.
Mamy 12 389 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uprzedzić zwolnienie z pracy?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 05.05.2017

Jestem zatrudniona na czas nieokreślony. Pracuję od ponad 6 lat. Mój urlop wychowawczy dobiega końca 31 maja 2016 r. Obecnie w firmie trwają zwolnienia, sytuacja jest bardzo zła. Mnie pewnie też czeka redukcja. Chciałabym się ochronić na pół roku, wysyłając do firmy L4 1 czerwca (mam kłopoty zdrowotne). Czy mogę tak zrobić? Jak uprzedzić zwolnienie z pracy? Czy przysługuje mi jakiś zasiłek?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zgodnie z art. 11 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa miesięczny zasiłek chorobowy wynosi 100 % podstawy wymiaru zasiłku, jeżeli niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypada w okresie ciąży.

 

Ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

 

  1. po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu;
  2. po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego – jeżeli jest ubezpieczony dobrowolnie.

 

Do okresów ubezpieczenia chorobowego, o których mowa wyżej, wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym albo odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Ustawodawca ustanowił cztery wyjątki od zasady nieprzerwanego okresu wyczekiwania – w takiej sytuacji do okresu wyczekiwania zalicza się poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie:

 

  1. jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni,
  2. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem wychowawczym,
  3. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana urlopem bezpłatnym,
  4. jeżeli przerwa między nimi była spowodowana odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.

 

Oznacza to, że już pierwszego dnia po powrocie z urlopu wychowawczego może Pani pójść na zwolnienie lekarskie – bez konieczności wyczekiwania 30 dni.

 

Podstawa wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku jest obliczana na podstawie wynagrodzenia uzyskiwanego przez pracownika w ostatnich 12 miesiącach poprzedzających chorobę, po potrąceniu składek na ubezpieczenia społeczne finansowanych przez pracownika (13,71%).

 

W przypadku, kiedy niezdolność do pracy powstanie wcześniej, do podstawy zasiłku wejdą pełne miesiące naszego dotychczasowego zatrudnienia.

 

Kiedy jednak pracownik przez cały okres, z którego ma być obliczana podstawa świadczenia, przebywał na urlopie bezpłatnymwychowawczym czy też odbywał służbę wojskową, nie ma jego zarobków, na podstawie których możliwe byłoby obliczenie świadczenia. 

 

Wówczas podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego bądź zasiłku stanowi wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy w wysokości:

 

wynagrodzenia określonego w umowie – jeśli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości,

przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wypłaconego pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy - jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne.

 

Podsumowując – już od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego może Pani przebywać na zwolnieniu lekarskim, które zapewni Pani ochronę przed zwolnieniem przez 182 dni. Zasiłek chorobowy będzie Pani otrzymywać przez cały okres zwolnienia.

 

Co do wypowiedzenia z Pani strony: obowiązuje Panią 3-miesięczny okres wypowiedzenia, przy czym liczony jest on od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, gdy wypowiedzenie było złożone. Dlatego jeśli wraca Pani do pracy 1 czerwca – ma Pani 6 miesięcy zwolnienia lekarskiego, zanim pracodawca będzie mógł Panią zwolnić. To daje Pani czas do 1 grudnia.

 

W tym kontekście koniec wypowiedzenia także powinien przypadać na 1 grudnia, wiec złożyć je Pani powinna najpóźniej 31 sierpnia 2016 r.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 9 - trzy =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »