.
Mamy 13 183 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak zabezpieczyć spadek po żonie przed synem?

Autor: Adam Dąbrowski • Opublikowane: 10.01.2021 • Zaktualizowane: 10.01.2021

W październiku zmarła moja żona, z którą wspólnie prowadziliśmy gospodarstwo domowe. Dziś otrzymałem wezwanie do sądu o podział majątku, a sprawę wniósł mój syn. Zastanawiam się jak zabezpieczyć spadek po żonie, tak aby syn nie dostał niczego. Syn od 16. roku życia nie mieszkał z nami, bo uczęszczał do szkoły z internatem. Jako 19-letni chłopak ożenił się i zamieszkał z żoną. Proponowałem mu pomoc w budowie na naszej działce, a nawet zakupiłem dużą część materiałów, ale syn w dalszym ciągu odmawiał zamieszkania z nami. Niestety syn popadł w alkoholizm i wszystko, co do tej pory zarobił, wraz z synową „przepuścili”. Wolałbym podpisać ze szwagrem umowę dożywocia, niż martwić się, że cały majątek zostanie sprzedany za bezcen w obce ręce. Czy w tej chwili przed rozprawą o podział majątku spadkowego mogę podpisać umowę dożywocia? Proszę o informacje jak zabezpieczyć majątek po żonie przed synem.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zabezpieczyć spadek po żonie przed synem?

Dziedziczenie ustawowe

Nie wspomina Pan o testamencie, a zatem ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W przypadku śmierci jednego z małżonków ustaje wspólność majątkowa. Konieczne jest ustaleniem, co wchodzi w skład spadku (jaki jest udział zmarłego małżonka w majątku wspólnym). Dokonuje się tego w odrębnym postępowaniu o podział majątku wspólnego lub w ramach postępowania o dział spadku.

 

Spadkobierca (Pan i syn) w ciągu 6 miesięcy powinni złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przy braku oświadczenia uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza.

Wniosek o podział majątku spadkowego

Syn wniósł od razu wniosek o podział majątku. Jak mniemam, chodzi o majątek małżeński (Pana i zmarłej żony). Syn jako spadkobierca zainteresowany jest ustaleniem, co wchodzi w skład spadku, a bez takiego podziału nie jest to możliwe.

 

Gdyby będzie już wiadomo, co jest w spadku po zmarłej – zapewne wystąpi o dział spadku ze stwierdzeniem nabycia spadku. Stan majątku wspólnego po śmierci jednego małżonka ocenia się na dzień tejże śmierci. Ważne jest, co było w majątku wspólnym.

 

Jak wynika z opisu, w majątku wspólnym jest nieruchomość. I tej sytuacji nie da się już w jakikolwiek sposób zmienić. Udział żony w tej nieruchomości lub jego równowartość zawsze będzie wchodził w skład spadku po niej. Dotyczy to także innych składników majątkowych.

 

Pan jest właścicielem połowy nieruchomości (w 1/2), a druga jest w spadku. Jeżeli spadkobiercami jest tylko Pan i syn, to Panu przypadnie połowa z części żony.

 

W ramach postępowania o podział majątku małżeńskiego może Pan wykazywać, że udział żony był mniejszy niż 50%. Wymagałoby to dowodów w zakresie finansowania powstawania tego majątku (np. Pan znaczenie więcej zarabiał, choroba żony).

Uznanie syna za niegodnego dziedziczenia

Z racji swojego stosunku lub zachowania wobec spadkodawcy syn może zostać uznany za niegodne dziedziczenia, co wymagałoby odrębnego procesu z Pana powództwa. Nie wpłynie to jednak na postępowanie o podział majątku małżeńskiego po śmierci małżonki.

 

Niegodny spadkobierca traktowany jest tak jakby nie dożył otwarcia spadku – podobnie jak w przypadku zrzeczenia się spadku. Oznacza to, że w określonych sytuacjach pozwala to na dziedziczenie przez jego zstępnych. Tutaj w jego miejsce weszłyby jego dzieci (a wnuki Pana i małżonki).

Umowa o dożywocie

W obecnym stanie umowę na dożywocie może Pan podpisać, ale tylko w zakresie swojego udziału (tj. 1/2). W pozostałym zakresie nie ma Pan jeszcze potwierdzonego prawa do spadku, do udziału małżonki w mieszkaniu ani wielkości swojego udziału w spadku. Notariusz, nie mając ustalonego prawa własności do całego mieszkania na Pana rzecz, nie przygotuje umowy przeniesienia prawa własności mieszkania za dożywocie na całe mieszkanie. A nie praktykuje się umowy dożywocia na udział w nieruchomości.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I + pięć =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl