Mamy 10 894 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wyliczyć udział w majątku małżeńskim?

Autor: Marek Gola • Opublikowane: 28.03.2017

Jestem w trakcie rozwodu. Przed zawarciem związku byłem właścicielem mieszkania (wartość 40 tys. PLN), którego sprzedaż sfinansowała nabycie mieszkania w czasie małżeństwa (70 tys. PLN). Następnie mieszkanie zostało sprzedane za 100 tys., które zostały przeznaczone na zakup domu (aktualna wartość 500 tys.). Jak mogę wyliczyć aktualny udział tych pierwotnych 40 tys. w aktualnym koszcie domu? Jak wyliczyć swój osobisty udział w majątku małżeńskim?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wyliczyć udział w majątku małżeńskim?

Fot. Fotolia


Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. przepisy Kodeksu cywilnego oraz Kodeksu postępowania cywilnego.

 

W pierwszej kolejności zasadne jest dokładne przeanalizowanie treści aktów notarialnych i ustalenie, czy w tychże aktach notarialnych widnieje zapis, z czyich środków nastąpiło nabycie nieruchomości. W mojej ocenie Pański wkład winien być liczony w odniesieniu do początkowej wartości nieruchomości – pierwszego mieszkania, jeżeli zatem Pańskie 40 tys. zł stanowiło 57,14% wartości mieszkania, to taki Pański udział przyjąłbym dla domu. Bowiem nie doszłoby do zakupu domu, gdyby najpierw nie było zakupione mieszkanie, który to zakup w części większej niż połowa został sfinansowany przez Pana. Jednakże powyższe rozliczenie będzie miało sens tylko wówczas, gdy po zakupie mieszkania, a następnie domu, każde z Państwa niemal w równym stopniu przyczyniało się do zwiększenia majątku wspólnego.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 plus sześć =

»Podobne materiały

Separacja w Norwegii – ważna w Polsce?

Czy rozdzielność majątkowa oraz separacja zawarte w Norwegii są ważne w Polsce? Jak uprawomocnić taki dokument w Polsce? Obie strony mają tylko obywatelstwo polskie.

Prawo do przebywania w domu, który jest własnością żony po podziale majątku

Aktem notarialnym przeprowadziliśmy z żoną podział majątku. Żona otrzymała dom, w którym jestem nadal zameldowany na pobyt stały. Zobowiązałem się wymeldować do końca marca. Czy do tego czasu mam prawo przebywać w domu, który jest już własnością żony?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »