.
Mamy 13 116 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Uwzględnienie darowizn przy obliczaniu zachowku

Autor: Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 08.10.2019

Jak można obliczyć masę spadkową w celu ustalenia wysokości zachowku? Prawdopodobnie w masie spadkowej nic już nie zostało, a odczytanie testamentu to będzie formalność. Przypuszczam bowiem, że ojciec wcześniej zrobił darowizny na żonę i brata. Czy mogę to jakoś ustalić? I jak to ustalę, że miejsce miały darowizny, to czy będą one uwzględnione przy obliczaniu zachowku? Jestem dzieckiem pozamałżeńskim.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Uwzględnienie darowizn przy obliczaniu zachowku

Fot. Fotolia

W związku z zadanym pytaniem wyjaśniam, że zgodnie z art. 993 Kodeksu cywilnego przy obliczaniu zachowku uwzględnia się darowizny.

Przepisy, a dokładnie art. 995 Kodeksu cywilnego stanowi, że wartość przedmiotu darowizny oblicza się według stanu z chwili jej dokonania, a według cen z chwili ustalania zachowku.

 

Do ustalenia wartości rzeczywistej najlepiej jest posłużyć się ekspertyzą rzeczoznawcy ds. nieruchomości, jeżeli o takie darowizny chodzi, który jest jedyną kompetentną osobą mogącą ustalić wartość darowizn. Jeżeli były to auta, można próbować kierować się ogłoszeniami prasowymi, ale te zwykle nie są do końca miarodajne i również najlepiej, aby wycenił je rzeczoznawca.

 

W procesie o zachowek zawsze wartość ustalają biegli sądowi z danego zakresu. A jak to ustalić? Można spróbować się udać do wydziału ksiąg wieczystych (miejsca położenia nieruchomości) i ustalić, czy zmarły był właścicielem nieruchomości – wówczas po okazaniu aktu urodzenia (trzeba wykazać interes prawny) sąd powinien udostępnić akta prowadzone dla danej księgi wieczystej, a tam będzie się znajdował akt notarialny darowizny.

 

Jeżeli chodzi o auta, można spróbować ustalać w urzędzie gminy wydziale ds. rejestracji pojazdów, czy żona lub rodzeństwo są właścicielami pojazdów i wtedy można spróbować ustalić, czy była darowizna dokonana. Dowód nabycia auta powinien być bowiem przedstawiony do rejestracji.

 

Jeżeli chodzi o inne rzeczy, niestety nie potrafię wskazać sposobu ustalenia, gdyż zbycie takich rzeczy nie jest rejestrowane, można jedynie rozpytywać osoby znajome, ale szanse na udowodnienie takich darowizn – nie ukrywam – są bardzo niskie.

 

Jeżeli byłyby darowizny pieniężne, źródłem wiedzy jest urząd skarbowy, ale do niego zwrócić się może jedynie sąd w trakcie postępowania, Pani urząd z uwagi na tajemnicę skarbową żadnych informacji nie udzieli. Innych sposobów ustalania ewentualnych darowizn nie znam.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • VIII - VII =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl