Mamy 11 279 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Uwzględnienie darowizn przy obliczaniu zachowku

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.10.2019

Jak można obliczyć masę spadkową w celu ustalenia wysokości zachowku? Prawdopodobnie w masie spadkowej nic już nie zostało, a odczytanie testamentu to będzie formalność. Przypuszczam bowiem, że ojciec wcześniej zrobił darowizny na żonę i brata. Czy mogę to jakoś ustalić? I jak to ustalę, że miejsce miały darowizny, to czy będą one uwzględnione przy obliczaniu zachowku? Jestem dzieckiem pozamałżeńskim.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uwzględnienie darowizn przy obliczaniu zachowku

Fot. Fotolia

W związku z zadanym pytaniem wyjaśniam, że zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny.

Przepisy, a dokładnie art. 995 Kodeksu cywilnego stanowi, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

 

Do ustalenia wartości rzeczywistej najlepiej jest posłużyć się ekspertyzą rzeczoznawcy ds. nieruchomości, jeżeli o takie darowizny chodzi, który jest jedyną kompetentną osobą mogącą ustalić wartość darowizn. Jeżeli były to auta, można próbować kierować się ogłoszeniami prasowymi, ale te zwykle nie są do końca miarodajne i również najlepiej, aby wycenił je rzeczoznawca.

 

W procesie o zachowek zawsze wartość ustalają biegli sądowi z danego zakresu. A jak to ustalić? Można spróbować się udać do wydziału ksiąg wieczystych (miejsca położenia nieruchomości) i ustalić, czy zmarły był właścicielem nieruchomości – wówczas po okazaniu aktu urodzenia (trzeba wykazać interes prawny) sąd powinien udostępnić akta prowadzone dla danej księgi wieczystej, a tam będzie się znajdował akt notarialny darowizny.

 

Jeżeli chodzi o auta, można spróbować ustalać w urzędzie gminy wydziale ds. rejestracji pojazdów, czy żona lub rodzeństwo są właścicielami pojazdów i wtedy można spróbować ustalić, czy była darowizna dokonana. Dowód nabycia auta powinien być bowiem przedstawiony do rejestracji.

 

Jeżeli chodzi o inne rzeczy, niestety nie potrafię wskazać sposobu ustalenia, gdyż zbycie takich rzeczy nie jest rejestrowane, można jedynie rozpytywać osoby znajome, ale szanse na udowodnienie takich darowizn – nie ukrywam – są bardzo niskie.

 

Jeżeli byłyby darowizny pieniężne, źródłem wiedzy jest urząd skarbowy, ale do niego zwrócić się może jedynie sąd w trakcie postępowania, Pani urząd z uwagi na tajemnicę skarbową żadnych informacji nie udzieli. Innych sposobów ustalania ewentualnych darowizn nie znam.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • jeden + zero =

»Podobne materiały

Roszczenie zapłaty zachowku, jak go uniknąć?

Moja mama miała dwa mieszkania, jedno z nich przekazała aktem notarialnym swojemu najstarszemu wnukowi (mojemu siostrzeńcowi) – upływa właśnie 5 lat od tego zapisu w formie darowizny. Mojemu synowi mama chce przekazać mieszkanie, w którym obecnie oboje mieszkają. Napisała odręcznie testament,

 

Zachowek dla siostrzenicy/bratanicy

Przed pięcioma laty siostra przepisała na siebie gospodarstwo ciotki. Ciotka zmarła w zeszłym roku. Czy należy mi się zachowek?

 

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »