Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak ustalić wysokość zachowku?

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.10.2019

Jak można obliczyć masę spadkową w celu ustalenia wysokości zachowku? Prawdopodobnie w masie spadkowej nic już nie zostało, a odczytanie testamentu to będzie formalność. Przypuszczam bowiem, że ojciec wcześniej zrobił darowizny na żonę i brata. Czy mogę to jakoś ustalić? Jestem dzieckiem pozamałżeńskim.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

W związku z zadanym pytaniem wyjaśniam, że zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny.

Przepisy, a dokładnie art. 995 Kodeksu cywilnego stanowi, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

 

Do ustalenia wartości rzeczywistej najlepiej jest posłużyć się ekspertyzą rzeczoznawcy ds. nieruchomości, jeżeli o takie darowizny chodzi, który jest jedyną kompetentną osobą mogącą ustalić wartość darowizn. Jeżeli były to auta, można próbować kierować się ogłoszeniami prasowymi, ale te zwykle nie są do końca miarodajne i również najlepiej, aby wycenił je rzeczoznawca.

 

W procesie o zachowek zawsze wartość ustalają biegli sądowi z danego zakresu. A jak to ustalić> Można spróbować się udać do wydziału ksiąg wieczystych (miejsca położenia nieruchomości) i ustalić, czy zmarły był właścicielem nieruchomości – wówczas po okazaniu aktu urodzenia (trzeba wykazać interes prawny) sąd powinien udostępnić akta prowadzone dla danej księgi wieczystej, a tam będzie się znajdował akt notarialny darowizny.

 

Jeżeli chodzi o auta, można spróbować ustalać w urzędzie gminy wydziale ds. rejestracji pojazdów, czy żona lub rodzeństwo są właścicielami pojazdów i wtedy można spróbować ustalić, czy była darowizna dokonana. Dowód nabycia auta powinien być bowiem przedstawiony do rejestracji.

 

Jeżeli chodzi o inne rzeczy, niestety nie potrafię wskazać sposobu ustalenia, gdyż zbycie takich rzeczy nie jest rejestrowane, można jedynie rozpytywać osoby znajome, ale szanse na udowodnienie takich darowizn – nie ukrywam – są bardzo niskie.

 

Jeżeli byłyby darowizny pieniężne, źródłem wiedzy jest urząd skarbowy, ale do niego zwrócić się może jedynie sąd w trakcie postępowania, Pani urząd z uwagi na tajemnicę skarbową żadnych informacji nie udzieli. Innych sposobów ustalania ewentualnych darowizn nie znam.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 7 - jeden =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Roszczenie zapłaty zachowku, jak go uniknąć?

Moja mama miała dwa mieszkania, jedno z nich przekazała aktem notarialnym swojemu najstarszemu wnukowi (mojemu siostrzeńcowi) – upływa właśnie 5 lat od tego zapisu w formie darowizny. Mojemu synowi mama chce przekazać mieszkanie, w którym obecnie oboje mieszkają. Napisała odręcznie

Zachowek dla siostrzenicy/bratanicy?

Przed pięcioma laty siostra przepisała na siebie gospodarstwo ciotki. Ciotka zmarła w zeszłym roku. Czy należy mi się zachowek?

Pasierbica a prawo do zachowku

Mój wuj ożenił się w 1942 r. z wdową, która miała wówczas już czteroletnią córkę. Pasierbica zawsze zwracała się do ojczyma „tato” – wszyscy uważali ją za członka rodziny. Wuj, który ma obecnie 92 lata, sporządził testament, jednak nie uwzględnił w nim pasierb
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »