.
Udzieliliśmy ponad 126,8 tys. porad prawnych i mamy 14 401 opinii Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Jak sprawdzić wysokość długów rodziców - zabezpieczenie przed długami w spadku

• Opublikowano: 11-07-2023 • Autor: Adam Dąbrowski

Sprawa dotyczy spadku po rodzicach, a raczej ich długów, które mogą przejść na mnie i moje rodzeństwo po ich śmierci. Otóż moi rodzice mają kredyty/długi, których nie spłacają. Ja i rodzeństwo nie wiemy tak naprawdę, ile ich jest. Boimy się, że po ich śmierci będziemy musieli je spłacać. Rodzice nie chcą powiedzieć, ile wynoszą długi. Czy jest jakaś możliwość, żeby to sprawdzić? Co w sytuacji, gdy ich mieszkanie zostało wykupione przeze mnie i przekazane mi na własność w ramach darowizny? Czy może ono figurować jako spadek i po jego sprzedaży będę musiał spłacać ich długi, przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Jak sprawdzić wysokość długów rodziców - zabezpieczenie przed długami w spadku

Informacja o długach rodziców

Jeżeli rodzice sami nie wskażą swoich długów, to Pan jako ich syn w aktualnej sytuacji nie ma możliwości prawnych, aby uzyskać oficjalnie takie informacje od banków lub pożyczkodawców. Nie jest Pan stroną umów, jakie rodzice zawierali. Nie jest Pan ich pełnomocnikiem. Gdyby ustanowili Pana swoim pełnomocnikiem z prawem do pozyskania informacji i dokumentów związanych z ich długami, to wtedy zyskałby Pan potrzebną wiedzę. Realnie tylko dokumenty (umowy, harmonogramy spłat, wezwania), jakie mają rodzice, pozwalałyby ustalić nawet nie zakres długów, ale to, komu są je winni.

Mieszkanie otrzymane w darowiźnie a długi

Mieszkanie wykupione przez Pana – jak rozumiem, to Pan sfinansował zakup, a rodzice wykupili je na siebie. Następnie zostało ono Panu darowane. Oznacza to, że rodzice nie są już jego właścicielami. W przypadku śmierci jednego z nich lub obydwojga to mieszkanie nie będzie wchodzić w skład spadku po nich. Jako niewchodzące w skład spadku nie będzie stanowić formalnie podstawy ustalania składu masy spadkowej oraz zakresu odpowiedzialności spadkobierców po przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Aczkolwiek nie zwalnia to Pana oraz pozostałych spadkobierców z odpowiedzialności za długi rodzica do wartości stanu czynnego spadku po nim. Gdyby wierzyciel (lub kilku) zdecydował się na proces o uznanie darowizny za nieskuteczną wobec siebie, to po uzyskaniu takiego orzeczenia wierzyciel miałby prawo prowadzić egzekucję z tego mieszkania lub środków, jakie Pan uzyska z jego zbycia.

 

Z takim pozwem wierzyciel ma prawo wystąpić przez 5 lat od daty dokonania darowizny, albowiem jest to działanie zmniejszające stan majątkowy rodziców i zwiększające ich brak wypłacalności (potencjalny). Tyle z uwagi na to, że nie było to przedmiotem pytania. Także dodatkowo wskażę ogólnie, iż darowizna dla Pana byłaby wliczana do masy spadkowej dla celów ustalenia zachowku lub jego uzupełnienia dla osób uprawnionych.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę, wypełniając  formularz poniżej  ▼▼▼. Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

O autorze: Adam Dąbrowski

Prawnik z wieloletnim doświadczeniem. Specjalizuje się głównie w prawie handlowym (spółki kapitałowe, zwłaszcza spółki z o.o. – odpowiedzialność członków spółek, operacje na udziałach spółek), prawie spadkowym, rodzinnym oraz podatkowym. Nie stroni od spraw trudnych i wielowątkowych.


Komentarze (0):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • I plus 5 =
.
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika »

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

Paragraf jako alternatywne logo serwisu