Mamy 11 676 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak dogadać się z komornikiem?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 20.08.2013

Otrzymałem zawiadomienie o wszczęciu egzekucji w związku z zaleganiem ze spłatą rat za samochód. Jestem bezrobotny, nie mam żadnych oszczędności na koncie. Czy można dogadać się z komornikiem tak, żeby nie zajmował samochodu, bo jest mi on bardzo potrzebny? Chciałbym zadeklarować, że będę co miesiąc wpłacał określoną kwotę. Czy w praktyce są stosowane takie rozwiązania? Jak się do tego zabrać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak dogadać się z komornikiem?

Kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi

Zasadniczo to od wierzyciela zależy, z jakich składników majątkowych będzie on chciał prowadzić egzekucję, albowiem z treści art. 797 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) wynika, że we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Co więcej, jak wynika wprost z art. 799 § 1 K.p.c.: „Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika”.

Czy dłużnik może domagać się prowadzenia egzekucji tylko z jednego składnika majątkowego?

Pan jako dłużnik nie może w teorii domagać się prowadzenia egzekucji tylko z jakiegoś składnika majątkowego, a więc wszystkiego innego poza np. samochodem, ale jeżeli wykazałby Pan, że poniósł szkodę wskutek prowadzenia egzekucji z naruszeniem zasad postępowania określonych w art. 799 K.p.c., to mógłby Pan domagać się od wierzyciela stosownego odszkodowania.

Ale teoria to jedno, a praktyka to drugie.

Komornicy w praktyce bardzo „lubią” dłużników, którzy sami regulują należności. Jeżeli stawi się Pan w kancelarii komorniczej i spróbuje dogadać się, oferując, że będzie Pan spłacać dobrowolnie kwoty, to wówczas komornikowi będzie to na rękę i chętnie się na to zgodzi. Czasem jednak bywa tak, że wierzyciel się uprze, że np. chce licytować samochód, i wtedy komornik niestety nie ma wyjścia.

Zaskarżenie czynności komornika

Tym niemniej jeżeli trafiłby Pan na takiego wierzyciela, proszę pamiętać, że może Pan zaskarżyć każdą czynność komornika skargą składaną do sądu i w ten sposób wydłużać termin, w którym może Pan regulować kwoty, na jakie Pana będzie stać. Przykładowo może Pan skarżyć oszacowanie tego samochodu itd. Proszę mieć po prostu świadomość, że komornik nie zlicytuje Panu samochodu z dnia na dzień, trochę to w praktyce trwa.

Ale póki co proponuję udać się do komornika i zaproponować dobrowolną wpłatę, bo takie rozwiązania bardzo często się praktykuje, o to może Pan być spokojny. Jeśli samochód nie jest jeszcze zajęty, komornik na pewno wystąpił do CEPiK celem ustalenia, czy ma Pan auto. Tym bardziej, nim wierzyciel się o tym dowie, proszę działać.

Zajęcie samochodu przez komornika

Samo zaś zajęcie samochodu nie pozbawia Pana możliwości korzystania z niego i trwa tylko do czasu zakończenia egzekucji (o ile oczywiście nie zostanie on zlicytowany), bo zgodnie z art. 855 § 1 K.p.c.: „Zajęte ruchomości komornik pozostawi we władaniu osoby, u której je zajął. Jednakże z ważnych przyczyn komornik może w każdym stanie postępowania oddać zajęte ruchomości pod dozór innej osobie, nie wyłączając wierzyciela, choćby to było połączone z koniecznością ich przeniesienia. Osoby te pełnią obowiązki dozorcy. Komornik doręcza im protokół zajęcia”.

Najpewniej zatem komornik będzie chciał auto zająć, bo to łączy się tylko z wysłaniem pisma, i to zapewne zrobi, ale nie będzie chciał go licytować, jeśli zadeklaruje Pan dobrowolne wpłaty.

 

Proszę zatem próbować dogadać się z komornikiem, choć może lepiej póki co nie ujawniać, że ma Pan samochód, a po prostu zaoferować spłatę. Być może komornik nie dostał zaliczki od wierzyciela na CEPiK i nie dowie się o samochodzie.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 1 =

»Podobne materiały

Powrót do pracy matki karmiącej piersią

W przyszłym miesiącu wracam do pracy (na cały etat) po urlopie macierzyńskim. Karmię dziecko piersią – czy przysługuje mi prawo do dwóch półgodzinnych przerw na karmienie? Czy te godziny będę musiała odrobić? Czy pracodawca może mnie zwolnić po powrocie z urlopu lub nie zgodzić się na przerwy

 

L4 na depresję a wyjazd na święta

Jestem od 28 dni na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji wywołanej między innymi zajściami w pracy. Mąż pracuje legalnie za granicą, chciałabym do niego polecieć na tydzień na święta razem z dziećmi, czy mogę to zrobić, będąc na L4? Jeśli tak, to w jaki sposób mam powiadomić pracodawcę?

 

Czy komornik ma prawo zająć ruchomości krewnych dłużnika?

Czy komornik ma prawo wtargnąć do mieszkania rodziców dłużnika i zająć cokolwiek? Dłużnik jest zameldowany u rodziców, ale nie mieszka tam od lat. Rodzice wychowują mu dziecko.

 

Zajęcie komornicze pensji samotnej matce

Z powodu długu, który urósł do ponad 3000 zł komornik chce zająć moje pobory. Rzecz w tym, że samotnie wychowuję dwoje dzieci (jedno dziecko jest niepełnosprawne), a zarabiam zaledwie 1004 zł netto miesięcznie i nie mam innych dochodów. Spłacam także zasiłek macierzyński i chorobowy, który wzięłam p

 

Wniosek o ubezwłasnowolnienie

Mój brat (29 lat) jest narkomanem. Cała rodzina się o niego martwi. Niby chce się leczyć, ale podejmowane do tej pory działania były nieskuteczne. Sądzę, że powinien znaleźć się w ośrodku zamkniętym, którego nie będzie mógł opuścić na własne życzenie. Nie wiem tylko, jak doprowadzić do takiej sytuac

 

Wspólne drzwi wejściowe we wspólnocie

Jestem lokatorem ZGM, a mój sąsiad od nie dawna właścicielem i wspólnotą, a mamy wspólne drzwi wejściowe do przedpokoju. Problemy są od czasu podjęcia remontu klatki schodowej i decyzji o malowaniu drzwi, na co ja nie wyrażam zgody, ponieważ odnowiłem je jakiś czas temu we własnym zakresie i na włas

 

Sprzedaż mieszkania, gdy drugi współwłaściciel ma komornika

Pięć lat temu na podstawie aktu notarialnego (darowizny) otrzymałem razem z bratem na współwłasność mieszkanie po mojej babci. Jednocześnie została ustanowiona dożywotnia służebność polegająca na prawie mieszkania w tym lokalu mieszkalnym przez mojego ojca. Tata zmarł miesiąc temu. Współwłaścicielem

 

Spóźnione odwołanie od nakazu zapłaty

Otrzymałem sądowny nakaz zapłaty, a teraz komornik przeprowadził zajęcie ruchomości. Nie odwoływałem się od nakazu, ponieważ byłem bardzo chory. Czy mogę jeszcze wnieść spóźnione odwołanie od nakazu zapłaty?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »