Mamy 11 258 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak opóźnić podpisanie aktu notarialnego z deweloperem?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 18.10.2010

Podpisałem umowę przedwstępną na zakup mieszkania od dewelopera z terminem zapłaty i podpisania umowy końcowej do końca roku. Pieniądze wpłaciłem znacznie przed terminem, ale jestem w trakcie sprzedaży innej nieruchomości. Chciałbym odwlec termin podpisania aktu notarialnego na następny rok, ale deweloper naciska na mnie, bo chce zakończyć inwestycję i rzekomo zostałem ostatni. Co mogę zrobić, aby podpisać akt w dogodnym dla mnie terminie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W tej sytuacji należałoby porozumieć się z deweloperem w sprawie zmiany terminu zawarcia umowy przyrzeczonej i – dla Pana bezpieczeństwa – dokonać tej zmiany w formie aktu notarialnego. Konieczność zachowania formy aktu notarialnego wynika z art. 77 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego „uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia”.

 

Akt notarialny obejmujący przedmiotową zmianę ochroni Pana przed ewentualnymi roszczeniami dewelopera. Zgodnie bowiem z art. 390 Kodeksu cywilnego deweloper będzie mógł żądać odszkodowania za szkodę albo dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej, jeśli druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej w ustalonym terminie. Takiej pewności nie dadzą Panu ustne ustalenia co do przesunięcia terminu.

 

Niemniej proszę pamiętać, że nie ma Pan żadnych środków prawnych, aby zmusić dewelopera do wyrażenia zgody na zmianę terminu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - VI =

»Podobne materiały

Zmiana umowy przedwstępnej

Proszę o poradę – chodzi o zakup mieszkania u dewelopera. Umowa deweloperska (przedwstępna) w formie aktu notarialnego została podpisana przez córkę. Środki na mieszkanie będą pochodziły od mojego męża (przekazane córce na konto, później zgłoszone przez córkę do urzędu skarbowego jako darowizn

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »