Mamy 10 655 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak udowodnić potrącenie przez samochód?

Autor: Małgorzata Zegarowicz-Sobuń • Opublikowane: 28.09.2019

Wczoraj mój brat został potrącony przez samochód na przystanku autobusowym. Osoba dwukrotnie potrąciła brata. Za pierwszym razem, gdy brat chciał zrobić zdjęcie kierowcy i za drugim razem, gdy już chciał zatrzymać samochód po pierwszym uderzeniu. Sprawca uciekł, jednak wiemy, kim on jest (mała miejscowość). Brat doznał kilku obtłuczeń i obtarć (jeszcze nie był na obdukcji). Brat był z kolegą, który wszystko widział. W miejscu zdarzenia nie ma żadnych kamer. Policja zbadała alkomatem brata i zasugerowała, że nic z tym nie zrobią, bo to jego wersja wydarzeń, nic mu nie jest, nie ma na nic dowodów, a kierowca zapewne wszystkiemu zaprzeczy (chociaż kolega potwierdził wersję brata). Brat powiedział policjantom, że według niego była to próba zabójstwa, a co najmniej próba spowodowania poważnych obrażeń ciała. Policjanci to wyśmiali. Co można w tej sytuacji zrobić? Bo wątpię, że policja czy prokuratura zajmie się tą sprawą.

Monika Wycykał

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przyznam, że trochę dziwna jest sytuacja dotycząca zachowania policjantów na miejscu zdarzenia. Skoro doszło do wypadku, w którym obrażenia odniósł Pana brat, obowiązkiem policji było przeprowadzić czynności wyjaśniające na miejscu zdarzenia. W prawie karnym obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą organy procesowe, a więc każdy organ postępowania, prowadzą postępowanie i dokonują czynności z urzędu, chyba że ustawa uzależnia je od wniosku określonej osoby, instytucji lub organu albo od zezwolenia władzy.

 

Zasada ścigania z urzędu polega na tym, że ściganie przestępców przez organy państwa odbywa się niezależnie od woli pokrzywdzonego. Organ procesowy ma obowiązek prawny podjęcia działań z urzędu, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, co oznacza, że organ musi mieć informacje, które pozwolą na przyjęcie, że zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa. Wszczęcie postępowania będzie zatem niedopuszczalne, jeśli przestępstwa nie tylko nie popełniono, ale także wtedy, gdy podejrzenie popełnienia przestępstwa nie jest dostatecznie uzasadnione. Wszczęcie śledztwa bądź dochodzenia następuje z urzędu lub na skutek zawiadomienia o przestępstwie. Zgodnie z § 119 rozporządzenia – Regulaminu wewnętrznego urzędowania powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury prokurator jest obowiązany nadać bieg sprawie najpóźniej w terminie 7 dni od dnia sporządzenia protokołu lub otrzymania pisemnego zawiadomienia o przestępstwie.


Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

Fot. Fotolia

Jak udowodnić potrącenie przez samochód?

 

W związku z tym, że policja postąpiła w taki sposób, Pana brat bądź jego kolega jako uczestnik zdarzenia powinni złożyć w jednostce Policji bądź w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, w którym opiszą całe zdarzenie. Można je złożyć zarówno w formie pisemnej, jak i ustnej. W zawiadomieniu o przestępstwie można wskazać także osobę podejrzaną. Niezwłocznie po zawiadomieniu organ musi wydać postanowienie o wszczęciu postępowania bądź o jego nie wszczynaniu. Jeżeli zawiadamiającym będzie brat, to może on w zawiadomieniu wnosić o przesłuchanie w charakterze świadka swego kolegi. Zdarzenie można zakwalifikować według art. 177 § 1 Kodeksu karnego: „kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 (trwające dłużej niż 7 dni)  podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”.

 

Konieczne w tym celu będzie dokonanie obdukcji lekarskiej – lekarz wyda zaświadczenie ze specjalistycznego badania lekarskiego, w którym opisze stwierdzone obrażenia ciała, a także może podać prawdopodobną przyczynę obrażeń..

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • V - 0 =

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

»Podobne materiały

Przesłanki naruszenia dobra osobistego jakim jest prawo do prywatności

Jestem powodem w sprawie karnej, która jest dla mnie bardzo przykra. Pewien mój znajomy, świadomy moich problemów i sprawy, którą wniosłem do sądu, rozpowiada o tym na lewo i prawo. Nie życzę sobie, aby wszyscy wiedzieli o tym procesie, dość przykrości mnie już spotkało. Mam świ

Nieprawidłowo wykonane roboty budowlane

Zleciłam wykonanie robót budowlanych na kwotę 40 000 zł. Roboty zostały źle wykonane – w sposób świadczący co najmniej o braku wiedzy budowlanej (opinia biegłego ma 40 stron). Prokurator twierdzi, iż nie doszło do doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Czy ma

Dziecko krzywdzone – zadośćuczynienie od sprawcy

W naszej rodzinie zastępczej jest m.in. 3-letni chłopczyk, dawniej bity i krzywdzony przez swoją matkę. Obecnie toczy się wobec niej (lub już jest zamknięta – nie otrzymujemy żadnych informacji) sprawa. Czy jest szansa na uzyskanie zadośćuczynienia od sprawcy? Od czego zacząć?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »