
Indywidualne Porady Prawne
Jak zabezpieczyć spadek po żonie przed synem?Autor: Adam Dąbrowski • Zaktualizowane: 10.01.2021 |
W październiku zmarła moja żona, z którą wspólnie prowadziliśmy gospodarstwo domowe. Dziś otrzymałem wezwanie do sądu o podział majątku, a sprawę wniósł mój syn. Zastanawiam się jak zabezpieczyć spadek po żonie, tak aby syn nie dostał niczego. Syn od 16. roku życia nie mieszkał z nami, bo uczęszczał do szkoły z internatem. Jako 19-letni chłopak ożenił się i zamieszkał z żoną. Proponowałem mu pomoc w budowie na naszej działce, a nawet zakupiłem dużą część materiałów, ale syn w dalszym ciągu odmawiał zamieszkania z nami. Niestety syn popadł w alkoholizm i wszystko, co do tej pory zarobił, wraz z synową „przepuścili”. Wolałbym podpisać ze szwagrem umowę dożywocia, niż martwić się, że cały majątek zostanie sprzedany za bezcen w obce ręce. Czy w tej chwili przed rozprawą o podział majątku spadkowego mogę podpisać umowę dożywocia? Proszę o informacje jak zabezpieczyć majątek po żonie przed synem. |
![]() |
Dziedziczenie ustawoweNie wspomina Pan o testamencie, a zatem ma miejsce dziedziczenie ustawowe. W przypadku śmierci jednego z małżonków ustaje wspólność majątkowa. Konieczne jest ustaleniem, co wchodzi w skład spadku (jaki jest udział zmarłego małżonka w majątku wspólnym). Dokonuje się tego w odrębnym postępowaniu o podział majątku wspólnego lub w ramach postępowania o dział spadku.
Spadkobierca (Pan i syn) w ciągu 6 miesięcy powinni złożyć oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Przy braku oświadczenia uznaje się, że spadek został przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Wniosek o podział majątku spadkowegoSyn wniósł od razu wniosek o podział majątku. Jak mniemam, chodzi o majątek małżeński (Pana i zmarłej żony). Syn jako spadkobierca zainteresowany jest ustaleniem, co wchodzi w skład spadku, a bez takiego podziału nie jest to możliwe.
Gdyby będzie już wiadomo, co jest w spadku po zmarłej – zapewne wystąpi o dział spadku ze stwierdzeniem nabycia spadku. Stan majątku wspólnego po śmierci jednego małżonka ocenia się na dzień tejże śmierci. Ważne jest, co było w majątku wspólnym.
Jak wynika z opisu, w majątku wspólnym jest nieruchomość. I tej sytuacji nie da się już w jakikolwiek sposób zmienić. Udział żony w tej nieruchomości lub jego równowartość zawsze będzie wchodził w skład spadku po niej. Dotyczy to także innych składników majątkowych.
Pan jest właścicielem połowy nieruchomości (w 1/2), a druga jest w spadku. Jeżeli spadkobiercami jest tylko Pan i syn, to Panu przypadnie połowa z części żony.
W ramach postępowania o podział majątku małżeńskiego może Pan wykazywać, że udział żony był mniejszy niż 50%. Wymagałoby to dowodów w zakresie finansowania powstawania tego majątku (np. Pan znaczenie więcej zarabiał, choroba żony). Uznanie syna za niegodnego dziedziczeniaZ racji swojego stosunku lub zachowania wobec spadkodawcy syn może zostać uznany za niegodne dziedziczenia, co wymagałoby odrębnego procesu z Pana powództwa. Nie wpłynie to jednak na postępowanie o podział majątku małżeńskiego po śmierci małżonki.
Niegodny spadkobierca traktowany jest tak jakby nie dożył otwarcia spadku – podobnie jak w przypadku zrzeczenia się spadku. Oznacza to, że w określonych sytuacjach pozwala to na dziedziczenie przez jego zstępnych. Tutaj w jego miejsce weszłyby jego dzieci (a wnuki Pana i małżonki). Umowa o dożywocieW obecnym stanie umowę na dożywocie może Pan podpisać, ale tylko w zakresie swojego udziału (tj. 1/2). W pozostałym zakresie nie ma Pan jeszcze potwierdzonego prawa do spadku, do udziału małżonki w mieszkaniu ani wielkości swojego udziału w spadku. Notariusz, nie mając ustalonego prawa własności do całego mieszkania na Pana rzecz, nie przygotuje umowy przeniesienia prawa własności mieszkania za dożywocie na całe mieszkanie. A nie praktykuje się umowy dożywocia na udział w nieruchomości.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>
|
|
Zapytaj prawnika
Najnowsze pytania w dziale
Komentarze (0):
Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>