Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zdalnie sprawdzić swoje akta w Polsce?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 31.01.2017

Nie mieszkam w Polsce od kilku lat. Jakiś czas temu na mój stary adres zawitała policja z wezwaniem do sądu w Warszawie. Dzwoniłem na komendę, ale nic nie powiedziano mi o powodzie wezwania. Teraz bardzo chciałbym wyjaśnić tę sprawę. Jak zdalnie sprawdzić swoje akta w Polsce?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania karnego zwanego dalej K.p.k. oraz przepisy Kodeksu karnego – K.k. W chwili obecnej ma Pan dwie możliwości. Pierwsza to sprawdzenie telefoniczne, czy w którymś z sądów mających siedzibę w Warszawie figuruje Pan jako świadek. Z uwagi na występująca w polskiej procedurze prekluzję dowodową osobiście uważam, że obdzwanianie winien Pan rozpocząć od sądów rejonowych, albowiem niemal 90% świadków słuchanych jest przez sąd I instancji. Sytuacja jest jednak o tyle łatwiejsza, o ile niemal w każdym sądzie w chwili obecnej powstały Biura Obsługi Interesanta, które mają dostęp do wszystkich spraw. Winien Pan podać swoje imię, nazwisko, a także adres, na który próbowano doręczyć Panu wezwanie do stawiennictwa, i opisać dokładnie sytuację, w której się Pan znalazł. Nie ulega wątpliwości, że sytuacja, w której się Pan znalazł nie jest komfortowa, ale nie oznacza, że jest bez wyjścia.

 

Drugą możliwością jest sprawdzenie osobiście za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości bądź też za pośrednictwem pełnomocnika (radcy prawnego, adwokata, osoby bliskiej) z Krajowego rejestru Karnego – Punktu Karnego Pana karalności oraz tego, czy jest Pan poszukiwany listem gończym, czy też nie.

 

Opłata od wniosku wynosi 30 zł. W przypadku zapytania w formie elektronicznej opłata wynosi 20 zł – https://ekrk.ms.gov.pl/ep-web. Pozwolę sobie wskazać na możliwość zaznajomienia się z osobami poszukiwanymi za pomocą strony internetowej która działa od 1 października 2009 r., a której administratorem jest Komenda Główna Policji w Warszawie pod adresem http://poszukiwani.policja.pl/

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII minus cztery =

»Podobne materiały

Postępowanie mandatowe

W jakim terminie straż miejska powinna wystawić mandat za przekroczenie prędkości? Ile trwa postępowanie mandatowe?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »