.
Mamy 12 973 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Jak udowodnić potrącenie przez samochód?

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 28.09.2019

Wczoraj mój brat został potrącony przez samochód na przystanku autobusowym. Osoba dwukrotnie potrąciła brata. Za pierwszym razem, gdy brat chciał zrobić zdjęcie kierowcy i za drugim razem, gdy już chciał zatrzymać samochód po pierwszym uderzeniu. Sprawca uciekł, jednak wiemy, kim on jest (mała miejscowość). Brat doznał kilku obtłuczeń i obtarć (jeszcze nie był na obdukcji). Brat był z kolegą, który wszystko widział. W miejscu zdarzenia nie ma żadnych kamer. Policja zbadała alkomatem brata i zasugerowała, że nic z tym nie zrobią, bo to jego wersja wydarzeń, nic mu nie jest, nie ma na nic dowodów, a kierowca zapewne wszystkiemu zaprzeczy (chociaż kolega potwierdził wersję brata). Brat powiedział policjantom, że według niego była to próba zabójstwa, a co najmniej próba spowodowania poważnych obrażeń ciała. Policjanci to wyśmiali. Co można w tej sytuacji zrobić? Bo wątpię, że policja czy prokuratura zajmie się tą sprawą.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak udowodnić potrącenie przez samochód?

Fot. Fotolia

Przyznam, że trochę dziwna jest sytuacja dotycząca zachowania policjantów na miejscu zdarzenia. Skoro doszło do wypadku, w którym obrażenia odniósł Pana brat, obowiązkiem policji było przeprowadzić czynności wyjaśniające na miejscu zdarzenia. W prawie karnym obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą organy procesowe, a więc każdy organ postępowania, prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy.

 

Zasada ścigania z urzędu polega na tym, że ściganie przestępców przez organy państwa odbywa się niezależnie od woli pokrzywdzonego. Organ procesowy ma obowiązek prawny podjęcia działań z urzędu, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, co oznacza, że organ musi mieć informacje, które pozwolą na przyjęcie, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wszczęcie postępowania będzie zatem niedopuszczalne, jeśli przestępstwa nie tylko nie popełniono, ale także wtedy, gdy podejrzenie popełnienia przestępstwa nie jest dostatecznie uzasadnione. Wszczęcie śledztwa bądź dochodzenia następuje z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie. Zgodnie z § 119 rozporządzenia – Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury prokurator jest obowiązany nadać bieg sprawie najpóźniej w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu lub otrzymania pisemnego zawiadomienia o przestępstwie.

 

W związku z tym, że policja postąpiła w taki sposób, Pana brat bądź jego kolega jako uczestnik zdarzenia powinni złożyć w jednostce Policji bądź w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w którym opiszą całe zdarzenie. Można je złożyć zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. W zawiadomieniu o przestępstwie można wskazać także osobę podejrzaną. Niezwłocznie po zawiadomieniu organ musi wydać postanowienie o wszczęciu postępowania bądź o jego nie wszczynaniu. Jeżeli zawiadamiającym będzie brat, to może on w zawiadomieniu wnosić o przesłuchanie w charakterze świadka swego kolegi. Zdarzenie można zakwalifikować według art. 177 § 1 Kodeksu karnego: „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 (trwające dłużej niż 7 dni)  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Konieczne w tym celu będzie dokonanie obdukcji lekarskiej – lekarz wyda zaświadczenie ze specjalistycznego badania lekarskiego, w którym opisze stwierdzone obrażenia ciała, a także może podać prawdopodobną przyczynę obrażeń..

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 0 minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl