Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zabezpieczyć majątek na rzecz drugiego małżonka i wspólnego dziecka?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.03.2019

Jestem z mężem w nieformalnej separacji. Mamy jedno dorosłe dziecko. Mąż ma również córkę z pierwszego małżeństwa. Zastanawiamy się, jak zabezpieczyć nasz wspólny majątek po mojej lub męża śmierci, aby trafił tylko do naszego wspólnego dziecka. Chodzi o mieszkanie, środki finansowe, samochody. Chcielibyśmy, aby to, co jest wspólne, nie musiało być dzielone również na córkę męża. Mąż chciałby coś córce zostawić, ale to raczej ubezpieczenie i drobne środki zbierane tylko przez niego. Czy wystarczy spisać akt notarialny w sprawie spadkowej? Jak się zabezpieczyć?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Fot. Fotolia

Jak zabezpieczyć majątek na rzecz drugiego małżonka i wspólnego dziecka?

Z pewnością najtańszym sposobem rozdysponowania majątkiem jest po prostu sporządzenie testamentu, który wywrze skutki dopiero po śmierci danej osoby.

 

Po Pani córka męża nie dziedziczy, natomiast po nim oczywiście tak, więc kwestie związane z rozdysponowaniem majątkiem dotyczą przede wszystkim jego samego. Dokładniej – po nim dziedziczyłaby Pani i oboje dzieci po 1/3 majątku każde. Po Pani dziedziczyłby mąż i wspólne dziecko po połowie majątku.

 

Testament jest bardzo tanim rozwiązaniem , jeżeli zostanie zawarty w formie aktu notarialnego (nie musi mieć tej formy, ale najlepiej gdyby miał, bo wówczas notariusz z pewnością sporządzi go prawidłowo. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej wynosi ona za:

 

  • testament – 50 zł;
  • testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku – 150 zł;
  • testament zawierający zapis windykacyjny – 200 zł.

 

Myślę, że w tym przypadku należy wybierać pomiędzy tymi 2 ostatnimi testamentami. Przy czym w przypadku zwykłego testamentu po prostu rozdysponowuje się całą masą majątkową bez wyszczególniania, że np. samochód jest dla dziecka nr 1 (że tak to ujmę), a pieniądze dla dziecka nr 2, tylko albo się powołuje do spadku jedną osobę albo np. 2, ale wówczas muszą one się pomiędzy sobą spadkiem podzielić. Natomiast można uczynić zapis, w którym jakieś poszczególne przedmioty spadkobierca ma przekazać osobie, na której ten zapis uczyniono.

 

Taki zapisobiorca może na tej podstawie domagać się od spadkobiercy wydania mu zapisanych przedmiotów.

 

Natomiast testament z zapisem windykacyjnym to testament, w którym poszczególne przedmioty można przekazać określonej osobie i – inaczej niż w przypadku zapisu – ta osoba już nie musi się domagać przeniesienia własności tych rzeczy, tylko z chwilą śmierci one przechodzą na nią z mocy testamentu.

 

Art. 9811 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

 

1) rzecz oznaczona co do tożsamości;

2) zbywalne prawo majątkowe;

3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;

4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

 

Teoretycznie zatem mąż mógłby powołać do spadku np. oboje dzieci, a wspólnemu dziecku przekazać cenne rzeczy, jak mieszkania, samochód itp. Wydaje się jednak, że w opisanym przypadku powinien być to zwykły testament z ewentualnym zapisem na rzecz drugiego dziecka przekazania określonej kwoty pieniędzy, wówczas taksa notarialna wyniesie 150 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero - I =

»Podobne materiały

Jak przeprowadzić realizację ostatniej woli testamentowej

Moja mama w testamencie zawartym u notariusza ustaliła, by po jej śmierci sprzedać mieszkanie. Do sprzedaży zobowiązała mnie i jedną z sióstr. Za sprzedaż i koszty z tym związane ustaliła 30% wartości. Resztę ja z moją siostrą mamy podzielić na wszystkich siedmioro rodzeństwa razem z nami. Wśród rod

Prawo dziedziczenia i procedury spadkowe

Matka jest umierająca. Daje synowi (który jest jej jedynym krewnym) pełnomocnictwo do dokonywania w jej imieniu operacji bankowych i prawnych. Mają wspólne konto oraz samochód (współwłaściciele). Matka ma też dom. Co powinien teraz zrobić syn, by uprościć procedury spadkowe po śmierci matki? Czy pra

Swoboda w ustaleniu testamentu a majątek wspólny małżeński

Chciałbym sporządzić testament, ale nie wiem, czy mogę swobodnie dysponować moją częścią nieruchomości. Razem z mężem jesteśmy współwłaścicielami działki i domu, który na niej wybudowaliśmy. Czy w takiej sytuacji mąż i ja posiadamy po połowie udziałów i czy mogę swobodnie dysponować swoimi 50% mająt
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »