Mamy 10 803 opinii naszych Klientów
Zadaj pytanie » Zadaj pytanie »

Indywidualne Porady Prawne

Masz podobny problem?
Opisz nam go i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak skutecznie zawiadomić brata mieszkającego w USA o otwarciu testamentu?

Autor: Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 24.09.2019

Moi rodzice sporządzili testament, w którym zapisali dom na mnie. Po śmierci mamy ojciec i ja chcemy otworzenia testamentu i przepisania domu na mnie. Niestety na pierwszej rozprawie w sądzie okazało się, że nie ma dowodu doręczenia zawiadomienia do brata mieszkającego w USA. Wiem, że mój brat celowo nie odebrał i prawdopodobnie będzie tak robił w przyszłości. Czy przez to nie dojdzie w ogóle do otwarcia testamentu? Jak skutecznie można awizować doręczenie w USA? Jak skutecznie zawiadomić brata o otwarciu testamentu?


Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Co do obecności brata – nie jest ona wymagana, aby otworzyć testament. Nie musi tu przyjeżdżać. Należy go jednak odpowiednio zawiadomić o otwarciu testamentu.

 

Zgodnie z przepisami polskiej procedury – bo ta ma tu zastosowanie – doręczenia dokonuje się w miejscu zamieszkania danej osoby. Proszę sprawdzić, czy brat nie odebrał przesyłki, czy sąd w dniu wyznaczonej rozprawy nie miał potwierdzenia o odbiorze czy zwrocie przesyłki. Jest to dość istotne.

 

Pani ma obowiązek wskazać adres zamieszkania. Jeśli są co do tego wątpliwości – znaczy sąd ma wątpliwości – proszę spróbować w inny sposób wykazać, iż brat mieszka pod tym adresem, być może posiada Pani jakieś listy od niego zawierające adres zwrotny. Cokolwiek. W najgorszym przypadku należy doręczyć przesyłkę przez konsula. W zasadzie sąd doręcza odpis wniosku przez konsula – na Pani wniosek.

 

Powyższe oznacza, iż wywodzony z art. 1130 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego obowiązek doręczenia pism sądowych za granicę należy realizować poprzez doręczenie w trybie określonym w art. 1131 § 2 odnośnie wniosku.

 

Prawo procesowe cywilne przywiązuje do prawidłowości doręczeń duże znaczenie zakładając, że warunkuje ono zachowanie praworządności całego procesu, w tym zapewnienie obu stronom równości praw. Za judykaturą przyjąć należy, że przepisy o doręczeniach mają charakter obligatoryjny, wyłączając swobodę dyspozycyjną stron w zakresie określenia sposobu doręczania pism procesowych (por. postanowienie Sądu Najwyższego z 29 sierpnia 1995 r., sygn. akt I PRN 39/95, LEX nr 1102353).

 

Zgodnie z § 2 art. 1131 sąd okręgowy obowiązany był przesłać wniosek o doręczenie odpisu pozwu stronie pozwanej, mającej siedzibę w USA za pośrednictwem polskiego urzędu konsularnego, o czym stanowi również § 18 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia. Z art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej (t.j. Dz. U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1825 ze zm.) wynika bowiem, że na wniosek sądu lub innego właściwego organu Rzeczypospolitej Polskiej konsul przekazuje do wykonania sądom i innym organom państwa przyjmującego wnioski o udzielenie pomocy prawnej.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj i zapytaj prawnika >>

 

wersja do druku drukuj

Komentarze (1):

Uwaga!
Szanowni Państwo!
Nasi prawnicy nie odpowiadają na pytania zadawane w formie komentarza pod tekstem. Jeśli chcą Państwo powierzyć swój problem naszym prawnikom, prosimy kliknąć tutaj >>

  • II minus sześć =

30.09.2019

Czy rzeczywiście o fakcie otwarcia testamentu należy powiadomić brata (art. 648 KPC)?

nik

»Podobne materiały

Pominięcie jednego z dzieci w testamencie

Czy rodzice za życia mogą przepisać majątek (dom) jednej córce, a drugą pominąć i sprawić, że nie będzie miała żadnych praw do domu rodzinnego ani prawa do zachowku?

Ujawnienie się testamentu po postępowaniu spadkowym

Zmarł mój mąż. Córka zrzekła się swojej części spadku na rzecz mnie. Składając wniosek w sądzie, oświadczyłam, że mąż nie pozostawił testamentu. Teraz dopiero, gdy mój ojciec odzyskał zdrowie, okazało się, że mąż napisał testament w obecności ojca i pozostawił go u niego. W testamencie mąż przekazuj

Przekazanie nieruchomości przez osobę częściowo ubezwłasnowolnioną

Mąż jest kuratorem osoby częściowo ubezwłasnowolnionej. Opiekujemy się nią, dbamy także o kamienicę, która jest w jej posiadaniu (i to właśnie urząd budowlany starał się o ubezwłasnowolnienie właścicielki ze względu na zaniedbania). Osoba ta chciałaby przekazać nam nieruchomość (rodzina w ogóle
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
wizytówka Szukamy ambitnego prawnika »