Mamy 10 605 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak ponosić jak najniższe koszty prowadzenia działalności?

Autor: Aleksander Słysz • Opublikowane: 26.05.2015

Rozpoczynam nową pracę i pracodawca chce mnie zatrudnić na zasadzie współpracy. Mam założyć swoją firmę. Jak ponosić jak najniższe koszty prowadzenia działalności? Będę dbała o wdrażanie i doskonalenie ISO 9001 i zajmowała się pracami administracyjno-biurowymi. Jaką metodę rozliczania podatku zastosować? Moja wypłata ma wynieść ok. 5000 zł brutto.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Pomijając aspekty związane z istnieniem stosunku pracy, bowiem nie o to Pani pyta, przedstawione informacje nie pozwalają na przeprowadzenie prawdziwych symulacji obciążeń podatkowych. Niemniej jednak pewne wnioski można wyciągnąć.

 

W grę wchodzą w Pani przypadku, ze względu również na kwotę przychodu nieprzewyższającą rocznie około 85 000 zł, co powoduje nieopłacalność rozliczenia w formie podatku liniowego:

 

  1. Zasady ogólne tj. skala podatkowa, czyli 18% (32% dopiero po przekroczeniu podstawy opodatkowania 85 528 zł w roku podatkowym) podatku płaconego od dochodu (czyli ewidencja za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów a podatek, w uproszczeniu płatny od dochodu, tj. przychodu po pomniejszeniu o koszty).
  2. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, który płaci się od przychodu bez pomniejszania go o koszty uzyskania (według różnych stawek w Pani przypadku głównie 8,5% od usług biurowych i innych oraz ew. 17% od przychodu związanego z przyjmowaniem telefonów). Tu pamiętać należy, że jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

 


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Z ryczałtem wiąże się pewna wątpliwość, nie mogą go opłacać osoby świadczące usługi grupowane w PKWiU jako 82.9, tj. usługi wspomagające prowadzenie działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem usług przyjmowania telefonów. Trudno mi zgadywać, jak GUS zaklasyfikowałby Pani usługi administracyjno-biurowe związane z wdrażaniem i doskonaleniem procedur ISO 9001 itp. – jeśli jednak byłyby to usługi z grupowania 82.9 PKWiU, nie miałaby Pani prawa rozliczać się w sposób zryczałtowany. W tym zakresie Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi wydaje informację dotyczącą obowiązujących standardów klasyfikacyjnych, które są w zasadzie w pełni honorowane również przez urzędy skarbowe.

 

Różnica w obciążeniu podatkowym jest taka, że – w dużym uproszczeniu – np. zakładając podstawę opodatkowania w ryczałcie na poziomie 5000 zł, podatek (przy stawce 8,5% do całości) zryczałtowany wynosi 420 zł. Przy skali podatkowej, czyli zasadach ogólnych, gdyby przyjąć tę sama podstawę, wyniesie 18%, tj. 900, lecz tu ewidencjonuje i odlicza Pani koszty więc jeśli miesiączce koszty wyniosą (amortyzacja samochodu i inne wydatki) np. 2500, to podstawa zmniejszy się do 2500 zł i podatek wyniesie 450 zł.

 

Na marginesie niejako proszę pamiętać, że korzysta Pani ze zwolnienia podmiotowego od VAT do momentu, gdy wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym 150 000 zł. Niemniej jednak, jeśli wykona Pani jakąkolwiek usługę doradztwa (z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego), wypada Pani ze zwolnienia podmiotowego i musi swe usługi opodatkować VAT.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 plus dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Korekta deklaracji podatkowej – nieuwzględnienie dochodów z zagranicy (z Cypru)

W deklaracji podatkowej nie wpisałem informacji o dochodach z zagranicy (z Cypru) i chcę złożyć korektę zeznania. Czy to możliwe i czy grozi mi odpowiedzialność karna?

Ryczałt ewidencjonowany przy usługach sprzątania

Zajmuję się sprzątaniem w budynkach mieszkalnych oraz na terenach zewnętrznych. Do końca 2010 roku przychody z tej działalności opodatkowywałem stawką ryczałtu ewidencjonowanego w wysokości 8,5%. Czy od 01.01.2011 roku stawka ta uległa zmianie?

Zakup mieszkania po sprzedaży darowizny a małżeńska wspólnota majątkowa

Jesteśmy małżeństwem od 2006 roku, mamy wspólnotę majątkową. Pięć miesięcy temu otrzymałam aktem darowizny mieszkanie (będąc w zerowej stawce podatkowej, nie zapłaciłam podatku). Wkrótce potem je sprzedałam i – aby uniknąć płacenia podatku – uzyskane środki chcę przeznaczyć na cele mieszkaniowe. Czy mogę zakupić mieszkanie, które wejdzie w skład majątku małżeńskiego, czy muszę kupić to mieszkanie tylko dla siebie?

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »