.
Mamy 11 988 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak starać się o przedawnienie składek w ZUS?

Autor: Marta Handzlik-Rosuł • Opublikowane: 09.02.2018

W latach 2002–2007 prowadziłem działalność gospodarczą, która przynosiła straty. W konsekwencji nie opłacałem składek ZUS. ZUS nigdy mnie nie ścigał, zgłosiłem się do nich sam po zakończeniu działalności w styczniu 2008 r. Pomimo wystawienia tytułów wykonawczych nie można było uzyskać ode mnie środków na pokrycie długu (brak dochodów, majątku, rozdzielność majątkowa). W jaki sposób i w jakiej formie powinienem zwrócić się do ZUS-u w kwestii ustalenia przedawnienia z tytułu zaległości? Zdaje się, że obowiązuje w moim przypadku 10-letni termin przedawnienia. Czy lepiej poczekać z tym do stycznia 2018 r.? Obecnie nie mam żadnych dochodów ani prawa do zasiłku dla niepracujących oraz zdrowotnego. Nigdy też nie pobierałem żadnego zasiłku. Jestem schorowanym człowiekiem i nie mogę znaleźć pracy.


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak starać się o przedawnienie składek w ZUS?

Fot. Fotolia

W sytuacji, gdy tytuły wykonawcze wydane były w 2008 r., należny przyjąć, ze od ich wydania biegnie termin przedawnienia.

 

1 stycznia 2012 r. weszły w życie nowe zapisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które m.in. zmieniają okres przedawnienia składek ZUS. Nowy okres przedawnienia wynosi 5 lat. Są jednak wyjątki.

 

Do końca 2011 roku obowiązywał okres przedawnienia składek ZUS wynoszący 10 lat. Tak długi okres przedawnienia został wprowadzony w roku 2003 (przed tą datą okres przedawnienia składek również wynosił 5 lat). Od 1 stycznia 2012 r. okres przedawnienia ponownie wynosi 5 lat licząc od dnia, w którym składki stały się wymagalne.

 

W nowych przepisach znalazło się jednak pewne zastrzeżenie. Otóż jeśli składki stały się wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., to nowy 5-letni bieg przedawnienia i tak zaczyna się dopiero od dnia 1 stycznia 2012 r. Wyjątek stanowi sytuacja w której składki wymagalne przed dniem 1 stycznia 2012 r., zgodnie ze starym 10-letnim biegiem przedawnienia, przedawniłyby się wcześniej. W takiej sytuacji, przedawnienie następuje z upływem tego wcześniejszego terminu a nie zgodnie z nowymi przepisami.

 

Oznacza to, że wszystkie składki, począwszy od 1 stycznia 2012 roku, objęte są 5-letnim okresem przedawnienia.

 

Pana zadłużenie stało się wymagalne w 2008 r., co oznacza, że zgodnie z nowymi przepisami przedawnią się w 2017 r. (termin 5-letni liczony jest od 1.01.2012 r.).

 

Słowem – zależnie od tego, z jakiego miesiąca 2008 r. pochodzą tytuły wykonawcze, albo doszło już do przedawnienia, albo wkrótce dojdzie. Co do zasady nie musi Pan zwracać się do ZUS-u. Po prostu gdyby kiedykolwiek ZUS Pana wezwał do zapłaty, wskazuje Pan, że doszło do przedawnienia. Oczywiście jeśli Pan chce, może Pan wysłać po prostu informację do ZUS-u, ale przepisy nie przewidują jej formy.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • 6 minus 6 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

porady spadkowe spadek.info

porady budowlane prawo-budowlane.info

porady prawnika odpowiedziprawne.pl

ozdobne poduszki Hampton