Mamy 11 050 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zachować się po przywróceniu do pracy przez sąd?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 16.03.2019

Na najbliższym posiedzeniu sądu pracy spodziewam się przywrócenia do pracy, po zwolnieniu powołującym się na art. 53 § 1 pkt 1 lit. b Kodeksu pracy. Wiem, że powinnam zachować się odpowiednio, aby przywrócenie ostatecznie było skuteczne. Zamierzam złożyć wniosek do sądu o dostarczenie wyroku wraz z uzasadnieniem. Jak to wpłynie na terminy uprawomocniania się wyroku i kiedy powinnam zgłosić się do pracy, aby nie stracić prawa do przywrócenia?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zachować się po przywróceniu do pracy przez sąd?

Fot. Fotolia

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 19 grudnia 1997 r. (sygn. akt I PKN 444/97, OSNP 1998/21/632) siedmiodniowy termin zgłoszenia gotowości niezwłocznego podjęcia pracy, określony w art. 48 § 1 Kodeksu pracy biegnie od daty uprawomocnienia się orzeczenia o przywróceniu do pracy.

 

Wyrok pierwszej instancji staje się prawomocny po upływie terminu do złożenia środka zaskarżenia. Jeśli strona nie złoży wniosku o uzasadnienie wyroku sądu pierwszej instancji w terminie 7 dni od jego ogłoszenia, można złożyć apelację w terminie 21 dni od jego ogłoszenia. Po tej dacie wyrok staje się prawomocny. Wyrok sądu drugiej instancji jest prawomocny od chwili jego ogłoszenia lub wydania.

 

Z Pani opisu wynika, iż chce Pani złożyć wniosek o uzasadnienie, ale nie chce składać apelacji. Co do zasady powinna Pani zgłosić się do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się wyroku, ale trudno orzec czy pracodawca nie złoży środka zaskarżenia. O datę uprawomocnienia wyroku powinna dowiadywać się Pani w sądzie pracy. Dla swojego własnego bezpieczeństwa powinna Pani zgłosić gotowość do pracy w ciągu 21 + 7 dni od wydania wyroku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 plus sześć =

»Podobne materiały

Odmowa wykonania polecenia przełożonego

„Jeżeli jednak pracownik jest przekonany, że wydane polecenie jest bezprawne, powinien albo wyraźnie odmówić jego wykonania, albo w przypadku wątpliwości – poprosić szefa o wydanie tego polecenia na piśmie”. Bardzo proszę o poparcie tego cytatu konkretnym przepisem, paragrafem. Cho

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »