Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć wypowiedzenia umowy z art. 53?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 07.10.2018

Mam przyznany zasiłek rehabilitacyjny na 4 miesiące, który kończy się początkiem maja. Chcę uniknąć wypowiedzenia z art. 53, a okres ochronny kończy mi się z dniem 10 kwietnia. Czy w chwili, kiedy wyprzedzę pracodawcę, i wyśle wypowiedzenie, tak aby mieć okres 3 miesięczny, moje wypowiedzenie będzie wiążące i uniknę tym samym art. 53? Czy mimo że złożę wypowiedzeniem nie uchroni mnie to przed art. 53 i pracodawca może wysłać mi dokumenty pocztą w 91. dniu trwania zasiłku? Oczywiście mam umowę na czas nieokreślony i u obecnego pracodawcy jestem zatrudniona od 8 lat. Zależy mi na zachowaniu należnego mi okresu wypowiedzenia. Czy wypowiedzenie mogę wysłać pocztą?

Marta Handzlik-Rosuł

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Niestety w sytuacji, gdy Pani zwolnienie (i zasiłek rehabilitacyjny) przekraczają 182 dni plus 3 miesiące, złożenie przez Panią wypowiedzenia nie wpłynie na prawo pracodawcy do rozwiązania z Panią stosunku pracy na podstawie art. 53 Kodeksu pracy.

 

Rozwiązać umowę w tym trybie pracodawca może nawet wtedy, gdy już jest Pani w okresie wypowiedzenia złożonego przez siebie. Oczywiście złożenie przez Panią wypowiedzenia może skłonić pracodawcę do poczekania, aż okres wypowiedzenia upłynie i niekorzystania z możliwości zagwarantowanej w art. 53 Kodeksu pracy. Przy czym przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia pracodawca raczej nie będzie czekał i skorzysta z prawa do zwolnienia Pani bez wypowiedzenia z art. 53 Kodeksu pracy.

 

Wypowiedzenie może zostać wysłane pocztą tak samo jak oświadczenie pracodawcy o rozwiązaniu stosunku pracy z tytułu art. 53 Kodeksu pracy. Oba dokumenty uznaje się za dostarczone (i wywołujące skutki) w chwili, gdy druga strona je otrzyma.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • siedem + 8 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Odprawa po zwolnieniu niepełnosprawnego pracownika

Pracowałem w zakładzie pracy chronionej. Trzy miesiące temu dostałem zwolnienie z zachowaniem okresu wypowiedzenia. Czy w tym wypadku należy mi się odprawa i czy propozycja innego stanowiska (wyrażona ustnie kilka miesięcy wcześniej) ma na to wpływ? Co kilka tygodni z firmy zwaln

Postępowanie karne a zwolnienie dyscyplinarne

Toczy się wobec mnie postępowanie karne w sądzie. Będę wnosić o umorzenie postępowania na podstawie art. 17 § 1 pkt 3 K.p.k. lub o warunkowe umorzenie. Czy pracodawca może mnie teraz zwolnić? 

Rozwiązanie umowy po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego wręczono mi rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem bez podania przyczyny z zachowaniem dwutygodniowego okresu wypowiedzenia. Jestem pracownikiem firmy od 27.05.2002 - pierwsza umowa była zawarta na okres próbny 3 miesięcy, następna na czas o
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »