.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zrzec się spadku po dalszej rodzinie?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 08.03.2021 • Zaktualizowane: 08.03.2021

Jestem dalszym spadkobiercą ustawowym. Nieoficjalnie wiem, że spadkobiercy dziedziczący w pierwszej kolejności odrzucą spadek. Niestety nie mam z nimi kontaktu i nie będę wiedziała, kiedy to nastąpi, a od tego momentu mam 6 miesięcy na odrzucenie spadku, który w większości to pasywa. Czy już teraz mogę zrzec się spadku u notariusza, czy muszę czekać na jakieś wezwanie z sądu? Co z moim nieletnim synem? Chciałabym, żeby on też się zrzekł – lub ja w jego imieniu.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zrzec się spadku po dalszej rodzinie?

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c. oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego zwanego dalej K.p.c.

 

Pozwoli Pani, iż nie będę streszczał przedstawionego przez Panią stanu faktycznego, lecz odniosę się do niego w treści poniższej opinii.

Termin na odrzucenie spadku

Godzi się podkreślić, iż termin na odrzucenie spadku – 6-miesięczny – liczony jest od dnia, kiedy poweźmie Pani wiedzę o powołaniu Panią do spadku. Zgodnie z art. 1015 § 1 Kodeksu cywilnego oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Innymi słowy by odrzuciła Pani spadek musi Pani mieć wiedzę, kiedy osoby powołane do spadku przed Panią spadek odrzucą. Niemniej zdarza mi się spotkać w obiegu prawnym oświadczenie złożone przed notariuszem o odrzuceniu spadku, w którym nie ma informacji o tym, kiedy spadkodawca, który spadek odrzucił, dowiedział się o swoim powołaniu. Jak Pani widzi, praktyka nie jest jednorodna. Jeżeli chodzi o Pani dzieci, to dla nich termin 6 miesięcy będzie liczony od dnia, kiedy Pani odrzuci spadek. Jednakże z uwagi na to, że dzieci są małoletnie, będzie Pani musiała mieć zgodę sądu.

Wniosek o odrzucenie spadku w imieniu dziecka

We wniosku Pani będzie wnioskodawcą, a ojciec dziecka uczestnikiem postępowania. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające powody odrzucenia spadku.

 

Od momentu wniesienia wniosku czas na odrzucenie spadku ulega zawieszeniu, co potwierdził Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 20 listopada 2013 r., sygn. akt I CSK 329/13, w którego tezie wskazano, że „złożenie wniosku o zezwolenie na odrzucenie spadku w imieniu małoletniego powoduje zawieszenie - na czas trwania postępowania – biegu terminu określonego w art. 1015 § 1 k.c.”

 

Reasumując, po odrzuceniu spadku przez Panią proszę jak najszybciej złożyć wniosek o wyrażenie zgody na odrzucenie spadku w imieniu małoletnich dzieci.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • trzy - 3 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

odpowiedziprawne.pl