.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak długo mogę zwlekać z zapłatą na rzecz poszkodowanego?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 28.05.2016

Jakiś czas temu zostałem skazany za pobicie przez sad karny na karę 2 lat w zawieszeniu, zapłatę na rzecz poszkodowanego i opłaty sądowe. Wszystko oczywiście opłaciłem, lecz poszkodowany założył sprawę cywilną, w której żądał 20 tys. zł. Sąd przychylił się do żądania i wyrok się uprawomocnił, więc musze zapłacić jeszcze 20 tys. zł. Nie posiadam takich pieniędzy. Jak długo mogę zwlekać z zapłatą? Czy będą narastały odsetki? Czy jest jakiś sposób blokowania odsetek? Czy w razie niespłacenia zobowiązania będę jakoś pociągnięty do odpowiedzialności?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na Pana wszystkie pytania.

 

Jak długo mogę zwlekać z zapłatą?

 

Wspomniał Pan, że wyrok jest już prawomocny, a zatem wykonalny. Kwestią jest tylko to, jak długo powód będzie czekał na doręczenie mu tytułu wykonawczego, czyli wyroku wraz z klauzulą prawomocności. Standardowo trwa to do miesiąca czasu, ale zdarza się, że i kilka miesięcy – to w zależności od sądu, ilości wniosków, które wpływają, ewentualnych urlopów przewodniczących wydziałów itd.

 

Dla bezpieczeństwa proszę przyjąć, że nie może Pan już zwlekać, bo powód lada chwila uzyska tytuł wykonawczy i złoży wniosek egzekucyjny do komornika.

 

Czy będą narastały odsetki?

 

Tak, jeśli jest to odszkodowanie, to brak jego zapłaty w terminie będzie skutkował naliczaniem odsetek.

 

Zgodnie z art. 359 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego odsetki od sumy pieniężnej należą się tylko wtedy, gdy to wynika z czynności prawnej albo z ustawy, z orzeczenia sądu lub z decyzji innego właściwego organu. Jeżeli wysokość odsetek nie jest w inny sposób określona, należą się odsetki ustawowe.

 

Obecnie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 grudnia 2008 roku w sprawie określenia wysokości odsetek ustawowych, a konkretniej z § 1 tego rozporządzenia wysokość odsetek ustawowych ustala się na 13% w stosunku rocznym. Dzień, od którego nalicza się odsetki, jest wskazany w wyroku – przy odszkodowaniach jest to najczęściej dzień wydania wyroku.

 

Czy jest jakiś sposób blokowania odsetek?  

 

Niestety nie, bo jeśli wierzyciel złoży wniosek egzekucyjny, to po pierwsze będzie Pan zmuszony do zapłaty kosztów egzekucyjnych, które sięgają 15% egzekwowanej kwoty, a więc de facto dług się zwiększa. Ponadto, jeżeli już komornik będzie egzekwował powyższy dług, to będzie on zobligowany do zastosowania art. 1026 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego, który mówi, iż wydzieloną wierzycielowi sumę zalicza się przede wszystkim na koszty postępowania, następnie na odsetki, a w końcu na sumę dłużną.

 

Oznacza to, że każda mała wpłata zaliczana będzie najpierw na koszty komornicze i sądowe, potem na odsetki i dopiero na końcu na główną kwotę 20 tysięcy.

 

Jedyna możliwość niestety to dogadanie się z powodem, co, jak podejrzewam – z uwagi na charakter sprawy – będzie bardzo trudne, tylko on bowiem może Pana zwolnić z długu w zakresie odsetek, niestety nikt inny już nie. Najlepiej też, aby już Pan płacił, ile tylko jest w stanie, nim zostanie złożony wniosek egzekucyjny.

 

Czy w razie niespłacenia zobowiązania będę jakoś pociągnięty do odpowiedzialności?

 

Właściwie już wyżej nakreśliłam tę kwestię, poprzez egzekucję komorniczą Pana dług znacznie się zwiększy i niestety każda egzekucja komornicza będzie powodować, że termin przedawnienia zostanie przerwany i znów po zakończeniu egzekucji wierzyciel uzyska kolejne 10 lat na ponowne dochodzenie należności, tak więc przykro mi, że przekazuję nie nazbyt dobre wiadomości, ale lepiej, aby miał Pan świadomość wspomnianych konsekwencji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VI + 0 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl