Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zabezpieczyć majątek na rzecz drugiego małżonka i wspólnego dziecka?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 06.03.2019

Jestem z mężem w nieformalnej separacji. Mamy jedno dorosłe dziecko. Mąż ma również córkę z pierwszego małżeństwa. Zastanawiamy się, jak zabezpieczyć nasz wspólny majątek po mojej lub męża śmierci, aby trafił tylko do naszego wspólnego dziecka. Chodzi o mieszkanie, środki finansowe, samochody. Chcielibyśmy, aby to, co jest wspólne, nie musiało być dzielone również na córkę męża. Mąż chciałby coś córce zostawić, ale to raczej ubezpieczenie i drobne środki zbierane tylko przez niego. Czy wystarczy spisać akt notarialny w sprawie spadkowej? Jak się zabezpieczyć?

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Z pewnością najtańszym sposobem rozdysponowania majątkiem jest po prostu sporządzenie testamentu, który wywrze skutki dopiero po śmierci danej osoby.

 

Po Pani córka męża nie dziedziczy, natomiast po nim oczywiście tak, więc kwestie związane z rozdysponowaniem majątkiem dotyczą przede wszystkim jego samego. Dokładniej – po nim dziedziczyłaby Pani i oboje dzieci po 1/3 majątku każde. Po Pani dziedziczyłby mąż i wspólne dziecko po połowie majątku.

 

Testament jest bardzo tanim rozwiązaniem , jeżeli zostanie zawarty w formie aktu notarialnego (nie musi mieć tej formy, ale najlepiej gdyby miał, bo wówczas notariusz z pewnością sporządzi go prawidłowo. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej wynosi ona za:

 

  • testament – 50 zł;
  • testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub pozbawienie uprawnionego prawa do zachowku – 150 zł;
  • testament zawierający zapis windykacyjny – 200 zł.

 

Myślę, że w tym przypadku należy wybierać pomiędzy tymi 2 ostatnimi testamentami. Przy czym w przypadku zwykłego testamentu po prostu rozdysponowuje się całą masą majątkową bez wyszczególniania, że np. samochód jest dla dziecka nr 1 (że tak to ujmę), a pieniądze dla dziecka nr 2, tylko albo się powołuje do spadku jedną osobę albo np. 2, ale wówczas muszą one się pomiędzy sobą spadkiem podzielić. Natomiast można uczynić zapis, w którym jakieś poszczególne przedmioty spadkobierca ma przekazać osobie, na której ten zapis uczyniono.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak zabezpieczyć majątek na rzecz drugiego małżonka i wspólnego dziecka?

 

Taki zapisobiorca może na tej podstawie domagać się od spadkobiercy wydania mu zapisanych przedmiotów.

 

Natomiast testament z zapisem windykacyjnym to testament, w którym poszczególne przedmioty można przekazać określonej osobie i – inaczej niż w przypadku zapisu – ta osoba już nie musi się domagać przeniesienia własności tych rzeczy, tylko z chwilą śmierci one przechodzą na nią z mocy testamentu.

 

Art. 9811 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego spadkodawca może postanowić, że oznaczona osoba nabywa przedmiot zapisu z chwilą otwarcia spadku (zapis windykacyjny). Przedmiotem zapisu windykacyjnego może być:

 

1) rzecz oznaczona co do tożsamości;

2) zbywalne prawo majątkowe;

3) przedsiębiorstwo lub gospodarstwo rolne;

4) ustanowienie na rzecz zapisobiercy użytkowania lub służebności.

 

Teoretycznie zatem mąż mógłby powołać do spadku np. oboje dzieci, a wspólnemu dziecku przekazać cenne rzeczy, jak mieszkania, samochód itp. Wydaje się jednak, że w opisanym przypadku powinien być to zwykły testament z ewentualnym zapisem na rzecz drugiego dziecka przekazania określonej kwoty pieniędzy, wówczas taksa notarialna wyniesie 150 zł.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • IV - dziesięć =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Jak przeprowadzić realizację ostatniej woli testamentowej

Moja mama w testamencie zawartym u notariusza ustaliła, by po jej śmierci sprzedać mieszkanie. Do sprzedaży zobowiązała mnie i jedną z sióstr. Za sprzedaż i koszty z tym związane ustaliła 30% wartości. Resztę ja z moją siostrą mamy podzielić na wszystkich siedmioro rodzeństwa razem

Prawo dziedziczenia i procedury spadkowe

Matka jest umierająca. Daje synowi (który jest jej jedynym krewnym) pełnomocnictwo do dokonywania w jej imieniu operacji bankowych i prawnych. Mają wspólne konto oraz samochód (współwłaściciele). Matka ma też dom. Co powinien teraz zrobić syn, by uprościć procedury spadkowe po śmierci

Swoboda w ustaleniu testamentu a majątek wspólny małżeński

Chciałbym sporządzić testament, ale nie wiem, czy mogę swobodnie dysponować moją częścią nieruchomości. Razem z mężem jesteśmy współwłaścicielami działki i domu, który na niej wybudowaliśmy. Czy w takiej sytuacji mąż i ja posiadamy po połowie udziałów i czy mogę swobodnie d
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »