.
Mamy 12 290 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak ubiegać się o zachowek od żony ojca?

Autor: Katarzyna Bereda • Opublikowane: 07.03.2021 • Zaktualizowane: 07.03.2021

Mój ojciec zmarł 5 miesięcy temu. Cały majątek zapisał w testamencie notarialnym swojej żonie, która nie jest moją matką. Ja jestem jego nieślubnym dzieckiem, które uznał i w dzieciństwie płacił alimenty. Mam przyrodniego brata, który prawie całe dorosłe życie spędził w Wielkiej Brytanii. Chce jednak wrócić do Polski. Jego matka jest w starszym wieku. Chciałam wystąpić o zachowek po ojcu, bo gdy umrze jego żona, to wszystko chyba odziedziczy brat. Ona nawet chce to załatwić przed śmiercią, ale ma problemy z poruszaniem, a mnie jest niezręcznie naciskać. Czy mogę wystąpić o zachowek w ciągu 5 lat po śmierci ojca, czy stracę prawo do zachowku po śmierci jego żony. Po niej nic mi się nie należy, wszystko przejmie brat. Jak można załatwić tę sprawę – u notariusza czy sądownie?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak ubiegać się o zachowek od żony ojca?

Prawo do zachowku po ojcu

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego:

 

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

 

Polski Kodeks cywilny realizuje ochronę najbliższych osób rodziny zmarłego przede wszystkim przez zachowek. Zachowek to określona wartość, którą najbliższe osoby powinny otrzymać od spadkodawcy w postaci darowizny, powołania do spadku lub zapisu (zwykłego lub windykacyjnego). Prawo do zachowku przysługuje zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, ale jedynie wtedy, gdy in concreto byliby powołani do spadku z ustawy, a zatem są najbliższymi dziedzicami ustawowymi. Prawo do zachowku powstaje ex lege z chwilą otwarcia spadku i przysługuje zarówno w przypadku dziedziczenia testamentowego, jak i ustawowego. Ten ostatni wejdzie w grę wtedy, gdy z uwagi na istnienie darowizn doliczanych do spadku, odziedziczony udział nie pokrywa zachowku uprawnionego.

Czas na ubieganie się o zachowek od żony ojca

Z uwagi na powyższe, jeżeli dokona Pani stwierdzenia nabycia spadku, na którego podstawie zostanie otworzony i ogłoszony testament, na podstawie którego jedyną spadkobierczynią będzie Pani macocha, będzie Pani miała możliwość dochodzenia roszczenia o zachowek. Proponuję zrobić to teraz – za życia spadkobierczyni po tacie.

Zgodnie bowiem z art. 1007 § 1 roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.

 

Często moment ogłoszenia testamentu, wskazany w art. 1007 § 1 jako początkowy moment biegu terminu przedawnienia, utożsamiany bywa z chwilą zaistnienia wymagalności roszczeń, o których mowa w tym przepisie (tak np. A. Szpunar, Przedawnienie uprawnień, s. 64; E. Skowrońska-Bocian, Komentarz KC, ks. 4, 2011, s. 227). To z kolei prowadzi zwolenników takiego zapatrywania do konstatacji, że „w pewnych jednak sytuacjach nie do pogodzenia z ogólnymi zasadami regulującymi instytucję przedawnienia i celem zachowku, a także z zasadami słuszności, byłoby przyjęcie, że wymagalność roszczenia o zachowek powstaje w dniu ogłoszenia testamentu” (tak E. Skowrońska-Bocian).

Stwierdzenie nabycia spadku

Mając na uwadze powyższe, wskazuję, iż w pierwszej kolejności proszę dokonać stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym tacie, które spowoduje rozpoczęcie biegu.

 

Następnie, na podstawie przysługującego Pani roszczenia o zachowek, proszę ubiegać się o zachowek od spadkobierczyni. Wysokość zachowku w Pani przypadku to połowa 1/3 udziału, jaki przypadałby Pani w przypadku dziedziczenia ustawowego – zakładając, iż Pani macocha oraz brat bylibyście uprawnieni do dziedziczenia.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 2 + zero =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton