Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć wypowiedzenia umowy z art. 53?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.10.2018

Mam przyznany zasiłek rehabilitacyjny na 4 miesiące, który kończy się początkiem maja. Chcę uniknąć wypowiedzenia z art. 53, a okres ochronny kończy mi się z dniem 10 kwietnia. Czy w chwili, kiedy wyprzedzę pracodawcę, i wyśle wypowiedzenie, tak aby mieć okres 3 miesięczny, moje wypowiedzenie będzie wiążące i uniknę tym samym art. 53? Czy mimo że złożę wypowiedzeniem nie uchroni mnie to przed art. 53 i pracodawca może wysłać mi dokumenty pocztą w 91. dniu trwania zasiłku? Oczywiście mam umowę na czas nieokreślony i u obecnego pracodawcy jestem zatrudniona od 8 lat. Zależy mi na zachowaniu należnego mi okresu wypowiedzenia. Czy wypowiedzenie mogę wysłać pocztą?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Niestety w sytuacji, gdy Pani zwolnienie (i zasiłek rehabilitacyjny) przekraczają 182 dni plus 3 miesiące, złożenie przez Panią wypowiedzenia nie wpłynie na prawo pracodawcy do rozwiązania z Panią stosunku pracy na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.

 

Rozwiązać umowę w tym trybie pracodawca może nawet wtedy, gdy już jest Pani w okresie wypowiedzenia złożonego przez siebie. Oczywiście złożenie przez Panią wypowiedzenia może skłonić pracodawcę do poczekania, aż okres wypowiedzenia upłynie i niekorzystania z możliwości zagwarantowanej w art. 53 Kodeksu pracy. Przy czym przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia pracodawca raczej nie będzie czekał i skorzysta z prawa do zwolnienia Pani bez wypowiedzenia z art. 53 Kodeksu pracy.

 

Wypowiedzenie może zostać wysłane pocztą tak samo jak oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy z tytułu art. 53 Kodeksu pracy. Oba dokumenty uznaje się za dostarczone (i wywołujące skutki) w chwili, gdy druga strona je otrzyma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dwa - dwa =

»Podobne materiały

Odprawa po zwolnieniu niepełnosprawnego pracownika

Pracowałem w zakładzie pracy chronionej. Trzy miesiące temu dostałem zwolnienie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy w tym wypadku należy mi się odprawa i czy propozycja innego stanowiska (wyrażona ustnie kilka miesięcy wcześniej) ma na to wpływ? Co kilka tygodni z firmy zwalniana była

Postępowanie karne a zwolnienie dyscyplinarne

Toczy się wobec mnie postępowanie karne w sądzie. Będę wnosić o umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub o warunkowe umorzenie. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? 

Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczono mi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jestem pracownikiem firmy od 27.05.2002 - pierwsza umowa była zawarta na okres próbny 3 miesięcy, następna na czas określony
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »