.
Mamy 12 435 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak zabezpieczyć darowiznę dla syna w przypadku rozwodu?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 28.03.2021 • Zaktualizowane: 28.03.2021

Chcę darować synowi pieniądze na zakup mieszkania, które będzie wspólną własnością syna i synowej (nie mają rozdzielności majątkowej). Czy w przypadku rozwodu i podziale majątku syn będzie mógł wyłączyć tę darowiznę z majątku wspólnego? Jeśli nie, to czy jeśli w umowie darowizny zastrzegę wyłączenie tej darowizny z majątku wspólnego, to będzie to skuteczne prawnie w przyszłości?
Drugie pytanie również dotyczy podziału majątku w przypadku rozwodu. Kilka lat temu oboje z moim byłym mężem darowaliśmy synowi mieszkanie. Był wtedy kawalerem, ale obecnie wraz z synową planują sprzedać to mieszkanie, a pieniądze przeznaczyć na spłatę kredytu na zakup tego planowanego obecnie wspólnego mieszkania. Czy w przypadku rozwodu majątek stanowiący równowartość wspólnego mieszkania będzie dzielony po połowie, czy można będzie wyłączyć z niego zarówno ww. darowiznę pieniężną, jak i wartość ww. kawalerki? Nie wiem, jak mogłabym nie dopuścić do sprzedaży kawalerki (chyba że jawną niewdzięcznością jest planowana sprzedaż).
Zaznaczam, że synowa nie miała żadnego wkładu majątkowego sprzed małżeństwa. Oczywiście nie ma żadnych przesłanek, by teraz myśleć o ewentualnym rozwodzie, ale gdyby jednak miało do tego dojść, to nie chcę, aby mój syn był pozbawiony środków, które dostał ode mnie. Proszę o informację jak się zabezpieczyć i uregulować opisaną sytuację.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak zabezpieczyć darowiznę dla syna w przypadku rozwodu?

Majątki osobiste małżonków – syna i synowej

Zgodnie z treścią art. 33 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „do majątku osobistego każdego z małżonków należą:

 

1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;

2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił;

3) prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom;

4) przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków;

5) prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie;

6) przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość;

7) wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków;

8) przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków;

9) prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy;

10) przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej”.

Darowizna pieniędzy tylko dla syna

Mając na uwadze powyższe, podnoszę, iż przedmiot darowizny wchodzi do majątku wspólnego tylko wtedy, gdy oboje małżonkowie są stroną umowy darowizny dokonanej przez darczyńcę na ich rzecz na zasadach wspólności ustawowej, a także wtedy, gdy stroną umowy (obdarowanym) jest tylko jeden z małżonków, ale w umowie darczyńca zastrzegł, że przedmiot darowizny zostaje objęty wspólnością. W drugim z tych wypadków nie jest wymagane przyjęcie darowizny przez drugiego z małżonków niebędącego stroną umowy (zob. np. uchwała SN z 7.4.1975 r., sygn. akt III CZP 12/75).

Informacje w umowie darowizny

Jeżeli więc tylko jeden małżonek otrzymał darowiznę, bez wskazania powyższych zastrzeżeń, to taka darowizna wchodzi do jego majątku osobistego, a więc do majątku osobistego syna. Aby upewnić się, czy na pewno darowizna będzie stanowić własność jednego małżonka, proponuję zaznaczyć to wyraźnie podczas sporządzania umowy darowizny, a następnie podczas zgłoszenia w US. Co więcej, nieruchomość, która została darowana synowi przed zawarciem małżeństwa, na podstawie pkt 1 powyższej regulacji, również stanowią majątek osobisty syna i tak będą rozliczane podczas ewentualnego podziału majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • cztery - X =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »