.
Mamy 12 503 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak uniemożliwić żonie powrót do wspólnego domu po romansie?

Autor: Małgorzata Rybarczyk • Opublikowane: 10.04.2019

Jak uniemożliwić żonie powrót do wspólnego domu po romansie? Trzy miesiące temu żona wyprowadziła się z domu na skutek romansu z innym mężczyzną. Obecnie chce wrócić do domu. Jest współwłaścicielką naszego domu. Czy mam jakiekolwiek podstawy, by uniemożliwić żonie wprowadzenie się do domu? 


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak uniemożliwić żonie powrót do wspólnego domu po romansie?

Fot. Fotolia

Kodeks cywilny w art. 140 stanowi, iż w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

 

Równocześnie Kodeks wskazuję, iż w przypadku współwłasności każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli (art. 206).

 

Tak więc małżonka ma pełne prawo wrócić do mieszkania i korzystać z niego zgodnie ze zwyczajem. Może Pan próbować dwóch rozwiązań, niestety obu odległych w realizacji.

 

Po pierwsze może Pan skorzystać z prawa do zniesienia współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności może nastąpić przez: fizyczny podział rzeczy wspólnej, przyznanie rzeczy wspólnej na własność jednemu lub kilku współwłaścicielom w zamian za spłaty na rzecz pozostałych lub sprzedaż rzeczy wspólnej stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Ponieważ chodzi o mieszkanie to podział mógłby polegać na przyznaniu Panu mieszkania i spłacie małżonki. Pozew podlega opłacie w wysokości 1000 zł.

 

Druga możliwość to dokonanie podziału majątku wspólnego podczas rozwodu lub ugodowo u notariusza. Opłata od pozwu w tego rodzaju sprawie wynosi 1000 zł,

 

Jedno i drugie rozwiązanie oznacza konieczność postępowania sądowego (za wyjątkiem podziału notariusza), które może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Osobiście doradzam rozwód i podział majątku.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • zero plus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »