencie na jego rzecz. W testamencie bowiem może Pani zobowiązać spadkobiercę (córkę, zięcia) do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (np. Pani syna). Wtedy Pani syn nie stanie się spadkobiercą, tylko zapisobiercą.

 

Istnieją również inne rozwiązania…

 

Spadkobierca ustawowy (czyli Pani syn) może przez umowę z przyszłym spadkodawcą zrzec się dziedziczenia po nim. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego (art. 1048 Kodeksu cywilnego).

 

Jeśli jednak syn nie zgodzi się na taką umowę ani nie będą miały zastosowania żadne z przedstawionych już tutaj przypadków, to pozostaje skorzystanie z instytucji wydziedziczenia. Jednak spadkobiercę ustawowego można wydziedziczyć tylko w ściśle określonych przypadkach, które opisuje przepis art. 1008 Kodeksu cywilnego.

 

Mianowicie spadkodawca może w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku (wydziedziczenie), jeżeli uprawniony do zachowku:

  1. wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
  2. dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
  3. uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.

 

Jeśli zatem Pani syn postępuje w jeden z tych trzech sposobów, to może Pani go wydziedziczyć w ważnym testamencie. Nieważność testamentu pociągnie za sobą nieważność wydziedziczenia.

 

Wydziedziczenie z innej przyczyny niż wskazane w art. 1008 K.c. jest nieważne (orzeczenie Sądu Najwyższego z 23 czerwca 1998 r., III CKN 561/97, niepubl.).

 

Przyczyna wydziedziczenia powinna wynikać z treści testamentu (art. 1009 K.c.), czyli należy wprost wskazać w testamencie przykłady postępowania, które obejmują jedną z podanych przyczyn (np. ciężkie uszkodzenie ciała spadkodawcy przez wydziedziczonego albo narkomania spadkobiercy ustawowego potępiana przez spadkodawcę, albo brak opieki nad spadkodawcą, która jest niezbędna ze względu na wiek lub stan zdrowia).

 

Nie ma możliwości wydziedziczenia częściowego. Zachowku można pozbawić jedynie w całości.

 

Podstawę porady stanowią przepisy oraz orzecznictwo wskazane w jej treści oraz opracowanie pod redakcją Elżbiety Skowrońskiej-Bocian, Komentarz do kodeksu cywilnego, Księga czwarta, Spadki, Warszawa 2006.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 1 minus sześć =

»Podobne materiały

Poczucie krzywdy w związku z dziedziczeniem

W kwietniu 1981 r. moi rodzice przekazali gospodarstwo rolne z zabudowaniami mojemu bratu. Później brat założył rodzinę. Miał wykupić mi mieszkanie. Tymczasem rodzice umarli, brat rozbudował otrzymany dom. Zmarł w 2013 r. bez testamentu. Nie spłacił ani mnie, ani drugiego brata. Gospodar

Namowy siostry sprzed lat a majątek po rodzicach

W 1989 r. rodzice po namowie siostry przepisali na nią i jej męża dom i pole (darowizna). Niedawno zmarł ojciec (mama żyje), mam jeszcze jedną siostrę. Czy należy mi się coś po ojcu z majątku rodziców? Załączam numer księgi wieczystej.

Czy po latach będę musiała zapłacić zachowek?

8 lat temu odziedziczyłam spadek po moim wujku (mojej mamy brat) drogą testamentu. Zrobiłam spis majątku i zapłaciłam podatek. W skład majątku wchodzi całe gospodarstwo. Czy po tylu latach córka wujka może ubiegać się o zachowek? Wtedy była małoletnia, teraz ma 19 lat (jest jeszcze ż

Równe prawa do spadku

Mama ma 5 dorosłych dzieci. Trójce z nich pomagała finansowo przez wiele lat, przekazując również nieruchomości, na co niestety raczej nie ma potwierdzenia. Teraz chciałaby zabezpieczyć prawnie pozostałą dwójkę – chodzi o kilka mieszkań – w taki sposób, aby ci, co już dos

Darowizna dla wnuka a roszczenia dzieci

Kilka lat temu pomogłem babci w wykupie mieszkania, tj. załatwiłem wszystkie formalności i ze swoich środków zapłaciłem kwotę wykupu (nie wziąłem na to od babci żadnego potwierdzenia). Rok później babcia przepisała na mnie to mieszkanie w formie darowizny. Kolejny rok później ktoś

Jak wyłączyć darowiznę ze schedy spadkowej?

Przed 20 laty tata i jego dwaj bracia przekazali mi aktem notarialnym w darowiźnie nieruchomość (dom i działkę), której byli współwłaścicielami. Chcieli mi się tą darowizną odwdzięczyć za opiekę nad ich siostrą w czasie jej ciężkiej choroby. Obecnie tata chciałby spisać testamen

Jak zapobiec sprzedaży mieszkania po rodzicach, które otrzymała siostra?

Rodzice sporządzili testament u notariusza i zapisali mojej siostrze mieszkanie (wartość 120 tys. zł), a mnie garaż (20 tys. zł). Mama zmarła w 2012 r. i w tymże roku przyjęliśmy spadek, a tata zaraz zrzekł się swojej części na nas, od razu więc stałyśmy się właścicielami wymieni

Zrzeczenie się prawa do zachowku

Zmarły nie zostawił testamentu, a spadkobierców ustawowych jest czworo (rodzeństwo). Czy w pozwie o zachowek spadkobierca A może wystąpić z wnioskiem, że zrzeka się swojego prawa na rzecz spadkobiercy B? Czy może przed pozwem należy sporządzić pismo o zrzeczeniu się prawa do zachowku z

Nie dostałam nic od rodziców - czy należy się zachowek

Kilka lat temu moi rodzice przepisali majątek (działki i nieruchomość) na moje rodzeństwo. Ja nie dostałam nic od rodziców. Rodzice jeszcze żyją. Słyszałam o zachowku. Czy mam szansę coś dostać od rodzeństwa? Czy sprawa się już przedawniła? Czy kwota jest warta zachodu? Czy należy

Upośledzenie umysłowe spadkobiercy a zachowek

Moja nieżyjąca matka miała zdiagnozowaną chorobę psychiczną, mimo to udało jej się to zataić przed notariuszem i wydziedziczyła mnie jako niegodnego spadku. Jedyne co miała, mieszkanie, zapisała mojemu bratu, który jest upośledzony umysłowo i wyrokiem sądu został umieszczony w domu

Oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku

Moja bratanica mieszka w Szwecji i zamierza sporządzać oświadczenie o zrzeczeniu się zachowku na moją rzecz lub w ogóle bez wskazania drugiej osoby. Na jakim druku należny to sporządzić i kto ma to uwierzytelnić, gdyż prawdopodobnie u nich nie ma notariuszy?

Ubieganie się od spadkobierców spadkobiercy testamentu zachowku

W 2013 r. zmarł mój ojciec i jako spadkobierce w testamencie ujął tylko moją siostrę. Ja nie podważyłam testamentu i zgodziłam się z wolą ojca. W 2017 r. zmarła moja siostra (spadkobierczyni). Czy w dniu dzisiejszym mogę ubiegać się o należną mi cześć spadku lub o zachowek? 
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »