.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak zabrać się do sprawy spadkowej?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 13.10.2017

Jak zabrać się do sprawy spadkowej po matce, która zmarła trzy miesiące temu i zostawiła testament powołujący mnie do spadku? Dodam, że moja zmarła mama (ani jej dwie siostry) nie zrobiła sprawy spadkowej po swoich rodzicach. Co zrobić z testamentem?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zabrać się do sprawy spadkowej?

Fot. Fotolia

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Z treści Pani pytania wynika, że trzy miesiące temu zmarła Pani mama. Mama pozostawiła po sobie testament, na mocy którego powołała Panią do całości spadku. Pani mama, ani żadna z jej sióstr nie przeprowadzała postępowania spadkowego po swoich rodzicach. Zastanawia się Pani, jakie kroki w chwili obecnej winna Pani uczynić.

 

W pierwszej kolejności winna Pani uzyskać z USC właściwego dla Pani miejsca zamieszkania odpis skrócony aktu zgonu mamy, a także dziadków (rodziców mamy). W chwili obecnej odpisy takie wydaje każdy USC. W najgorszym wypadku będzie Pani zmuszona oczekiwać maksymalnie 10 dni na wydanie odpisu skróconego aktu zgonu, jeżeli któryś ze spadkodawców zmarł w obszarze właściwości innego USC, aniżeli tego, w którym składa Pani wniosek.

 

W międzyczasie, oczekując na wydanie odpisów skróconych aktów zgonu każdego ze spadkodawców, winna Pani ustalić, czy osoby, które po nich dziedziczą jeszcze żyją, a jeżeli tak, to jakie jest ich miejsce zamieszkania. Względnie, jeżeli osoby te nie żyją, kto wchodzi w krąg ich spadkobierców ustawowych. Wszystkie te osoby będą bowiem uczestnikami postępowania. Jeżeli żyją siostry Pani mamy to problemu być nie powinno.

 

Dysponując ww. dokumentami oraz danymi może Pani wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku po każdej z ww. osób. W jednym postępowaniu można przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po Pani mamie, babci i dziadku, o ile wszyscy uczestnicy się stawią lub choćby odbiorą korespondencję z sądu. Opłata sądowa wynosi 50 zł od każdego spadkodawcy. Testament dołącza Pani do wniosku. Na ten moment proszę go strzec, jak oka w głowie.

 

Powództwo z tytułu dziedziczenia, zachowku, jak również z tytułu zapisu, polecenia oraz innych rozrządzeń testamentowych wytacza się wyłącznie przed sąd ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy, a jeżeli jego miejsca zamieszkania w Polsce nie da się ustalić, przed sąd miejsca, w którym znajduje się majątek spadkowy lub jego część.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - VI =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl