Mamy 10 755 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak udowodnić komornikowi że rzeczy w użyczonym mieszkaniu nie są moje?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 06.02.2019

Mam meldunek i zamieszkuję z dziećmi w mieszkaniu użyczonym (nie jest moje) od znajomych. Sprzęt RTV i wyposażenie należą do właściciela, a nie do mnie. Właściciel przebywa za granicą i nie ma już dokumentów potwierdzających ich zakup. Jak udowodnić przed komornikiem, że to nie moje rzeczy, jakie dowody mogę podać?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rewelacja!!! Wszystko bardzo klarownie wytłumaczone. Korzystałem z usług nie jednego prawnika, ale tak przygotowane pismo i objaśnienia jakie otrzymałem wprawiło mnie w zdumienie. Wszystko na najwyższym poziomie!!! Polecam serdecznie i dziękuję całemu zespołowi ePorady24, a w szczególności Panu Karolowi Jokielowi.
Zbyszek
Żadna opinia nie wyrazi mojej wdzięczności dla zespołu ePorady. Moja sprawa wydawała mi się tak skomplikowana, że nie do rozwiązania. Nie wiedziałem, od której strony ją zacząć. Szperając w internecie, natrafiłem na ePorady i okazało się, że moją sprawę można zacząć od strony, której absolutnie bym się nie spodziewał.
Jestem bardzo zadowolony z obrotu sprawy, która mnie dotyczy. Z tak znikomych danych, które przekazałem, otrzymałem pismo tak profesjonalnie napisane, jakby zespół ePorady był moim bardzo dobrym znajomym i znał mój problem tak dobrze jak ja. Dziękuję bardzo i będę polecał wszystkim korzystanie z waszych usług.
Henryk
Bardzo, bardzo dziękuję!!! W ciągu dwóch dni otrzymałam więcej wiadomości na temat mojej sprawy niż w ciągu 2 miesięcy od dwóch adwokatów!!!! Do tej pory dowiadywałam się tylko, jakie prawa ma osoba, która naraziła mnie na ogromne szkody, i jakie konsekwencje grożą mi, jeżeli nie będę respektować tych praw. Nawet odpowiedź na dodatkowe pytanie nastąpiła szybciej i była bardziej wyczerpująca niż trwająca od tygodnia dyskusja na ten temat z moim pełnomocnikiem (teraz byłym). O kosztach nie mówiąc. BARDZO POLECAM!!!
Małgorzata
Widziałem już wiele pozwów, ale sporządzony przez prawnika z eporady24.pl jest prawdziwym majstersztykiem i wyrazem profesjonalizmu. Jasno, konkretnie, przy minimum słów, maksimum treści. Do tego relacja jakości do ceny również znajduje swoje uzasadnienie. Z pełnym przekonaniem wygranej sprawy zanoszę pozew do sądu. Nikomu nie należy życzyć sądowych spraw, ale gdyby zaszła potrzeba, z pełnym przekonaniem mogę polecić eporady24.pl.
Jacek
Powiem tak: cuda załatwiane są od ręki! Na sprawie w sądzie sędzina była zaskoczona tak profesjonalnym i rzeczowym przygotowaniem, a wszystko dzięki ePorady24! Zakończyłem sprawę i wygrałem!!!! Polecam ten serwis i serdecznie dziękuję. Tak sprawnej obsługi mógłby pozazdrościć każdy inny serwis! Prawnicy są na najwyższym poziomie!!! Polecam z całego serca!!!
Zbyszek

Przede wszystkim powinna Pani zgłosić komornikowi zastrzeżenie, że zajęte przez niego rzeczy nie są Pani własnością i wnieść, by uczynił on stosowną adnotację do protokołu zajęcia.

 

Niemniej zgłoszenie takiego zastrzeżenia nie spowoduje automatycznie zwolnienie rzeczy spod egzekucji. Właściciel rzeczy w takiej sytuacji musi wnieść tzw. powództwo przeciwegzekucyjne oparte na art. 841 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego.Zgodnie z tym przepisem osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.

 

Sądem właściwym będzie sąd rejonowy, przy którym działa komornik prowadzący egzekucję. Powództwo takiego należy wnieść w nieprzekraczalnym terminie 1 miesiąca od dnia dowiedzenia się o zajęciu rzeczy. Przekroczenie tego terminu spowoduje oddalenie powództwa, gdyż termin ten nie podlega przywróceniu. W pozwie należy przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie powód mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu. Zgodnie z art. 13 ustawy o kosztach sądowych w postępowaniu cywilnym od pozwu w sprawie o prawa majątkowe pobierana jest opłata stosunkowa w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu (wartości zajętych rzeczy), jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 000 zł. W razie wygrania sprawy sąd powinien nakazać wierzycielowi zwrócić równowartość opłaty na rzecz właściciela rzeczy, o co należy wnieść w pozwie.

 

Nadto przed skierowaniem ww. powództwa warto wezwać wierzyciela do zwolnienia przedmiotowych rzeczy spod egzekucji i wyznaczyć mu krótki termin z zastrzeżeniem, iż w razie bezskutecznego upływu terminu sprawa zostanie skierowana do sądu, co spowoduje dodatkowe koszty którymi zostanie on w całości obciążony.

 

Oczywiście osoba wnosząca powództwo przeciwgzekucyjne musi udowodnić, że rzeczywiście jest właścicielem tych rzeczy. Okoliczność ta może być wykazana wszelkimi środkami dowodowymi, choć niewątpliwie w tego typu sprawach największe znaczenie będzie miał dowód z dokumentu, np. paragon, faktura VAT, dokument gwarancyjny, wyciąg z rachunku bankowego, jeśli zapłata nastąpiła kartą czy przelewem. W razie braku dokumentu w/w okoliczność można próbować udowodnić zeznaniami świadków, którzy mogliby potwierdzić fakt zakupu przedmiotu przez daną osobę.

 

Podsumowując, to właściciel (a nie Pani) musi wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne w celu zwolnienia jego rzeczy spod egzekucji prowadzonej przeciwko Pani.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 4 - siedem =

»Podobne materiały

Wykaz majątku

Zgodnie z porozumieniem zawartym z wierzycielem spłacam regularnie raty długu. Dostałam jednak wezwanie do złożenia wykazu majątku. W wezwaniu nie uwzględniono moich dotychczasowych (i do tego terminowych) wpłat. Jak się odwołać od takiego wezwania, skoro ja jestem w porządku?

Egzekwowanie spłaty wierzytelności z darowizny otrzymanej od dłużników

Mój tata miał wyrok sądowy, który zapadł w 2004 roku. Zasądzono spłatę długu pewnej firmie. Komornik sądowy umorzył jednak postępowanie, stwierdzając bezskuteczność egzekucji i tytuł wykonawczy zwrócił wierzycielowi. W międzyczasie rodzice przekazali mi w akcie darowizny mieszkani

Dług w firmie pożyczkowej

Mieszkam od kilku lat w za granicą. Kiedy opuszczałem Polskę, miałem niespłacony kredyt w firmie pożyczkowej. Teraz chcę przyjechać do kraju, ale boje się, że mogę być zatrzymany na lotnisku. Co powinienem zrobić?
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »