.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak ojciec może przekonać sąd, że nie starcza mu na życie?

Autor: Eliza Rumowska • Opublikowane: 17.12.2016

W 2013 r. znajomemu zastały zasądzone alimenty na dwóch synów w wysokości 3000 zł. Załamał się po odejściu żony, odizolował się i nie chciał się bronić, nie stawił się na rozprawie, stąd tak wysoka kwota. Na sprawie rozwodowej alimenty zmniejszono do 2 tys. na dwóch synów, pomimo tego wynagrodzenie nie wystarczyło na komornicze ściąganie całości zobowiązania. Zakład pracy nie przedłużył mu umowy i przez długo poszukiwał pracy. Jego zadłużenie narosło na ponad 50 tys. Po ugodowym sądowym podziale majątku żona miała spłacić byłego męża, całą kwotę przejął komornik, zostało jeszcze 10 tys. zaległości. Obecnie ojciec złożył wniosek o obniżenie alimentów. Zarabia ok. 2600 brutto, po potrąceniu komorniczym nie starcza mu na podstawowe potrzeby, pomagają mu jego rodzice. Była żona posiada ma dobrze płatną pracę, a potrzeby dzieci wyceniła w kwocie po 1500 zł na każde. Jak ojciec może przekonać sąd, że nie starcza mu na życie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Rozumiem, że sprawa o obniżenie alimentów jest aktualnie w toku i jeszcze wyrok nie zapadł. To dobry moment, aby jak najobszerniej i na wszelkich dowodowych płaszczyznach wykazać, że alimenty, które wcześniej zasądzono zaocznie były nieadekwatne do przesłanek ustawowych. Przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowią bowiem:

 

„Art. 135. [Zakres świadczeń alimentacyjnych]

§ 1. Zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

 

§ 2. Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie albo wobec osoby niepełnosprawnej może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o utrzymanie lub o wychowanie uprawnionego; w takim wypadku świadczenie alimentacyjne pozostałych zobowiązanych polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów utrzymania lub wychowania uprawnionego”.

 

Ponadto bardzo pomocny jest tez przepis:

 

„Art. 138. [Zmiana orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego]

W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego”.

 

Dlatego bardzo istne, by w toku przedmiotowej sprawy:

 

  • Złożyć odpowiedź na pozew, tak by przedstawić w niej wszelkie kontrargumenty w opozycji do twierdzeń powódki.
  • W przedstawianych dowodach skupić się nie tyle na negowaniu usprawiedliwionych potrzeb dzieci, ile na wykazaniu, że alimenty były opierane tylko o potrzeby bez sprawdzenia możliwości zarobkowych drugiej strony.
  • Wykazanie ponadto, że nastąpiła istna zamian w sytuacji zobowiązanego – najpierw stracił on prace, a teraz zarabia mniej.
  • Dążyć do ugodowego uregulowania alimentów przed sądem tj. w drodze ugody sądowej.

 

Jeżeli więc chce Pani pomóc znajomemu – proszę namówić go na aktywny udział w sprawie i wykonanie powyższych czynności. Oczywiście w razie potrzeby jestem gotowa napisać odpowiedź na pozew w tej sprawie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 10 - 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »