


Jak zarejestrować w Polsce rozwód wzięty w USA?• Opublikowano: 04-04-2023 • Autor: Radca prawny Tomasz Krupiński |
Moje pytanie dotyczy rejestracji rozwodu, który został przeprowadzony w USA 8 lat temu. Mieszkam w USA od 20 lat, mam podwójne obywatelstwo, polskie i amerykańskie. W 2004 r. wyszłam za mąż w USA, dwa lat później, w czasie wizyty w Polsce, zarejestrowałam moje małżeństwo w urzędzie stanu cywilnego w rodzinnym mieście i zmieniłam nazwisko na nazwisko męża. W roku 2013 rozwiedliśmy się w USA, nie mieliśmy dzieci i rozwód był ugodowy. Mój były mąż jest obywatelem amerykańskim, nigdy nie mieszkał w Polsce i nie mieliśmy w Polsce żadnego majątku. Niestety, z niewiedzy tego rozwodu nie zarejestrowałam w Polsce. Jak można to teraz zrobić? |
![]() |
Uznawanie w Polsce z mocy prawa orzeczeń sądów zagranicznychZgodnie z art. 1145 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.) – orzeczenia sądów państw obcych wydane w sprawach cywilnych podlegają uznaniu z mocy prawa, chyba że istnieją przeszkody określone w art. 1146 K.p.c. Oznacza to, że orzeczenie zagraniczne staje się skuteczne z chwilą, w której wywołuje ono skutki w państwie pochodzenia, o ile spełnione zostały przesłanki uznania. Artykuł 1145 realizuje w ten sposób założenia systemu automatycznego uznawania orzeczeń, w którym zagraniczne orzeczenia wywołują skutki z mocy prawa, bez potrzeby przeprowadzenia dodatkowego postępowania. Konstrukcja ta zakłada, że ocena przesłanek uznania (art. 1146 K.p.c.) następuje każdorazowo w postępowaniu, na którego wynik oddziałuje zagraniczne orzeczenie. Badanie przesłanek jako ocena kwestii wstępnej z perspektywy toczącego się postępowania nie wiąże innych organów. Niepewność z tym związaną ogranicza dopuszczalność wystąpienia każdego podmiotu, który ma interes prawny w uznaniu orzeczenia zagranicznego, do sądu z wnioskiem o wszczęcie postępowania o ustalenie istnienia bądź nieistnienia przesłanek uznania zagranicznego orzeczenia (art. 1148 K.p.c.).
Zagraniczne wyroki rozwodowe po 1 lipca 2009 r.Wyrok rozwodowy, który zapadł po 1 lipca 2009 r. za granicą (nie dotyczy państw Unii Europejskiej) jest skuteczny na obszarze RP i podlega uznaniu z mocy prawa oraz wpisaniu w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce sporządzenia aktu małżeństwa.
Kiedy orzeczenie zagranicznego sądu nie zostanie uznane w Polsce?Zgodnie z art. 1146 § 1 K.p.c. orzeczenie nie podlega uznaniu, jeżeli:
Wniosek o uznanie wyroku rozwodowego zagranicznego sądu i niezbędne dokumentyDo uznania wyroku rozwodowego, a w zasadzie wpisania wzmianki dodatkowej, konieczne jest złożenie stosowanego wniosku z załącznikami w postaci wyroku rozwodowego wraz z tłumaczeniem przysięgłym, dokument stwierdzający, że orzeczenie jest prawomocne, chyba że klauzula prawomocności jest zamieszczona w orzeczeniu, dokument stwierdzający, że pismo wszczynające postępowanie zostało doręczone pozwanemu, w przypadku gdy nie wdał się on w spór co do istoty sprawy (wyrok zaoczny).
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając formularz poniżej ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online ![]() O autorze: Radca prawny Tomasz Krupiński Radca prawny, absolwent wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie (studia ukończył z wynikiem bardzo dobrym) oraz podyplomowych studiów z zakresu zarządzania projektami europejskimi. Radca prawny z siedmioletnim doświadczeniem zawodowym w obsłudze prawnej jednostek organizacyjnych oraz osób fizycznych. Specjalista z zakresu prawa rodzinnego oraz szeroko rozumianego prawa nieruchomości. Uczestnik programów ministerialnych dotyczących problematyki prawnorodzinnej. Od kilku lat doradza prawnie zarządom wspólnot mieszkaniowych oraz zarządcom nieruchomości. Posiada również uprawnienia zarządcy nieruchomości. |
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>