.
Mamy 12 627 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniknąć płacenia zachowku?

Autor: Iryna Kowalczuk • Opublikowane: 20.06.2019

Posiadam dwoje starszych rodziców, który mają własne mieszkanie. W rodzinie był z nami jeszcze brat, który już nie żyje od 5 lat. Rodzice postanowili przepisać mi mieszkanie, ponieważ brat już wcześniej dostał rodzinne mieszkanie po babci i po jego śmierci ma je żona i dzieci. Jak uniknąć płacenia zachowku dla nich? Obawiam się, że jakby rodzice przepisali mieszkanie, po ich śmierci żona brata wraz z jego dziećmi upomnieli by się o zapłatę zachowku. I dlatego chcę zabezpieczyć się przed płaceniem zachowku.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uniknąć płacenia zachowku?

Fot. Fotolia

Umowa dożywocia jest najlepszym sposobem, żeby uchronić się przez płaceniem ewentualnego zachowku.

 

Według art. 908 § 1 Kodeksu cywilnego (K.c.): „jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym”.

 

Stosownie do art. 908 § 2 K.c.: „jeżeli w umowie o dożywocie nabywca nieruchomości zobowiązał się obciążyć ją na rzecz zbywcy użytkowaniem, którego wykonywanie jest ograniczone do części nieruchomości, służebnością mieszkania lub inną służebnością osobistą albo spełniać powtarzające się świadczenia w pieniądzach lub w rzeczach oznaczonych co do gatunku, użytkowanie, służebność osobista oraz uprawnienie do powtarzających się świadczeń należą do treści prawa dożywocia”.

 

Jak więc wynika z przepisów, w zamian za przeniesienie na Pani rzecz własności nieruchomości zobowiąże się Pani do opieki nad rodzicami, dostarczania im środków utrzymania, mieszkania itp.

 

Z przepisów K.c. wynika, że strony umowy dożywocia mogą swobodnie kształtować treść obowiązków nakładanych na nabywcę nieruchomości w związku z umową dożywocia. W takiej umowie strony same określają, co należy rozumieć pod pojęciem dożywotniego utrzymania. Dopiero w braku postanowień umownych ważne są obowiązki określone w art. 908 K.c.

 

Umowa dożywocia nie jest bezpłatnym przysporzeniem (darowizną) i dlatego, jeżeli zostanie zawarta, dzieci brata nie będą mogły żądać zachowku od wartości nieruchomości zbytej na rzecz Pani tą umową (tak, jakby to miało miejsce w przypadku darowizny czy dziedziczenia testamentowego).

 

Zawarcie umowy dożywocia jest najlepszym sposobem na uniknięcie zapłaty zachowku po śmierci każdego z Pani rodziców. Po spisaniu umowy dożywocia nie będzie Pani musiała płacić zachowku na rzecz dzieci brata.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • dziewięć plus 9 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »