Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak nie płacić podatku z tytułu służebności osobistej?

Autor: Artur Nowak • Opublikowane: 19.04.2010

Kilka miesięcy temu w formie darowizny (akt notarialny) wuj przekazał nam dom, budynki gospodarcze i działkę. Dom nadaje się do kapitalnego remontu, a budynki do wyburzenia, ale gmina podniosła znacznie oszacowaną przez nas wartość nieruchomości i nałożyła na nas wysoki podatek. Na rzecz wuja ustanowiona została dożywotnia służebność osobista (bezpłatne korzystanie z domu), z której nie będzie jednak korzystał, bo mieszka na stałe w domu pomocy społecznej. W związku ze służebnością nałożono jednak na niego kwotę 9000 zł, której nie jest w stanie opłacić. Czy i jak można znieść tę służebność?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

W opisanej sytuacji zniesienie służebności jest możliwe i dokonuje się go w drodze oświadczenia złożonego u notariusza przez osobę, na której rzecz ustanowiono tę służebność. Niemniej jednak nie zmieni to podatkowo-prawnego statusu sprawy. Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn podlega m.in. nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem nieodpłatnej: renty, użytkowania oraz służebności.

 

Obowiązek podatkowy w podatku powstaje zatem już w momencie ustanowienia tych praw (art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od spadków i darowizn). Niezależnie od późniejszych ustaleń pomiędzy stronami i czynności osoby, na której rzecz ustanowiono służebność, obowiązek podatkowy nie wygaśnie. Skoro bowiem doszło do ustanowienia prawa tytułem, który podlega opodatkowaniu, to rodzi to obowiązek podatkowy z tego tytułu.

 

Moim zdaniem, biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, należałoby raczej złożyć wniosek o umorzenie zobowiązania podatkowego, z uwagi na ważny interes podatnika. Wówczas organ podatkowy w drodze uznania administracyjnego decyduje, czy istnieją przesłanki do umorzenia. Można oczywiście procedurę tę toczyć niezależnie od prowadzonego postępowania odwoławczego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII plus 6 =
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »