.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uzyskać wyższy zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 03.12.2017

Jestem w ciąży i prowadzę działalność gospodarczą od 7 lat. Chciałabym płacić wyższą składkę ubezpieczenia chorobowego w celu uzyskania wyższego zasiłku macierzyńskiego. 4 lata temu z tej możliwości korzystałam i wszystko było w porządku. Wiem, że przepisy się trochę zmieniły, ale chyba ta możliwość jest dalej aktualna? I jakie składki odprowadzam, będąc na L-4 w czasie ciąży?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uzyskać wyższy zasiłek macierzyński prowadząc działalność gospodarczą?

Fot. Fotolia

Osoba prowadząca działalność składkę chorobową opłaca dobrowolnie – w określonej wysokości. Aby ją podwyższyć, musi podwyższyć podstawę opłacania składek – wszystkich, przy czym po reformie kodeksu podniesienie podstawy (i opłacanie wyższych składek) nie jest już tak opłacalne jak przed reformą, gdzie wystarczyło wyrejestrować się z ubezpieczenia chorobowego na 31 dni i potem ponownie się do niego zgłosić z wyższa podstawą. 

 

Obecnie zgodnie z art. 48 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1368) podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu niebędącemu pracownikiem stanowi przeciętny miesięczny przychód za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

 

„W przypadku ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota, podlegającego ubezpieczeniu chorobowemu przez okres krótszy niż okres 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi suma:

 

1) przeciętnej miesięcznej najniższej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz

2) kwoty stanowiącej iloczyn jednej dwunastej przeciętnej kwoty zadeklarowanej jako podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, w części przewyższającej najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe, po odliczeniach, o których mowa w art. 3 pkt 4, za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia, z których przychód podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku, oraz liczby tych miesięcy”.

 

Słowem – podwyższenie składki spowoduje tylko nieznaczne podwyższenie świadczeń, bo i tak ZUS uwzględni składki z ostatnich 12 miesięcy. A z kolei przerwanie ubezpieczenia i ponowne ubezpieczenie po przerwie dłuższej niż 31 dni spowoduje, że ZUS uwzględni co prawda tylko okresy opłacania wyższej składki, ale uzupełni je do pełnych 12 miesięcy o najniższa podstawę.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »